A napokban nyitotta meg kapuit a Texas Rangers baseball- és a Dallas Cowboys amerikaifutball-csapat stadionjai közé épített Texas Live szórakoztatóközpont. A 250 millió dollárból (jelenlegi árfolyamon közel 71 milliárd forintból) kialakított komplexum nem egyedi a maga nemében, több stadion környékére is húztak fel már hasonló létesítményeket, ami azonban újdonság, hogy itt a Texas Rangers csapata is a tulajdonosok között van.
Szakértők szerint ez lehet a trend a jövőben, és egyre több profi amerikai sportcsapat próbálhatja meg bevételeit kiegészíteni ilyen módon. Bár a csapatok az elmúlt években nagyon szépen kerestek a jegyeladásokkal és különösen a tévés közvetítésekből származó bevételek szárnyalásával, már vannak arra utaló jelek, hogy a hagyományos piacokon hamarosan kifulladhat a növekedés. Tulajdonképpen ennek mennek elébe azok a cégek, amelyek nyitnak a szórakoztatóipar egyéb szegmensei felé is.
A Texas Rangers egyébként nem egyedül teremtette elő az építéshez szükséges tőkét, a beruházást egy olyan közös vállalat valósította meg, amelyben a csapat mellett a helyi önkormányzat és a Cordish nevű, direkt ilyen fejlesztésekre szakosodott cég is benne van. A Cordish tucatnyi hasonló projekt megvalósításába kezdett már bele, legutóbb a Jacksonville Jaguars amerikai futballcsapattal kötöttek megállapodást.
David Cordish, a nagyapja által alapított cég jelenlegi elnök-vezérigazgatója a CNBC-nek arról beszélt: a cél az lenne, a szurkolók ne csak egy meccsre jöjjenek a városba vagy a stadion környékére, hanem ennél hosszabb időre. Ehhez komoly segítséget nyújthat, hogy
a Texas Live-ban egy 14 szintes, több mint 300 szobás hotel is van, a bárokról, éttermekről nem is beszélve.
Ideális esetben a rajongók tartózkodását egész hétvégére ki lehetne tolni, így pedig természetesen jóval nagyobb bevétele származhat egy-egy szurkolóból a csapatnak. Ráadásul a hosszabb tartózkodás, a több élmény a csapathoz való kötődést (tehet a márkaértéket) is erősíti.
A hasonló projektekben tényleg elég komoly üzleti potenciál van, az amerikai sporteseményeknek ugyanis brutális a helyszíni nézettsége. A G7 is írt róla korábban, hogy a világ tíz legnagyobb stadionjából nyolc valamely amerikai egyetemé, és ezek a százezres arénák rendre meg is telnek a mérkőzések ideje alatt. A gond csak az, hogy túl sok meccset nem játszanak egy évben, így az ingatlan kihasználtsága nem túl magas. A szórakoztatóközpontokkal mások mellett ezen is próbálnak segíteni.
Ma már teljesen alap az amerikaiaknál, hogy a sporteseményeket összekapcsolják egyéb szórakoztató programokkal. Az idei Forma-1-es Magyar Nagydíj után a versenyt szervező Hungaroring Sport Zrt. vezérigazgatója, Gyulay Zsolt is arról beszélt, hogy idén sokkal több program volt a versenyhétvégén, mint korábban, és a változás egyértelműen az új, amerikai tulajdonosnak köszönhető.
Vállalat
Fontos