Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 9. 10:40 Vállalat, Világ

Minél több olajat vesz egy ország egy másiktól, annál több fegyvert ad el neki

Nem szokták elismerni, hogy egyes országok olajért cserébe fegyvert adnak el, vagyis közvetlen bilaterális megállapodás szerint folyik ezeknek az áruknak a kereskedelme. Ilyen konkrét megállapodások ugyan tényleg nem nagyon vannak, a University of Warwick kutatóinak új munkájából azonban kiderül, hogy az elv közvetetten mégis egyértelműen érvényesül.

A munkát, amelynek eredményeit a The Conversation cikkében tették közzé, a nemzetközi fegyverkereskedelem és olajpiac nagy adatbázisainak összevetésével végezték el, és két fontos megállapításra jutottak. Az egyik szerint minél több olajat importál egy fejlett ország egy olajban gazdag másik országtól, annál több fegyvert juttat neki (jellemzően eladásról van szó, de néha előfordul gazdasági-politikai okokból szervezett ingyenes juttatás is).

A másik megállapítás, hogy nem csak két ország kereskedelmére vonatkozóan lehet összefüggést találni, hanem általánosan is. Ez azt jelenti, hogy minél inkább függ egy fejlett ország gazdasága az olajtól, annál inkább jellemző, hogy ösztönzi a fegyverexportját minden olajtermelő országba.

Utóbbi jelenség magyarázata, hogy az olajpiacnak kitett gazdaságoknak komoly érdeke fűződik a szektor stabilitásához. Néhány nemzetközi konfliktus, például az Öbölháború vagy az Iraki háború is rámutatott arra, hogy ha az olajpiaci láncnak akár csak egy-egy eleme borul, akkor az globálisan is instabilitáshoz, illetve áremelkedéshez vezet. Ezt szeretnék elkerülni.

Az összefüggés egyértelműségét a kutatók az olajkészletek felfedezésével is bizonyítják. Számaik szerint ugyanis az az ország, amelyről hirtelen kiderül, hogy nagyobb készlet felett rendelkezik, 56 százalékkal azonnal meg tudja emelni az olajfüggő országokból származó fegyverimportját.

A lényeg tehát a kutatók szerint az, hogy a fegyverkereskedelem egyértelműen az olajhoz való stabil hozzáférés egyik kulcsfontosságú eszköze. Nem mintha eddig nem erről lett volna meggyőződve a közvélemény, de most már számokkal is vastagon alátámasztható az állítás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ export fegyver import olaj Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.