Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. október 7. 15:35 Vállalat

Hollywood kivérezteti a mozikat, de ezzel csak maga alatt vágja a fát

Ördögi körbe kezd belemenni a filmipar: a járvány miatt a közönség a saját belátása, illetve a lezárások miatt eltűnt a mozikból, ezért a bemutatók sorra elmaradnak, új film nélkül viszont nem lesz néző. A legnagyobb nemzetközi moziláncok, például az AMC és a Cineworld bizonyos amerikai és brit vetítőtermek ismételt ideiglenes bezárása vagy rövidebb nyitva tartása mellett döntött – emlékeztet például az Economist.

A hollywoodi stúdiók egyre halogatják a nagy költségvetésű filmjeik bemutatását. A nézők ugyanis egyelőre csak óvatosan kezdenek visszatérni a vetítőtermekbe, sőt sok fontos piacon, például Kaliforniában és New Yorkban még ki se nyithattak a mozik – félő tehát, hogy a drágán elkészített produkciók után nem fognak kellő mennyiségű árbevételhez jutni a stúdiók a jegyeladásokból. Ugyanakkor a mozikat ezzel meglehetősen bizarr helyzetbe hozzák, ahogy a Cineworld igazgatója fogalmazott egy, a The Conversation-ön megjelent cikk szerint:

Olyanok vagyunk, mint egy élelmiszerbolt élelmiszer nélkül.

Az Egyesült Államokban a mozipiac kisebb szereplőinek rohamosan csökken az esélye, hogy túlélhesse a mostani válságot kormányzati segítség nélkül. Sőt, jelenleg úgy néz ki, hogy jövő év elejére még az AMC is kifogy a pénzből. A mozik számára ráadásul már a járvány előtt sem kedveztek a körülmények, mert hatalmas összegeket kellett arra fordítaniuk, hogy a Netflix és az óriástelevíziók korában is vonzók maradjanak a nézők számára. Eközben pedig a stúdiók a mozibemutatókhoz képest egyre rövidebb időn belül tették elérhetővé a filmjeiket a streaming szolgáltatóknál.

Az elkészült filmek bemutatását természetesen nem halogathatják a végtelenségig a hollywoodi stúdiók, és már most látszik, hogy a saját, leginkább rövid távú érdekeik szerint döntenek arról, hogy meddig fognak kivárni. A mozik és a hitelezőik hiába sürgetik a gyártókat, hogy legyenek premierek, ők egyelőre a pillanatnyi veszteségeik minimalizálására törekednek. Ebből persze akad bőven, a Disney például 28 ezer dolgozójától volt kénytelen megválni, mivel a vidámparkjait be kellett zárnia.

Kérdés azonban, hogy nem lesz-e késő, amire Hollywood bemutatja a most visszatartott szuperprodukciókat. Az amerikai filmipar dominanciája épp az 1918-as spanyolnátha-járvány után bontakozott ki, amikor az európai stúdiók nem tudtak kellő iramban újraindulni.

Hollywoodot azonban most Kína hasonló módon megszorongathatja, ott ugyanis már hellyel-közzel talpra tudott állni a helyi film- és moziipar. Az amerikai filmkultúrától kevésbé függő európai országokban is kedvezőbbek az ágazat kilátásai, amit az is jelez, hogy míg Kelet-Európában a Cineworld nem tervez egy mozit sem bezárni, addig Nagy-Britanniában a vállalat 5500 alkalmazottjának sorsa forog kockán.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPont a második hullám kezdetére pörögtek fel a magyar mozikBár úgy tűnik, a nézők most nem félnek annyira a járvány terjedésétől, mint tavasszal, a moziüzemeltetők mégis bizonytalanul kénytelenek belefutni az őszbe.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat film mozi mozibezárás mozifilmek Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Vámosi Ágoston
2025. március 20. 12:56 Vállalat

Akár bírságot is kaphat a BYD a magyar gyára miatt az Európai Bizottságtól

A BYD számára nem lesz magyar munkaerő, magyar energia, de a hazai beszállítók sem állnak készen.

Torontáli Zoltán
2025. március 19. 17:06 Vállalat, Világ

Megbukott Ausztriában az a modell, hogy az ételfutárok alkalmazottként dolgozzanak

A Lieferando elbocsátja az összes alkalmazottját, a futárok csak szerződéses vállalkozóként dolgozhatnak tovább.

Stubnya Bence
2025. március 19. 05:50 Vállalat

Kitörési lehetőséget is látnak a magyar beszállítók az autóipar válságában

A szűkülő piacon nehéz alkalmazkodni az elektromos átálláshoz, de nem lehetetlen, ilyen most a magyar járműipar alulnézetből.

Fontos

Lukács András
2025. március 20. 16:12 Élet

Ne támogassuk tovább a gazdagokat!

Közvetlenül és közvetve is sok pénzzel támogatja a földgáz, a benzin és a gázolaj felhasználását az állam, ami növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Karsai Gábor
2025. március 20. 05:50 Közélet

Az ellenzéki győzelem esélye esztelen állami költekezéshez vezet

A kormány természetének megfelelően saját politikai hatalmának biztosítására törekszik, a társadalmi jólét tartós emelésére csak a látszat szintjén.

Mészáros R. Tamás
2025. március 18. 05:50 Közélet, Világ

Életünk végéig dolgoznunk kell, ha a társadalom ennyire elöregedik

Az öregedő országokban egyre több 65 éven felüli dolgozik és a relatív szegénységben élő idősek aránya is nő.