Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. október 22. 12:17 Élet, Vállalat

Sokkal könnyebb olyan munkahelyre bejutni, ahol már dolgozik egy évfolyam- vagy szaktárs

Az egyetem végeztével a szaktársak jellemzően követik egymást az első munkahelyeikre, vagyis, ahogy Ilyés Virág és Sebők Anna fogalmaznak tanulmányukban, az abszolválást követően

az állást keresők kimutathatóan nagyobb valószínűséggel nyernek felvételt olyan munkahelyekre, ahol egykori szaktársuk dolgozik.

A szaktársi kapcsolatok az elhelyezkedési esélyek mellett a munkahely minőségére is kedvező hatással vannak, magasabb bérre és pozícióra számíthatnak azok a fiatalok, akik társaikat követve kerülnek egy céghez.

Igaz, a kutatók a hallgatótársak közötti tényleges segítségnyújtást nem tudták megfigyelni, azonban az adminisztratív adatok alapján is valószínűsíthető, hogy az együtt végző fiatalok a munkaerőpiacon is összetartanak. A szaktársi hatás néhány területet kivéve – ilyen az orvos- és egészségtudomány, illetve a sporttudomány – mindenféle képzésben látványos, kiváltképp a természet- és államtudományi, valamint az informatikai szakoknál. Az eredmények arra is rámutatnak, hogy a szaktársi segítség leginkább évfolyamokon belül érvényesül, de a szomszédos évfolyamokra járók is jócskán tudják befolyásolni a hallgatók munkaerőpiaci kilátásait.

Az egyéni kapcsolatok pozitív szerepe a munkahelyek tartósságában is kimutatható, a szaktársak ugyanis hosszabb távon is hatással lehetnek egymás karrierjére. Ugyanakkor a szerzők felhívják a figyelmet a céges szelekció jelentőségére is: a végzettek olyan vállalatoknál igyekeznek elhelyezkedni, ahol a pályakezdők számára eleve kedvezőbbek a bér- és a munkafeltételek. Egymás segítése tehát nem feltétlenül a munkahelyeken való beajánlások útján valósulhat meg, hanem a jó és rossz vállalati tapasztalatok megosztásával is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat egyetemisták kapcsolathálózat munkaerőpiac munkakeresés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.