Évtizedekig első ránézésre egyértelmű volt, melyik boltok tartoznak a CBA hálózatához. De ma már van olyan üzlet, amelyről ezt nem lehet elmondani: gyakorlatilag átlényegült, és hiába CBA, mégsem tűnik annak. A több Príma üzletet üzemeltető CBA-Újhegy Kft. Max Csoport néven van jelen az interneten, akciós újságja pedig színeiben is eltér a CBA esetében megszokottól. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért elképesztően jó eredményeket mutat fel.
Annyira jókat, hogy Magyarország egyik legjobban prosperáló élelmiszer-kereskedelmi cégéről van szó. A CBA-Újhegy Kft. 2017-ben 3,4 milliárd forintos árbevétel mellett 341 millió forintos üzemi eredményt ért el. A 10 százalékos profitráta nemhogy az élelmiszer-kiskereskedelemben, de bármilyen területen szép eredmény lenne. A magyar piacon gyorsan bővülő láncok, mint a Lidl (5 százalékos profitráta*az üzemi eredmény és az árbevétel hányadosa) vagy az Aldi (1 százalék) a kanyarban sincsenek ehhez képest.
A cég több nagyobb és jó elhelyezkedésű budapesti élelmiszerboltot üzemeltet. Hozzájuk tartozik a Corvin és Duna Pláza Príma boltja, egy Príma a Havanna lakótelepen, a turisták által előszeretettel látogatott Pilvax a Városház utcában, valamint a Buda Gourmet a Kolosy térnél.
Ez utóbbi azért érdekes, mert igen éles szeműnek kell lenni ahhoz, hogy valaki kiszúrja a bolt CBA-s kötődését. Az üzlet teljes neve Buda Gourmet by Príma, de sem a tipográfia, sem a színvilág nem utal rá, hogy Príma boltban járnánk. A bejáratnál is a Max Csoportra utaló feliratokat látni, ahogy az akciós kínálatot bemutató újságban is.
Pedig látszólag nincs takargatnivalója az üzletnek, talán példaként is állhatna más magyar tulajdonú élelmiszer-kereskedők előtt, hiszen úgy néz ki, a magasabb színvonal üzletileg is sikeres lehet.
Kerestük a céget e-mailben, hogy miért nem a CBA nevet használják a kommunikációjukban, egyelőre nem kaptunk válaszokat.
Attól igazán érdekes a Max Csoport esete, hogy a cég jelenlegi fő tulajdonosa Dienes Zoltán*A Di-Wa Kft.-n és az Újhegy Plusz Kft.-n keresztül., aki egyben a CBA Kft. felügyelőbizottságának a tagja 1996 óta, jelenleg pedig az fb elnöke. Dienes ennek a központi CBA-cégnek az ügyvezetője is volt 2011 és 2015 között.
A CBA-Újhegy Kft.-ben 2017 júniusáig a Merrington Investments Limited nevű angol cég volt Dienes tulajdonostársa. Ez tulajdonképpen egy offshore cég, hiszen a végső tulajdonosa a Brit Virgin-szigetekre bejegyzett Vernalty Trade Limited volt. Ezt megelőzően egy másik angol cég, a Unitpride volt tulajdonos 2005 és 2012 között. Ennek is egy Brit Virgin-szigeteken bejegyzett tulajdonosa volt, a Treborn Assets Ltd.
A diszkontláncoktól nemcsak a tulajdonosi struktúra átláthatóságában tér el a CBA-Újhegy Kft. Mint korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a diszkontoknál 60-80 millió forint árbevétel jut egy-egy dolgozóra. Az összes magyarországi, az élelmiszer-kereskedelmet főtevékenységként végző 7541 cégnél pedig 29 millió ez a szám. A fővárosi nagy üzleteket működtető CBA-Újhegynél 2017-ben 29 millió forint volt, tehát az országos átlagnak megfelelő.
Vállalat
Fontos