Két új tulajdonost engedett volna be a Vajna-örökség jelentős részét összefogó cégbe Andy Vajna özvegye, de a cégbíróság formai okokból elutasította az eladást. Bár a hagyaték-vagyonkezelő cég ügyvédje még próbálta meggyőzni a bíróságot, de nem járt sikerrel, így Vajna Tímea maradt a nem sokkal férje halála előtt alapított, közel 40 milliárdot érő AV Perfect Kft. egyetlen tulajdonosa.
Andy Vajna özvegye hivatalosan csak október eleje óta van döntési pozícióban a cégnél, ekkor derült ugyanis ki, hogy ő örököli a néhai filmmogul vagyonát. Bár – amint erről a HVG két hónapja beszámolt – Vajna 2018. március 7-én végrendeletet írt, a dokumentum eredeti példánya azonban eltűnt, így Vajna Tímeára szállt minden, beleértve az AV Perfect Kft-t is, ami a legmeghatározóbb vagyonelem.
A vállalat azért fontos, mert Andy Vajna tavaly év végén, néhány héttel a halála előtt a teljes cégbirodalmát átszervezte, és némileg leegyszerűsítve ebbe a társaságba pakolta bele minden céges érdekeltségét. Ezt akkor valamivel több mint 130 millió dollárra értékelték fel. Bár a hagyatéki papírokban ennél némileg alacsonyabb, 123,4 millió dolláros összeg szerepel, de
a vállalat forintban kifejezve így is 36-39 milliárd forintot ér.
Vajna Tímea bár kizárólagos tulajdonos lett, a cég vezetését nem vállalta egyedül: néhai férje üzlettársával és bizalmasával, Samuel R. Falconelloval közösen lettek ügyvezetők. Nem egész három héttel később az örökös pedig úgy döntött, hogy tulajdonosként is beengedi Falconellót a cégbe. Illetve nem csak őt, hanem egy Las Vegas-i bejegyzésű vagyonkezelőt, a Premier Trust Inc-t is.
A két új tulajdonos tényleg csak minimális részesedést szerzett volna, mindössze 0,001 százalékot. Ez annyira kicsi hányad, hogy forintban kifejezve is csak néhány százezret ér.
Már ez a megosztás is kissé furcsa, ennél is érdekesebb azonban, hogy pontosan milyen formában is képzelték el az új struktúrát, és miért dobta ezt helyből vissza a bíróság. A cégiratok szerint ugyanis Vajna Tímea nem egyszerűen el akart adni egy minimális részesedést két partnerének, hanem
a vállalat teljes, 100 százalékos üzletrészét osztatlan közös tulajdonná alakították volna, és ezen osztoztak volna a megadott arányban.
A gond csak azt, hogy az AV Perfect egy egyszemélyes társaság, azaz definíció szerint egy tulajdonosa van, és ezen az átalakítás során sem változtattak. A cégbíróság pedig úgy ítélte meg, hogy ha egy vállalat mögött több tulajdonos áll, akkor az abban az esetben sem egyszemélyes, ha egyébként az üzletrészt osztatlan közös tulajdonba adják. Ezt vitatta a cég jogásza, de végül az AV Perfect elfogadta, hogy a próbálkozást visszadobták.
Ezzel egyébként nem biztos, hogy Vajna Tímea rosszul járt. Bár üzletrésznél ez a megoldás nem túl általános, nem kell azért sokat keresgetni a neten ahhoz, hogy találjunk olyan bírósági döntést, amikor egy perben az osztatlan közös tulajdont végül nem abban az arányban szedték ketté, ahogy azt eredetileg megosztották. Sőt, egy ilyen esetben a Kúria elvi határozatot is hozott.
Bár a tulajdonosi viszonyok végül nem változtak, így is maradtak még kérdések az AV Perfect Kft-vel kapcsolatban. A legfontosabb ezek közül talán az, hogy megmarad-e egyáltalán a cég, mivel
a hatályos jogszabályok szerint valószínűleg már régen el kellett volna rendelni a kényszertörlését.
A társaság ugyanis még mindig nem adott le beszámolót a 2018-as üzleti évéről, pedig ennek a határideje május vége volt. Ilyen esetben az adóhatóság kétszer felszólítja az érintett céget, hogy pótolja az elmaradását, ám ha az ennek így sem tesz eleget, akkor bírság kiszabása mellett a NAV törli a vállalat adószámát és kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását.
A folyamat összes lépésének van természetesen törvényi határideje, de ha minden felszólítás időben kimegy, akkor valószínűleg már a végére kellett volna érni a történetnek. Ez minden bizonnyal csak az adóhatóság leterheltsége miatt nem történt meg. A cégek közül ugyanis elég sok csúszik meg a beszámolóval, így nyilván nem tud minden felszólítás azonnal kimenni.
Ennek ellenére valószínűleg az AV Perfectnek pótolnia kellene azt a bizonyos beszámolót, ha szeretnék elkerülni a kellemetlenségeket. De nem biztos, hogy erre szükség van, hiszen Vajna Tímea akkor is megkapná az örökségét, ha a vállalatot végül mégis törölnék, hiszen az alapítói okirat szerint
a társaság jogutód nélküli megszűnése esetében a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyon az alapítót illeti meg.
Ez azt jelenti, Vajna Tímea kapná a vagyon, hiszen most már ő az alapító.
Vállalat
Fontos