Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. október 18. 14:42 Vállalat, Világ

Trump kormánya leárfolyammanipulálózhatta volna a kínaiakat, de nem tette

A világgazdaság utóbbi két évtizedének egyik megkerülhetetlen kérdése, hogy Kína mennyire manipulálja pénznemét, a jüant (azaz renminbit), hogy ezzel javítsa exportjának versenyképességét. Különböző időszakokban különböző érveket szoktak bedobni a közgazdászok és az elemzők az állítás mellett és ellen, de Donald Trump nem az az ember, aki a gazdaságpolitika finom érveivel foglalkozna: ő nagyon sok ideje eltántoríthatatlanul hirdeti, hogy Kína bizony devizamanipulátor, és elnöki kampánya szinte minden beszédében elmondta, hogy elnöksége első napján meg fogja bélyegezni Kínát devizamanipulátorként.

Erre kormányának eddig kétszer lett volna lehetősége. Félévente, tavasszal és ősszel jelenik meg a pénzügyminisztérium árfolyamjelentése, amiben szerepelnek azok az országok, amiket az USA árfolyammanipulátornak nevez.

Azaz szerepelnének, mert ahogy tavasszal, úgy a tegnap megjelent őszi jelentésben sem nevezte a minisztérium egyik országot sem manipulátornak.

Emiatt sok szempontból fellélegezhet a világgazdaság. Az USA és Kína között az utóbbi 12 hónapban 613 milliárd dollár értékű áru cserélt gazdát közvetlenül a két ország kereskedelmi hivatalai szerint. Az árfolyammanipulációs vádnak viszont egy 1988-as törvény alapján automatikus kereskedelmi válaszlépésekhez kellene vezetnie. Ez sem a világkereskedelem, sem az észak-koreai válság miatt nem jönne jól egyik országnak sem.

Ugyan a dollár-jüan árfolyam semmiképp nem tekinthető piacinak, hiszen a kínai hatóságok minden nap meghatározzák a jegyzési sávokat, az már egyáltalán nem biztos, hogy a valódi árfolyam hol lenne a mostanihoz képest. A közgazdászok egy része szerint valójában nem hogy túl gyenge, hanem túl erős a jüan, ha számításba vesszük a kínai gazdaság lendületvesztését és az évek óta folyamatosan menekülni próbáló tőkét.

2014 és 2017 között egyébként ha csigatempóban is, de engedték gyengülni a kínai pénzt. A kínai kereskedelmi többlet az USA-val szemben eközben nagyjából ugyanazon a szinten volt.

A kereskedelmi egyenleg milliárd dollárban. Forrás: Fred2.

 

Ugyan most sem került rá senki a manipulátorlistára, öt ország azért ott van ennek az előszobájában. Nem meglepő módon pont az USA legnagyobb kereskedelmi partnerei:

  1. Kína mellett
  2. Japán,
  3. Dél-Korea,
  4. Németország és
  5. Svájc.

Tajvan lekerült a listáról, viszont újdonság, hogy megemlítették Indiát is, mivel megélénkültek az indiai jegybank devizapiaci beavatkozásai.

A manipulátor-státuszhoz három kritériumot kellene az országoknak kielégíteni. Legalább évi 20 milliárd dolláros kereskedelmi többlet az USA-val szemben, az adott ország GDP-jének legalább 3 százalékát kitevő folyó fizetési mérleg többlet, továbbá nagy értékű beavatkozások az ország pénznemének gyengítése érdekében.

(Fotó: AFP/Europress)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ árfolyampolitika dollár Donald Trump jüan Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.