Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 22. 14:04 Vállalat, Világ

Jött egy osztrák ingatlanos és szinte ingyen megszerezte a Kika üzleteket

Átmenetileg fellélegezhetnek a Kika dolgozói, René Benko osztrák nagyvállalkozó tegnap késő este aláírta azokat a szerződéseket, amelyek szerint átveszi az áruházlánc működtetését, így nem zár be a bútorbolt-hálózat. Benko nem szakmai befektető, a bútorok kevésbé érdeklik, neki az ingatlanokra volt szüksége. Signa nevű cége 68 áruházat vásárol meg, főleg Ausztriában és néhány kelet-európai országban, potom 490 millió euróért. A Kika eddigi tulajdonosa azonban így is örülhet, hogy sikerül kitáncolnia az üzletből, hiszen tavaly év vége óta a haláltusáját vívja.

Benko az ingatlanok mellett a Kika (és Ausztriában a Leiner) lánc irányítását ellátó céget jelképes 1 euróért vette meg, de 100 millió euró befektetést is vállalt, mert a céget alaposan át kell szervezni. Hogy ez mit jelent a Magyarországon hat üzlettel jelen lévő Kika dolgozóinak, az a következő hónapokban derül ki.

A Kika eddigi tulajdonosa az a dél-afrikai központú, de német gyökerű Steinhoff csoport volt, amely óriási nemzetközi vihart kavarva nagy robajjal dől be már hónapok óta. A cég a rendszerváltás előtt indult Németországban, egy borzasztóan egyszerű arbitrázs lehetőséget kihasználva: az NDK-ban gyártott bútorokat átvitte az NSZK-ba, és ott az alacsonyabb jövedelmű rétegeknek még úgy is olcsón adta el, hogy ő is szépen megszedte magát.

A berlini fal leomlása után a működés alapelve csak kicsit módosult, továbbra is az olcsó gyártóhelyeken készített bútorokat és háztartási eszközöket értékesítették a nyugati országokban, de idővel áruházakat is nyitottak Keleten, illetve felvásárlásokkal kezdtek terjeszkedni.

Az akvizíciós hullám azonban olyan hihetetlenül gyors volt, hogy az időközben Dél-Afrikába is áttelepült, és a német mellett az ottani tőzsdére is bevezetett cégcsoport tevékenységét egyre többen tartották furcsának.

2016-ra a kisgömböc globális óriássá nőtt, akkoriban 32 országban több mint 40 márka volt már a Steinhoff kezében, és 26 saját gyára 2,5 millió négyzetméternyi raktárba ontotta az árukat. A 130 ezer főnek munkát adó vállalat 2016-ban 8,6 milliárd euró bevétel mellett 1,5 milliárd euró nyereséget mutatott ki. Nem sokkal később azonban robbant a könyvelési botrány.

Tavaly december 5-én Markus Jooste vezérigazgató lemondott a posztjáról, az igazgatóság pedig bejelentette, hogy “szabálytalanságokat” talált a könyvelésben. Ekkor derült ki, hogy miért tudta a Steinhoff a rosszul menő felvásárolt áruházláncokat egyik pillanatról a másikra bőséges profitot termelő vállalkozásokká alakítani: lényegében elcsalta a könyvelésüket.

A Steinhoff ügyeivel kapcsolatban több komoly büntetőjogi kategóriába tartozó vizsgálat is elindult, a részvények árfolyama természetesen megzuhant, a hitelezők pedig futnak a pénzük után. Elég nagy csoda lenne, ha a cég túlélné a botrányt, de amíg még tántorog a csőd szélén, az eladható vagyonelemek értékesítésével a hitelezők megpróbálják a lehető legtöbb pénzt kicsikarni a szervezetből.

Ennek a folyamatnak a része most a Kika eladása is, és így érthető, hogy miért csak a könyvekben nyilvántartott értéket fizeti Benko az ingatlanokért. A bútoráruház-lánc Magyarországon tavaly 25,9 milliárd forintos árbevételt ért el, de ehhez 133 millió forint veszteség társult.

A Steinhoffhoz tartozott még Magyarországon az Extreme Digital is, de ezt a magyar menedzsmentnek sikerült nemrég kivásárolnia. A cég érdekeltsége még a Pepco lánc és a Kanizsa Bútor Kft. is, magyar szempontból már csak az a kérdés, hogy ezekkel a cégekkel mi lesz a jövőben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA túlélésért küzd a Kika, a Pepco, az Edigital és a Kanizsa Trend tulajdonosaA hitelező bankok ma dönthetnek a könyvelési botrányba keveredett dél-afrikai Steinhoff International sorsáról, és ez áttételesen több mint kétezer magyar munkavállalót érint.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ bútor csőd Kika könyvelési botrány Steinhoff Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.