Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. május 16. 11:33 Vállalat

Többek között ezért nem fog egyik percről a másikra talpra állni a gazdaság

Érdekes kutatást tett közzé a Statista nevű portál arról, hogyan alakulhatnak a fogyasztási szokások néhány koronaválság által súlyosabban érintett szektorban az Egyesült Királyságban. A felmérésben azt kérdezték meg 713 felnőttől, hogy melyek azok a szolgáltató létesítmények, amiket akkor is elkerülnének a következő időszakban, ha újra látogathatóvá tennék őket.

Az eredményekből pedig az látszik, hogy az egyes szektorokban eleinte valószínűleg meg sem közelíti majd a kereslet a járvány előtti szintet. A megkérdezettek közel kétharmada mondta azt, hogy bárokba, klubokba, kocsmákba még biztosan nem megy egy ideig, de hatvan százalék felett volt ez az arány a koncertek, a mozik és színházak esetében is

 

Ez nem jelenti azt, hogy mindenhol ennyivel kevesebb vendég lesz, mint korábban, hiszen előfordulhat, hogy a válaszadók egy része eddig sem járt ilyen helyekre. Az azonban elég egyértelmű, hogy az érintett ágazatoknak sokkal kisebb lesz  a bevétele is, mint a járvány előtti időszakban. Ez egyébként elég jól látszik azokban az országokban is, ahol már megkezdték a lazításokat. Olaszországban például, hiába van elég nagy kultusza van a kávézóknak, még a legnevesebb helyek is a túlélésért küzdenek az újranyitás után.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKávéházak Rómában: napi 30 kávé eladásából kéne kihozni a havi 6 ezer eurós bérleti díjatÉledeznek, de továbbra is a túlélésért küzdenek a kávéházak Róma központjában, a külső kerületekben pedig az új szabályok miatt egyelőre nem éri meg kinyitni.

A várakozások hasonlóak számos szektorban Magyarországon is. Az egészségügyi turizmus területén például már a határok lezárásakor azzal számoltak, hogy hosszú hónapokig nem térnek majd vissza a külföldi vendégek, és ha meg is indul a forgalom, akkor is csak nagyon lassan kúszik majd vissza a korábbi szint közelébe.

Ezek a várakozások és tervek pedig elég egyértelművé teszik, hogy

a koronavírus okozta válság nem V alakú lesz, ahogy azt előzetesen sokan remélték.

Ez ugye azt jelentette volna, hogy a gazdaság teljesítménye hirtelen és meredeken visszaesik, ez azonban csak egy rövid ideig tartó jelenség lesz, mert viszonylag gyorsan és ugyanolyan lendülettel visszapattan a kibocsátás a korábbi szintre.

A korábbinál tartósan alacsonyabb fogyasztás mellett azonban ez nem lehetséges, hiszen nincs visszapattanás. Épp emiatt gondolják egyre többen úgy a lapunknak nyilatkozó hazai szakértők és cégvezetők is, hogy nem V, hanem inkább U, vagy még rosszabb esettben L alakú válság jöhet, azaz a reméltnél csak később, vagy egy ideig egyáltalán nem tér vissza a gazdaság teljesítménye a korábbi szintre.

Bár a krízis eleinte csak néhány ágazatot érintett súlyosan, mint például az idegenforgalmat, a rendezvényszervezést, vagy éppen a vendéglátást – nem véletlenül ezek jöttek elő a Statista elemzésében is – ám egyrészt mostanra más iparágakat is elért, másrészt idővel oda is átgyűrűzhet, ahol eddig semmi probléma nem volt.

A kisebb kereslettel és bevétellel szembesülő cégeknek ugyanis a korábbinál logikusan jóval kevesebb munkavállalóra lesz szükségük, így a koronaválság miatti leépítések egy része biztosan tartós marad.

A munkájukat elvesztők fogyasztása pedig jelentősen visszaesik, de ez már nem csak a koronavírus miatt kényszerűségből leálló iparágakat érinti majd, hanem globálisan a teljes gazdaságot. Kevesebb autót vesznek, elhalasztják a lakásfelújításokat, később cserélik le a hűtőt, a számítógépet és a mobiltelefont. Mivel a csökkenő kereslet ezekben a szektorokban is elbocsátásokhoz vezet a V alakúnak remélt krízis helyett egy olyan recessziós válságspirál alakul ki, amit legutóbb a 2008-as gazdasági válság idején láthattunk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA világ élvonalában voltunk a koronavírus előtt egy ágazatban, amiből kevés marad mostTavaly több mint 150 milliárd forintot költöttek Magyarországon az egészségügyi kezelésre érkező külföldiek. Az idén nem fognak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat gazdasági visszaesés Statista válság Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.