Nem lehet idén másodszorra is elvetni például a spenótot, a babot és a karfiolt Európa számos országában az aszály miatt. A Zöldség- és Gyümölcstermesztők Európai Szövetsége (PROFEL) az Euractivnak azt mondta, 40 éve nem volt ilyen súlyos a helyzet a kontinensen.
Az adatok szerint az aszállyal leginkább sújtott országok között vagyunk mi is, Franciaország, Belgium, Hollandia, az Egyesült Királyság, Németország és Lengyelország mellett.
Hogy nincs elég termés, az nem kifejezés. A borsónak és a babnak 20-50 százaléka, azaz akár a fele idén nem érett be. A hagymánál 15-50 százalék között mozog a veszteség. Ami beérett, azt viszont gyakran nem tudják betakarítani, mert elverte a jég vagy elöntötte az árvíz.
A hűtőházak és a konzervüzemek elég nagy bajban vannak, mert nem érkezik be a szükséges mennyiség, de ami bejön, az sem egyenletesen, és erre nem tudnak felkészülni munkaerővel. A költségeket megnöveli a kiszámíthatatlanság, és bár egyelőre a PROFEL nem mondta ki közvetlenül, de nem nehéz kitalálni, hogy a fagyasztott és konzerv készítmények bolti ára is emelkedni fog.
A szárazság elég rosszkor jött a magyar feldolgozóüzemeknek és boltosoknak, hiszen éppen a bajai Greenyard-üzem lisztériafertőzése miatti piaci károkat igyekeznek kezelni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) korábban azt közölte, hogy a magyar boltokból és a lakosságtól 29 ezer tonna fagyasztott zöldséget kell visszahívni.
Mivel az árukra általában éves keretszerződéseket kötnek, és a gyártókapacitások le vannak kötve, év közben nem könnyű egy nagy piaci szereplő kiesését kezelni. Különösen akkor, ha az árut egy boltlánc saját márkás csomagolásában szeretné a polcokon látni.
Vállalat
Fontos