A startup kifejezésnek világszerte pozitív kicsengése van, ami érthető, hiszen innovatív, nagy növekedésre képes cégekre szokták használni. Arról általában már hallgatnak, hogy rengeteg ilyen vállalkozás elbukik, még akkor is, ha dollárban százmilliós tőkét sikerül bevonniuk.
Forradalmian új ötleteket nem könnyű kitalálni, de amikor az alapítók megpróbálnak finanszírozást szerezni, akkor természetesen azt mondják a befektetőknek, hogy az ő megoldásuk sokkal jobban működik majd, mint a piacon lévők. A dolognak ezzel a részével nem is volt baj a Munchery névre keresztelt kaliforniai, ételkiszállításra specializálódott startupnál. A 2010-ben alapított cég összesen 125 millió dollár (35 milliárd forint) tőkét gyűjtött kockázati tőkésektől. Amikor 2015-ben egyszerre 87 milliót sikerült bevonni,
a vállalatot 300 millió dollárra árazta be a piac.
A tervek valóra váltása azonban már nem ment ilyen jól. Az online megrendelt ételek kiszállításának piaca rendkívül zsúfolt, a rengeteg versenytárs közül nehéz kitűnni. Pedig a Munchery próbálkozott kedvezményt kínáló előfizetéses rendszerrel, főzésre kész alapanyagok házhoz szállításával, és egy hagyományos üzletet is nyitott San Franciscóban.
Igazán azonban semmi sem jött be, tavaly májusban a cég elbocsátotta alkalmazottainak 30 százalékát, 257 embert, és leállította működését Seattle-ben, Los Angelesben és New Yorkban. A terv az volt, hogy San Franciscóra koncentrálva lesz nyereséges, de ez sem sikerült, és hétfőn e-mailben jelentette be a cég, hogy befejezi a működését.
A Techcrunch cikke emlékeztet arra is, hogy közel sem ez az első eset ebben az ágazatban. Az édességeket kiszállító Doughbies tavaly zárt be, de jó pár további cég sem tudta megtalálni helyét a zsúfolt piacon.
A kockázati tőkések számára ezek az esetek fájdalmasak ugyan, de a kudarc teljesen természetes része az iparág működésének. Mivel ezek a befektetők magas profitelvárással dolgoznak, ha tízből csak két-három befektetésük jön be, már akkor is nyereségre tesznek szert. Éppen ezért a kockázati tőke csak azoknak a vállalkozóknak jöhet szóba finanszírozási forrásként, akik exponenciális növekedést céloznak meg a cégükkel.
Vállalat
Fontos