Úgy néz ki, mint egy halrúd, és még az íze is nagyon hasonló az alaszkai tőkehalhoz, de valójában nincs benne hal. Hosszas kísérletezés után a Frosta AG májustól elkezdi forgalmazni a vegetáriánus rúdját, amely reményei szerint helyettesíteni tudja a boltokban a klasszikus halrudacskákat.
A vegetarianizmus, de legalábbis a vegetáriánus ételek gyakoribb fogyasztása a fejlett világban egyre nagyobb méreteket ölt, részben egészségügyi, részben környezetvédelmi okokból. Az állattenyésztés és a húsipar az élelmiszeriparon belül (de egyébként is) nagy környezeti terhelést okozó ágazat, ám eddig elsősorban a steak volt veszélyben, hiszen a szarvasmarhatartás rengeteg vizet és takarmánynövényt igényel, és a tehenészetek nagy mennyiségben bocsátanak ki metánt. De mi a baj az eddig egészségesnek mondott, sőt kimondottan javasolt tengeri halakkal?
Ahogy a Die Welt írja, sok környezetvédő szervezet – élükön a Greenpeace – egy ideje már a halfogyasztás visszafogására szólítja fel az embereket, a túlhalászás okozta környezeti károk csökkentése érdekében. A vegetáriánus halrúd megalkotásának másik, sokkal prózaibb gazdasági oka pedig az volt, hogy a hal nagybani beszerzési ára folyamatosan emelkedik, és az éles versenyben a gyártók nehezen tudják ezt a pluszköltséget a vásárlókra áthárítani.
A halízű növényi rúd kialakítása nem volt egyszerű, a fejlesztés a Frostánál egy évig tartott. A recept titkos, csak annyit lehet tudni, hogy a termék alapja a saláta, a karfiol, a fehérbab és a jákafa gyümölcséből gyúrt massza. A Frosta lenmagolajat használ arra, hogy a rúd omega-3 tartalma hasonló legyen a halhúséhoz, de adnak a keverékhez még kenderfehérjét és metilcellulózt is, hogy legyen kötőanyag, ami egyben tartja a pépet.
A cég most kezdte el a rúd éles tesztelését néhány óvodai és iskolai menzán, illetve szállodában, és azt állítja, hogy az emberek jól fogadják az újdonságot. A boltok hűtőládáiban májustól jelenik meg a termék, a nagy gyártók között ezzel a cég lépéselőnybe kerülhet.
A Frostának egyébként nagy szüksége lesz arra, hogy ez a húzás bejöjjön, mert egy másik környezettudatos lépés miatt nagy bajba került. A cég ugyanis felhagyott a mirelit termékek műanyag zacskóba csomagolásával, és papírba tett mindent, de a papír annyival drágább a műanyagnál, hogy a különbözetet nem tudja érvényesíteni a bolti árakban.
A halmentes rúd szintén drágább lesz, mint a halrúd, így ez a lépés is nagyon kockázatos.
Élet
Fontos