Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. október 16. 09:11 Vállalat

Egyre nagyobb bajban vannak a lemaradó cégek Magyarországon

A magyar cégek gyakrabban fizetnek pontosan, mint késve, de a trend felemás: miközben egyre rövidebbek a fizetési határidők és valamivel több a pontosan fizető cég, addig átlagosan egyre nagyobbak a késések is. A Bisnode Paydex adataiból azt is ki lehet deríteni, hogy vannak olyan területei a gazdaságnak, ahol sokkal mélyebbek a fizetési problémák, mint máshol.

A Bisnode céginformációs szolgáltató nagy mennyiségben gyűjt számlákat a gazdaság legkülönbözőbb ágazataiból, hogy ebből meg tudják becsülni, egy-egy cég milyen fizetési kockázattal rendelkezik.*A Bisnode Payment indexből kiszámítható az iparági átlag, amely megmutatja, hogy a hasonló tevékenységet folytató magyarországi cégek átlagosan milyen késedelemmel rendezik fizetési kötelezettségeiket. Az iparági átlagot össze lehet vetni egyes cégek saját értékével, amiből kiderül, hogy a cég az ágazat többi cégéhez képest hamarabb vagy később rendezi fizetési kötelezettségeit. Az ezekből az adatokból számolt Bisnode Paydex átlagosan 77,23 most félévkor, ami egyáltalán nem olyan rossz: 80 pontnál fizet egy cég pontosan, 90 pontnál már a fizetési határidő előtt, azoknak pedig, amelyek jellemzően 90 napos késés után fizetnek, már csak 30 pont jár.

Az átlagos fizetési határidő országosan 25,03 nap volt idén félévkor, ami egy év alatt jelentős szűkülés a tavaly féléves 26,97 naphoz képest. Mindenképpen jó hír, hogy az időben kifizetett számlák aránya javult: darabszámuk az 63,93 százalékáról 67,55 százalékra, értékük pedig 69,11 százalékról 71,2 százalékra emelkedett.

Ágazatonként így alakultak a fizetési késedelmek a késés hossza szerint:

 

Meglepő módon a sokszor vadnyugatiként leírt építőiparban – ahol egyébként a cégbedőlések száma is igen magas – javuló a tendencia, sőt, az ágazati dobogóra kerültek a kis- és nagykereskedelem mellé. Ugyanakkor a gépiparban, az autókereskedéseknél, és az informatikában már arányaiban több fegyelmezetlenül fizető céget találni.

Az adatokból úgy tűnik, hogy miközben alapvetően jó a tendencia, tehát a cégek egyre nagyobb része fizet időben, addig viszont aki késik, annál egyre nagyobbak a késések.

Tehát egy a cégek leszakadóban lévő része egyre nehezebb helyzetben van. Az átlagos késedelem a tavalyi 14,71 napról 15,84 napra nőtt, ami nagyjából akkora mértékű romlás, mint amennyire a fizetési határidők rövidültek.

Mint a lenti ábrán látható, több olyan ágazat is van, ahol az átlagos fizetési késedelem nagyobb volt, mint az átlagos fizetési határidő (buborékok nagysága a Bisnode által az ágazatból begyűjtött számlák értékének nagyságát követi).

 

Az élelmiszeriparban és a pénzügyi területen szembetűnő a romlás az átlagos késedelmeknél: előbbi 6 nappal 18 napra, utóbbi 14 nappal 30 napra romlott egy év alatt. A másik oldalon az elektronikai gyártás, a vegyipar és a kiskereskedelem van, ahol viszonylag alacsony a késedelmes fizetések átlagos hossza.

Az igazán súlyos, 90 nap feletti késések aránya a számlák értékét nézve 0,92 százalékról 1,66 százalékra nőtt (a számlák darabszámát nézve 0,61 százalékról 0,8 százalékra emelkedett a mutató). Az építőiparban a számlák értékének 8,72 százaléka csúszott három hónapnál hosszabb ideje, viszont ez az összes számla darabszámának csak az 1,29 százalékára áll. Ez arra utal, hogy néhány nagyobb projekt óriási csúszásban van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bisnode bisnode paydax fizetési határidő fizetési késedelem Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.