Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. október 16. 09:11 Vállalat

Egyre nagyobb bajban vannak a lemaradó cégek Magyarországon

A magyar cégek gyakrabban fizetnek pontosan, mint késve, de a trend felemás: miközben egyre rövidebbek a fizetési határidők és valamivel több a pontosan fizető cég, addig átlagosan egyre nagyobbak a késések is. A Bisnode Paydex adataiból azt is ki lehet deríteni, hogy vannak olyan területei a gazdaságnak, ahol sokkal mélyebbek a fizetési problémák, mint máshol.

A Bisnode céginformációs szolgáltató nagy mennyiségben gyűjt számlákat a gazdaság legkülönbözőbb ágazataiból, hogy ebből meg tudják becsülni, egy-egy cég milyen fizetési kockázattal rendelkezik.*A Bisnode Payment indexből kiszámítható az iparági átlag, amely megmutatja, hogy a hasonló tevékenységet folytató magyarországi cégek átlagosan milyen késedelemmel rendezik fizetési kötelezettségeiket. Az iparági átlagot össze lehet vetni egyes cégek saját értékével, amiből kiderül, hogy a cég az ágazat többi cégéhez képest hamarabb vagy később rendezi fizetési kötelezettségeit. Az ezekből az adatokból számolt Bisnode Paydex átlagosan 77,23 most félévkor, ami egyáltalán nem olyan rossz: 80 pontnál fizet egy cég pontosan, 90 pontnál már a fizetési határidő előtt, azoknak pedig, amelyek jellemzően 90 napos késés után fizetnek, már csak 30 pont jár.

Az átlagos fizetési határidő országosan 25,03 nap volt idén félévkor, ami egy év alatt jelentős szűkülés a tavaly féléves 26,97 naphoz képest. Mindenképpen jó hír, hogy az időben kifizetett számlák aránya javult: darabszámuk az 63,93 százalékáról 67,55 százalékra, értékük pedig 69,11 százalékról 71,2 százalékra emelkedett.

Ágazatonként így alakultak a fizetési késedelmek a késés hossza szerint:

 

Meglepő módon a sokszor vadnyugatiként leírt építőiparban – ahol egyébként a cégbedőlések száma is igen magas – javuló a tendencia, sőt, az ágazati dobogóra kerültek a kis- és nagykereskedelem mellé. Ugyanakkor a gépiparban, az autókereskedéseknél, és az informatikában már arányaiban több fegyelmezetlenül fizető céget találni.

Az adatokból úgy tűnik, hogy miközben alapvetően jó a tendencia, tehát a cégek egyre nagyobb része fizet időben, addig viszont aki késik, annál egyre nagyobbak a késések.

Tehát egy a cégek leszakadóban lévő része egyre nehezebb helyzetben van. Az átlagos késedelem a tavalyi 14,71 napról 15,84 napra nőtt, ami nagyjából akkora mértékű romlás, mint amennyire a fizetési határidők rövidültek.

Mint a lenti ábrán látható, több olyan ágazat is van, ahol az átlagos fizetési késedelem nagyobb volt, mint az átlagos fizetési határidő (buborékok nagysága a Bisnode által az ágazatból begyűjtött számlák értékének nagyságát követi).

 

Az élelmiszeriparban és a pénzügyi területen szembetűnő a romlás az átlagos késedelmeknél: előbbi 6 nappal 18 napra, utóbbi 14 nappal 30 napra romlott egy év alatt. A másik oldalon az elektronikai gyártás, a vegyipar és a kiskereskedelem van, ahol viszonylag alacsony a késedelmes fizetések átlagos hossza.

Az igazán súlyos, 90 nap feletti késések aránya a számlák értékét nézve 0,92 százalékról 1,66 százalékra nőtt (a számlák darabszámát nézve 0,61 százalékról 0,8 százalékra emelkedett a mutató). Az építőiparban a számlák értékének 8,72 százaléka csúszott három hónapnál hosszabb ideje, viszont ez az összes számla darabszámának csak az 1,29 százalékára áll. Ez arra utal, hogy néhány nagyobb projekt óriási csúszásban van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bisnode bisnode paydax fizetési határidő fizetési késedelem Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.