Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 11. 10:34 Vállalat

Tragikus tőzsdére lépéssel is lehet vagyonokat keresni

A telefonjairól idehaza is ismert Xiaomi a hongkongi tőzsde történetének legrosszabbul sikerült részvénykibocsátását hajtotta végre tavaly a 3 milliárd dollár feletti kategóriában, az azóta eltelt fél évben mintegy 30 százalékot esett az árfolyam. A zuhanás ezen a héten még gyorsult is, miután lejárt a részvényesek egy részére vonatkozó eladási korlátozás ideje.

Így is vannak azonban olyan befektetők, akik túlzás nélkül vagyonokat kerestek azzal, hogy bíztak a cég sikerében. Azokról van szó, akik a vállalat (akkor még természetesen tőzsdén kívüli) első tőkebevonásának keretében tettek pénzt a társaságba 2010 szeptembere és 2011 májusa között. Ők mindössze 1,95 hongkongi centért jutottak egy-egy részvényhez, amelyekből ekkor 4 milliárdot értékesítettek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyolc év kellett a Xiaominak, hogy kis garázscégből tőzsdei vállalattá váljonA cég nem árul zsákbamacskát, viszont cserébe olyan telefont gyárt, amelyre az átlagfelhasználónak szüksége van.

Ha ezek a befektetők – miután lejárt az eladási moratórium – ezen a héten értékesítették részesedésüket, csillagászati haszonra tehettek szert. A Bloomberg cikke szerint a keddi záróárfolyammal számolva a nyereség 56 823 százalékos, de ha a péntekivel kalkulálunk, még akkor is 53 ezer százalékos*10,34 hongkongi dolláron zárta a hetet a részvény.

Nem lehet csodálkozni, ha sokan tényleg úgy döntöttek, hogy zsebre teszik a profitot. Az elemzők az utóbbi időben visszavágták a Xiaomi forgalmára és nyereségére adott előrejelzéseiket, mert várhatóan lassul a kínai telefonpiac bővülése, a verseny pedig erősödik.

A Xiaomié volt 2018 egyik legjobban várt részvénykibocsátása, előzetesen többen azzal kalkuláltak, hogy 100 milliárd amerikai dollárt is érhet a cég a tőzsdére lépés után. Ez nem jött össze, a júliusban elért 60 milliárdos csúcsról pedig mostanra 30 milliárd alá esett a cégérték.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkItt a vége: 1,5 milliárdnál több okostelefon nem kell egy évbenNem okostelefont vettek karácsonyra az emberek, mert azok túl drágának tűntek ahhoz képest, hogy mennyi újdonság volt bennük.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Hongkong tőzsde Xiaomi Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.