Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. július 20. 10:52 Vállalat

Hiába büntetik a Google-t, már rég nincs versenytársa Európában

Egészen döbbenetes mértékben dominálja Európában és különösen Magyarországon a Google azokat a szektorokat, amelyekben jelen van. Az amerikai cégre szerdán szabott ki rekordmértékű, 4,3 milliárd eurós bírságot az Európai Bizottság (EB) azért, mert a vállalat versenykorlátozó módon próbálta tovább erősíteni pozícióját több piacon is. A keresők esetében nehezen érthető, hogy miért kockáztatott a Google, hiszen itt már korábban is 98 százalékos volt a piaci részesedése, a böngészők és a mobil operációs rendszerek piacán viszont épp az EB által is vizsgált időszakban ugrott hatalmasat.

 


Az Androidnál a növekedés valószínűleg sokkal inkább a Google operációs rendszerét használó partner mobilgyártók, és különösen a Samsung előretörésével van összefüggésben, mint a versenykorlátozó lépésekkel. A dél-koreai gyártónak 2010 elején még csak 4 százalék körüli globális piaci részesedése volt, négy évvel később viszont már 30.

Azóta ugyan némileg visszaesett a Samsung dominanciája, de továbbra is piacvezető, és elvesztett részesedését olyan gyártók szerezték meg, amelyek szintén a Google rendszerét használják. Így erre a folyamatra legfeljebb ráerősített az amerikai óriáscég azzal, hogy csak az általa jóváhagyott Android változatokat futtató készülékek eladását engedélyezte partnereinek.

 

A böngészőknél azonban merőben más a helyzet. Itt szinte biztosan komoly előnye származott a Google-nek abból, hogy illegális feltételeket szabott az Androdiot választó mobilgyártóknak. Az amerikaiak azt írták elő, hogy az ekkor ugye rohamosan terjedő operációs rendszert használó készülékekre előre telepíteni kell saját böngészőjüket, a Google Chrome-ot. Ennek megfelelően az Android térnyerésével párhuzamosan a Chrome piaci pozíciója is sokat javult.

 

A böngésző részesedése 2011 elején alig 15 százalékos volt, miközben a Firefox és az Internet Explorer is több mint kétszer ekkora részt hasított ki magának a piacból. Másfél évvel később azonban a Chrome befogta a konkurenseket, most pedig már közel 60 százalékos a részesedése, míg a Firefox 10, a IE 5 százalék alá esett vissza Európában.

Ha csak a mobil szegmenst nézzük, ott még látványosabb a növekedés: 2011-ben még senki nem használt ilyen böngészőt az okostelefonján, most viszont már tízből hatan.

A Google ereje – ha némileg el is tér az egyes uniós országokban – lényegében mindenhol szembetűnő. Magyarországon pedig az EU-s átlagnál is nagyobb az amerikai cég részesedése egyes piacain. Chrome-ot a magyarok közel 60, Androidot több mint 80, Google-keresőt pedig 97 százaléka használ. Itthon az egykor meghatározó Internet Explorer pedig lényegében halott: piaci részesedése az 1,5 százalékot sem éri el.

 

Mindez azt is mutatja, hogy a rekordbüntetés valószínűleg egyáltalán nem túlzó, hiszen a Google több piacán is szinte monopolhelyzetet alakított ki az elmúlt években, és ez valószínűleg nem teljesen független az EB által kifogásolt versenykorlátozó intézkedésektől. Az összeg pedig pont azért fontos kérdés, mert a büntetés most már csak elrettentésként lehet hatékony, az amerikai cég piaci pozícióján valószínűleg nem tud érdemben változtatni. Így az, hogy a jövőben előfordulnak-e hasonló esetek, attól függ, mennyire jól sikerült belőni a bírságot. Ha az akcióval még így is többet lehetett keresni, mint amennyit most be kell fizetnie a vállalatnak, akkor a továbbiakban is lesznek kísérletek a verseny korlátozására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Google-bírságból két és fél évig lehetne működtetni a magyar felsőoktatástUniós versenyjogi előírásokat sértett a Google az ingyenesen terjesztett, nyílt forráskódú mobil-platformjával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bírság európai bizottság google piaci részesedés Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Stubnya Bence
2023. november 27. 04:34 Közélet, Vállalat

Kell-e félteni a magyar dolgozókat a vendégmunkásoktól?

Az ellenzék szerint káros a vendégmunkásokat hazai jelenléte, a kormány szerint a magyar munkahelyeket védik. De mi történik eközben a munkahelyeken?

Torontáli Zoltán
2023. november 26. 04:34 Élet, Vállalat

Ilyenek voltak az élelmiszerboltok a nyolcvanas években, nem?

Visszamentünk 1986-ba, és megnéztük, hogyan vásároltak akkor az emberek, illetve milyen nehézségekkel küszködtek a boltok.

Hajdu Miklós
2023. november 24. 16:36 Vállalat

A Budapestre felhőkarcolót álmodó cég neve eddig nem hozott szerencsét Magyarországon

Nemrég még a kormány is idegenkedett a magas épületektől, most viszont nem toronyház, hanem valódi felhőkarcoló építéséről egyeztet.

Fontos

Jandó Zoltán
2023. november 28. 09:28 Adat

Kocsmaarmageddon van Magyarországon, de a kantinoknak jól megy

Több mint ezer vendéglátóhely szűnt meg 2023 első felében Magyarországon. A leggyorsabban továbbra is a italüzletek száma csökken.

Pálos Máté
2023. november 27. 19:16 Adat

Annyira keveset költünk egészségügyre, hogy az EU sereghajtói közé kerültünk

A GDP-arányos adat leginkább azt mutatja meg, hogy a döntéshozók mennyire tekintik fontos területnek az egészségügyet.

Gergely Péter
2023. november 27. 16:41 Pénz

Kinek éri meg megvárni a csok plusz bevezetését?

Bár nőhet a lakáshitelek iránti kereslet, arra senki sem számít, hogy a csok pluszra jogosultak drasztikusan megmozgatnák a hitelpiacot.