A telefonjairól idehaza is ismert Xiaomi a hongkongi tőzsde történetének legrosszabbul sikerült részvénykibocsátását hajtotta végre tavaly a 3 milliárd dollár feletti kategóriában, az azóta eltelt fél évben mintegy 30 százalékot esett az árfolyam. A zuhanás ezen a héten még gyorsult is, miután lejárt a részvényesek egy részére vonatkozó eladási korlátozás ideje.
Így is vannak azonban olyan befektetők, akik túlzás nélkül vagyonokat kerestek azzal, hogy bíztak a cég sikerében. Azokról van szó, akik a vállalat (akkor még természetesen tőzsdén kívüli) első tőkebevonásának keretében tettek pénzt a társaságba 2010 szeptembere és 2011 májusa között. Ők mindössze 1,95 hongkongi centért jutottak egy-egy részvényhez, amelyekből ekkor 4 milliárdot értékesítettek.
Ha ezek a befektetők – miután lejárt az eladási moratórium – ezen a héten értékesítették részesedésüket, csillagászati haszonra tehettek szert. A Bloomberg cikke szerint a keddi záróárfolyammal számolva a nyereség 56 823 százalékos, de ha a péntekivel kalkulálunk, még akkor is 53 ezer százalékos*10,34 hongkongi dolláron zárta a hetet a részvény.
Nem lehet csodálkozni, ha sokan tényleg úgy döntöttek, hogy zsebre teszik a profitot. Az elemzők az utóbbi időben visszavágták a Xiaomi forgalmára és nyereségére adott előrejelzéseiket, mert várhatóan lassul a kínai telefonpiac bővülése, a verseny pedig erősödik.
A Xiaomié volt 2018 egyik legjobban várt részvénykibocsátása, előzetesen többen azzal kalkuláltak, hogy 100 milliárd amerikai dollárt is érhet a cég a tőzsdére lépés után. Ez nem jött össze, a júliusban elért 60 milliárdos csúcsról pedig mostanra 30 milliárd alá esett a cégérték.
Vállalat
Fontos