Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 18. 16:21 Tech

A Google-bírságból két és fél évig lehetne működtetni a magyar felsőoktatást

Rekordméretű, 4,3 milliárd eurós (mintegy 1400 milliárd forintos) bírsággal sújtotta a Google-t az Európai Bizottság. A büntetést azért kapta az amerikai óriáscég, mert az internetes keresők közötti vezető pozícióját igyekezett tovább erősíteni azzal, hogy az Androidot futtató eszközök gyártóinak és a mobilszolgáltatóknak illegális feltételeket szabott az általa kifejlesztett operációs rendszer használatához. Összehasonlításképp: Magyarország 2018. évi költségvetésében a büntetés összegének alig több, mint harmada (538 milliárd forint) jut az egyetemek és főiskolák fenntartására.

A Google alapvetően három módon próbálta saját keresőmotorját a riválisokhoz képest előnyös helyzetbe hozni az androidos felhasználók körében:

  1. előírta a készülékgyártóknak, hogy előre telepítsék a Google Search és a Google Chrome alkalmazásokat, ha a Google Play Store-t (ez az androidos alkalmazások áruháza) is feltennék az eszközeikre,
  2. fizetett a nagyobb gyártóknak és mobilszolgáltatóknak, ha a Google Search app volt a kizárólagos előre telepített keresőprogram az általuk gyártott és forgalmazott eszközökön,
  3. akadályozta a gyártókat abban, hogy az általa nem jóváhagyott Android változatokat (“Android fork”) futtató készülékeket adjanak el.

Az unió versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager a bírságot azzal indokolta, hogy ezek a módszerek akadályozzák a verseny és az innováció kibontakozását, ami végül is az európai fogyasztók számára lesz hátrány.

A Google-nek 90 napja van, hogy módosítson az EU által kifogásolt eljárásain, különben további, az anyavállalat árbevételének öt százalékát kitevő büntetésre számíthat. A cég azonban a fellebbezés mellett döntött, amit a tech-óriás vezérigazgatója, Sundar Pichai azzal indokol, hogy az üzleti modelljüknek köszönhetően valójában élénkül a verseny a okostelefonok és a tabletek piacán, mivel több ezer gyártó és több millió fejlesztő építette fel az Androidra alapozva a vállalkozását, konkurenciát állítva az iOS platformnak. Pichai érvelésében arra is kitért, hogy az Android nyílt forráskódú, tehát a Google ingyenesen biztosítja azt a gyártók és a hálózatüzemeltetők számára (akik ráadásul szabadon módosíthatják is azt), ugyanakkor az operációs rendszer fejlesztésére dollármilliárdokat fordítottak, bevételhez pedig csak akkor jutnak, ha a Google alkalmazásait futtatják a felhasználók.

Ezt megelőzően is a Google-hoz kötődött a legnagyobb versenyjogi bírság az unióban, bár az körülbelül feleekkora volt. A tavalyi 2,4 milliárd eurós büntetés azért járt, mert a cég a saját ár-összehasonlító szolgáltatásait előrébb sorolta a keresési találatok között a versenytársakhoz képest. Igaz, a többi hasonló jellegű büntetéshez képest ez az összeg is óriási volt.

 

A jövőben pedig várhatóan újabb büntetés éri majd a Google-t, ugyanis az Európai Bizottság az internetes hirdetések piacán elkövetett visszaélésgyanús ügyben is évek óta vizsgálódik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech bírság büntetés európai bizottság google versenyjog Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.