Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 19. 10:46 Tech

Elég nagy munka lesz a napelemek gazdaságos újrahasznosítása

A 2010-es kormányváltás után legalább fél évtizedig úgy nézett ki, hogy a kormány nem akarja ösztönözni a napenergia terjedését, vagy legfeljebb csak abban az intézményi körben, amely részesülhetett az uniós támogatásokból. Az alacsony kamatok és a napelemekre 2015-ben bevezetett magas termékdíj 2018-as felére csökkentése aztán a lakossági körnek is meghozta a kedvét, és az utóbbi egy-két évben egymás után jelentették be vagy adták át az energiatermelő vállalatok nagy napelemparkjait is.

Ezek hatására tavaly 75 százalékkal növekedett a napenergia-termelés Magyarországon, és már befogta a szélenergiát, amelynek további terjedését a kormány 2010 óta következetesen blokkolja. A napenergia szerepe persze még most is csak marginális a magyar energiatermelésben*607 gigawattóra a 31 ezer 905 terawattórán belül., de a növekvő tendencia egyértelmű.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA rezsicsökkentés hazavágta a lakossági napelempiacot, de Matolcsyék segítettekCsak tavaly több mint 7000 napelemes rendszert állítottak üzembe. Míg az elmúlt években az uniós pályázatok hajtották a piacot, most a lakosság.

Ez azt is jelenti, hogy érdemes már most elkezdeni foglalkozni azzal, hogy mi lesz a 20-30 év múlva kiöregedő napelempanelek sorsa. A téma már eddig is megosztotta a napenergia híveit és ellenzőit, még olyan tanulmány is napvilágot látott, amely szerint a napelemek az atomhulladéknál is károsabbak. Ebben azt vették számba, hogy egységnyi energia előállításához mennyi hulladék társul. Csak éppen azt nem vették figyelembe, hogy az atomhulladékokkal kapcsolatban jelenleg nincs jobb ötlet annál, mint hogy temessünk el több tíz- és százezer évre, valami biztosnak tűnő helyre.

A napelemes panelek szétszerelésére és szinte teljes újrahasznosítására viszont jelenleg is létezik technológia, a kérdés az, hogyan lehet ezt gazdaságosan elvégezni. Önmagában kedvező, hogy értékes nyersanyagokhoz (ezüst, szilícium, réz, alumínium) juthatunk hozzá, csak a folyamat energia- és munkaigénye, illetve a felhasznált vagy kinyert anyagok (savak, ólom) veszélyessége miatt ennek elég magas a költsége.

A részben magyar részvétellel zajló kutatások végső soron arra irányulnak, hogy a kinyert anyagok olcsóbbak legyenek a piacon, mint a bányászatból származók. Ellenkező esetben értelemszerűen csak támogatással lehetne ezeket értékesíteni. Ha pedig ez nincs, akkor félő, hogy a szabályokat megkerülve hulladéklerakóban végezné a napelemek egy része.

Európai szinten egy évtized múlva legalább évi kétmillió tonnányi napelemet kell feldolgozni, ami a kapacitások jelentős fejlesztését igényli. Bár ennek sokan biztos nem örülnek, de miután Kína leállította a hulladékimportot, a napelemgyártással szemben itt nem fenyeget az a veszély, hogy a kínai konkurencia ellehetetleníti az európai versenytársakat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBeismerte kudarcát az EU egy ágazatban, ahol Magyarországon is milliárdok égtek elNem tudta életben tartani az EU napelemgyártó szektorát a kínai konkurenciával szemben, így eltörölte a védővámokat. Idehaza két cég is felsült az ágazatban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech hulladékgazdálkodás napelem napenergia újrahasznosítás Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Torontáli Zoltán
2025. február 2. 06:03 Tech

Évente egy kávé áráért elvárhatjuk, hogy kiderüljön, miből áll a világ

A világ legnagyobb részecskefizikai infrastruktúrája közel hárommillió eszközből áll, karbantartásukat egy magyar szakember, Jurcsó Péter menedzseli.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.