Sok esetben exkluzív vetítésben lehetett része annak, aki mindenféle ajánlás ellenére moziba ment Magyarországon az előző hétvégén. Egy budai multiplex 150 férőhelyes termében a héten bemutatott Blood Shot című filmet például egyetlen négyfős társaság nézte végig, és ez még a sikeresebb vetítések köze tartozik. Az öttermes moziban az első 11 előadásra mindössze tucatnyian váltottak jegyet, ami azt jelenti, hogy több filmen egyetlen néző sem volt.
Az eset nem egyedi. Az ország legnagyobb lánca, a tizenhárom városban 18 Cinema City mozit üzemeltető I.T. Magyar Cinema Kft. PR- és marketingigazgatója Buda Andrea, lapunknak azt mondta: minden mozijukban volt olyan film, amire nem adtak el jegyet.
Ilyenkor külön le kellett állítani a vetítőgépet, az ugyanis előre be van programozva és magától elindul, de ha senki nem nézi a filmet, akkor feleslegesen menne.
Korábban írtunk róla, hogy a mozik azért próbáltak nyitva tartani, mert – különösen rövidtávon – viszonylag magas náluk az olyan költségek aránya, amelyek mindenképpen felmerülnek attól függetlenül, hogy hány jegyet adnak el. Így akár kisebb nézőszámmal is érdemes vetíteni, hogy csökkentsék a veszteségeiket.
Ennyire alacsony nézőszám mellett azonban még az olyan változó, azaz a működés leállításával megszüntethető költségek sem terülnek meg, mint a termek világítása és fűtése, vagy a mozi őrzése. A Cinema City-nél ráadásul a helyi személyzet, a takarítók, büfések, jegykezelők, pénztárosok jelentős részét diák szövetkezetek keresztül foglalkoztatják, így nekik sem kell fizetni, ha leállnak. Ha egy mozi összesen 80-100 jegyet ad el egy nap, akkor még úgy is legfeljebb pár százezres bevétele van, ha a nézők vásárolnak a büfében. Ennek a pénznek egy elég jelentős része (a cégek beszámolói alapján majdnem a fele) ráadásul filmkölcsönzési díj formájában a forgalmazónak megy. Könnyen belátható, hogy ennyi bevételből legalapvetőbb költségeket sem lehet fedezni.
Éppen ezért jó esély van rá, hogy a mozik - szimplán üzleti megfontolásból - akkor is bezártak volna rövidtávon, ha a kormány nem rendeli ezt el hétfőn.
Különösen, hogy a nyitva maradó szolgáltatók rengeteg kritikát kaptak, így a reputációjukat is jelentősen rontotta, hogy tovább működtek az első korlátozó intézkedések után.
A Filmforgalmazók Egyesületének adatai szerint egyébként a legutóbbi hétvégén összesen kevesebb, mint 22 ezren voltak moziban, ami bő 200 ezerrel kevesebb az egy héttel korábbinál. Ennek megfelelően a mozik bevétele is hatalmasat zuhant: a 37,6 millió forint 83 százalékos visszaesést jelent úgy, hogy már az ezt megelőző hét is kifejezetten gyenge volt.
Akadt olyan filmek, amiket több teremben vetítettek, mint ahányan összesen beültek rájuk. Mivel egy nap 4-6 vetítés van, ez azt jelenti, hogy itt nagyjából minden tizediken lehetett egy néző. De még a legkeresettebb filmek átlag nézőszáma is csak három esetben haladta meg a tízet, a rekorder épp a már emlegetett Blood Shot, ahol ez a szám kiugróan magas, 44 volt. Normál esetben azonban nem a legkeresettebb filmekre váltanak 44-en jegyet, hanem nagyjából az összes film átlag ennyi, tavaly ugyanezen a héten még egy picit több is volt ez a szám. Most hétvégén viszont az összes vetítést figyelembe véve átlagosan mindössze négyen ültek egy moziteremben.
Vállalat
Fontos