„Mészáros Lőrinc, mint a V-Híd Zrt. egyedüli részvényese előzetesen rögzíti, hogy megszerezte a társaság valamennyi részvényét így az egyedüli határozatlan jogosult részvényes Ő maga”.
Ezzel a mondattal kezdődik az az éppen cégbírósági bejegyzésre váró dokumentum, amelyben a Mészáros család egyik legfontosabb építőipari cégének egyszemélyes vállalattá alakulását jelentik be*A fenti idézetben szereplő nagy Ő betűt csak a szöveghűség kedvéért hagytuk benne a szövegben, az eredeti papíron így szerepel – a szerk.. A dokumentum azért érdekes, mert előrevetítheti, hogyan osztja fel egymás között a vagyont Magyarország minden bizonnyal leggazdagabb, éppen válófélben lévő házaspárja.
A V-Híd részvényein eddig 50-50 százalékban osztozott a felcsúti milliárdos és felesége, még a cég legutóbbi, május 11-i keltezésű beszámolóján is ez az arány szerepel. Mészáros Lőrinc tehát most a felét vette át az elmúlt években milliárdokat hozó cégnek.
Azt, hogy mennyit érhet pontosan a V-Híd, nem tudni, ezt a vállalatot ugyanis nem értékelték fel a közelmúltban, és olyan tranzakciónak sem volt a résztvevője, amelyből ez kiderülne. A korábbi hasonló ügyletek – például a szintén Mészáros tulajdonban lévő R-Kord illetve Mészáros és Mészáros Kft. eladása – alapján azonban egészen biztosan 10 milliárdos nagyságrendről, valószínűleg 10-30 milliárd forint közötti összegről lehet szó.
Ez ráadásul csak az építőipari rész, de a V-Híd-nak más jellegű érdekeltségei is vannak. A vállalat alá szervezték be például az egykori Simicska-birodalom Mészárosék által átvett részét, így például az órásplakátokról ismert Publimont Kft-t, vagy éppen az oszlopháborúval négy éve a címlapokat uraló Mahir Citypostert is.
Így Mészárosné Kelemen Beatrixre csak ebből a cégből 10 milliárdos rész eshetett.
Ez azonban csak töredéke a felcsúti milliárdosné cégvagyonának, aki a birodalom fontosabb vállalataiban eddig jellemzően ugyanakkora részesedéssel volt jelen, mint a férje. Ezeknek a társaságoknak az értékét pedig nagyjából meg is lehet állapítani, vagy mert tőzsdén jegyzik, vagy az elmúlt 1-2 évben felértékelték őket.
A legnagyobb vagyonelem egész biztosan a család tőzsdén kívüli cégeinek nagy részét összefogó Talentis Group Zrt. Ebben egészen tavalyig szintén 50 százalékos részesedése volt Mészárosnénak, ám akkor beszállt a vállalatba egy szintén NER-közeli vállalkozó, Varga Károly. Bár Varga komoly részesedést nem szerzett, az ügylet arra jó volt, hogy a vállalkozást könyvvizsgálóval felértékeljék, és ekkor derült ki, hogy a cég 205-210 milliárd forint közötti összeget érhet. Ebből jelen állás szerint valamivel több mint 100 milliárd forint esik Mészárosné Kelemen Beatrixra.
Szintén azonos részben képviseltette magát a házaspár eddig a Mészáros Építőipari Holdingban. Ez az a vállalat, amely alá bő két éve beszervezték a csoport zászlóshajóit, az állami megrendelésekkel kitömött R-Kord illetve Mészáros és Mészáros Kft-t. A cégjogi procedúrára azért volt szükség, mert a holding 51 százalékát bevitték a család tőzsdei cégébe. A maradékot viszont megtartották, és fele-fele, tehát 24,5-24,5 százalékban osztoztak rajta.
Mivel itt egy tőzsdei ügyletről volt szó, az építőipari holdingot is felértékelték. A világ egyik legnagyobb tanácsadó cégének számító PricewaterhouseCoopers szakértői a vállalatot két éve 117 milliárd forintra taksálták (pdf), ha elfogadjuk ezt a számot most is, akkor Mészárosnéra közel 29 milliárd forint jut.
Ennél szinte biztosan kevesebbet ér a család tőzsdei cégében meglévő részesedése. Az Opusban korábban közvetlenül is tulajdonos volt, de július végén az akkori árfolyamon nagyjából 11,5 milliárd forintot érő részvénycsomagját a gyerekeinek ajándékozta (pdf). Így most már csak a Konzum PE Magántőkealapon keresztül érdekelt a vállalatban, igaz elég jelentősen. A magántőkealap ugyanis 25,4 százalékos tulajdonhányaddal a legnagyobb részvényes.
Azt, hogy ebből mennyi esik Mészárosné Kelemen Beatrixre, pontosan nem tudni. A magántőkealap mint konstrukció eleve jelentős részben arra szolgál, hogy a pénzt biztosító személy árnyékban maradhasson, Mészárosék azonban két éve kiléptek a fényre (pdf), és elárulták, amit már korábban is sokan sejtettek, hogy ők ketten a Konzum PE Magántőkealap által kibocsátott befektetési jegyek kizárólagos tulajdonosai.
A kettőjük közötti felállást azonban nem árulták el. Mindenesetre, ha abból indulunk ki, hogy a többi vállalkozásnál bevett gyakorlat szerint eredetileg itt is fele-fele arányban osztoztak, akkor jelen állás szerint Mészárosné pakettje közel 21 milliárd forintot érhet.
Mindez azt jelenti, hogy a Mészáros birodalomból alsó hangon 150 milliárd forintnyi cégvagyon eshet a felcsúti milliárdos feleségére, még azt követően is, hogy a V-Híd Zrt-ből már kiszállt.
Vállalat
Fontos