Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. szeptember 22. 11:53 Tech

Annyira lement a nap- és a szélenergia ára, hogy már állami támogatás nélkül is megéri

Egy évtizede a spanyol kormány jelentős támogatásokkal kezdte el ösztönözni a megújuló energiák térnyerését. A kezdeményezés hatására annyi beruházás indult el, hogy a támogatások komoly terhet jelentettek a költségvetésnek. A változást mindenesetre jól mutatja, hogy a megújuló energiák 2008-as húsz százalékos részesedése az energiatermelésben tíz év alatt közel a kétszeresére nőtt.

Még jelentősebb változás azonban, hogy a kormány időközben teljesen felszámolta a támogatási rendszert. Ez pedig annak köszönhető, hogy világszerte annyival olcsóbb lett a szél- és naperőműfarmok megépítése, hogy már nincs feltétlenül szükség állami támogatásra a nyereséges beruházásokhoz. A spanyol energetikai államtitkár tavaly már arról beszélt, hogy a legolcsóbb energiaforrás Spanyolországban a nap.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég a rezsi is csökkenhetne, ha okosan fékeznénk meg az éghajlatváltozástÚj technológia és kiköltekezés nélkül is átállhat a világ kizárólag megújuló energiaforrások használatára 2050-ig. Ez elég is lenne a klímakatasztrófa elkerüléséhez, állítják több éves modellezés után finn és német kutatók.

A Bloomberg cikke szerint 2010 óta a szélerőművek megépítésének költsége 50 százalékkal csökkent, a naperőműveké pedig 85 százalékkal. Ez azt bizonyítja a cikk szerint, hogy a támogatási rendszer jól működött. Az ösztönzők hatására széles körben elterjedtek a nap- és szélerőművek, ami a gyártóknak és a fejlesztőknek komoly motivációt és lehetőséget teremtett a technológia fejlesztésére, így a költségek csökkentésére.

Ennek hatásra a világ számos részén elkezdték felszámolni a támogatásokat. Az első magántőkéből megvalósuló szélenergia-beruházást Németországban nyerte el egy cég 2017-ben, tavaly pedig egy svéd cég kezdett el állami támogatás nélkül egy szélerőműfarm építésébe Hollandia partjainál. Olaszországban és Spanyolországban már támogatások nélkül is nyereségesen lehet beruházni naperőművekbe, Kínában pedig a kormány a szélerőművek támogatásának a megvonását tervezi.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEz a két ábra megmutatja, hogy mennyire nehéz elszakadni az olajtól és a széntőlHiába nő a megújulók aránya a világ energiatermelésében, ha közben mennyiségre szénből és olajból is egyre többet égetünk.

A Bloomberg szerint a visszaesett költségek miatt az összes ország kétharmadában már olcsóbb szél- vagy naperőműfarmokat létesíteni, mint szén- vagy gázerőműveket. Ennek a technológiai változásnak rendkívüli szerepe lehet a klímaváltozás mérséklésében. Az energiatermelés és a fűtés ugyanis az üvegházhatású gázok kibocsátásnak 25 százalékáért felelnek.

Az energia-előállítás drasztikus átalakulása azonban még messze van. A világszerte megtermelt energia jelenleg hét százaléka származik nap- és szélerőművekből. Ezen kívül további technológiai újításokra is szükség van a hatékonyság növelésére, például a megújulók által hullámzóan termelt energia tárolását kellene megfeleően megoldani.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElég nagy munka lesz a napelemek gazdaságos újrahasznosításaA napenergia-termelés hazai felfutása azt is jelenti, hogy pár évtized múlva rengeteg újrahasznosításra váró napelempanel lesz az országban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech energetika megújuló energia napenergia szélenergia Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?