Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. április 27. 13:25 Tech

Jövőtelefonból kínos bakivá vált a Samsung hajtogatható mobilja

A Samsung hajlítható kijelzős okostelefonja volt február végének legmenőbb mobilja. Magában hordozta annak az ígéretét, hogy az untig ismert fekete téglalapok valahogy ismét érdekessé válhatnak. A cég a Galaxy Unpacked nevű eseményen mutatta be a közel kétezer dollárba kerülő, hosszában kettéhajtható Galaxy Foldot. A Samsung nem csak egy új csúcstelefont mutatott be – minden eddiginél drágábbat ráadásul -, hanem a régóta ígért hajlítható elektronika egyik első tömeggyártásba kerülő példánya lett volna.

A bemutató utáni gyors, pár perces-órás kézbevétel után született írások még pozitívak voltak. A kinyitva 7,3 hüvelykes kijelzővel rendelkező, összehajtva pedig egy hátlapi 4,6 hüvelykes kijelzővel felszerelt, 512 gigabájt tárhelyet és 12 gigabájt memóriát tartalmazó mobil erőforrás dolgában felvette a versenyt egy izmosabb laptoppal. És amellett, hogy egy iszonyatosan erős készüléket rakott össze a Samsung, még a nyitó mechanika tartósságára is esküdöztek. A cég szerint 200 ezer nyitást is kibír a készülék, amiből ki lehet számolni, hogy öt évig kellene napi százszor széthajtani a telefont, hogy ezt a számot elérjük.

(Fotó: Samsung)

A hajtogatós készülék ötlete amúgy is a levegőben volt egy ideje. A kínai Xiaomi is előállt a saját készüléktervével, a Huawei és a Lenovo is ígéri a saját készülékét. Az LG pedig egyenesen feltekerhető tévében gondolkozik. A felcsavarhatóság, összehajthatóság 2019 egyik trendje lehetett volna. Az eszközök első generációja inkább látványosnak ígérkezett, mint valóban hasznosnak. Az okostelefonból tabletté alakítható méregdrága készülék csak arra jó, hogy bemutassa, hogyan működik a gyakorlatban a hajlítható kijelző. Nagy változásokat a technológia széleskörű alkalmazása hozhat magával. 

Hajlik mint a grafitceruza

A tervbe egyetlen, nem is apró hiba csúszott. Az újságoknak tesztre kiküldött Samsung Galaxy Fold telefonok nem élték túl a tesztet. A meghibásodások egy része kétségkívül az újságírók ostobaságának számlájára írható. Akadtak olyanok, akik a rugalmas OLED-kijelző legfelső rétegét választották le, mert azt hitték, hogy képernyővédő fólia. A kijelző természetesen nem élte túl az erőszakos beavatkozást. A The Verge április 17-én publikált tesztje viszont arról számolt be, hogy az egyszerűen zsebben hordott, mindennapi használatnak kitett készülék kijelzője is megadta magát.

A lap arról számolt be, hogy ismeretlen kitüremkedések jelentek meg azon a területen, ahol a kijelző zsanérzata van, a kép pedig torzult ezen a területen. Hasonló tapasztalatokról számolt be Steve Kovach, a CNBC technológiai újságírója is. Az aggályokra válaszolva a Samsung visszakérte a tesztkészülékeket, és elhalasztotta a készülék április 26-ra ígért piacra dobását.

A probléma, úgy tűnik, nem javítható egyszerűen. A kijelzők meghibásodását az okozza, hogy a zsanér mechanikánál mindenféle szennyeződés jut a készülék testébe. Amikor a telefont kinyitják, ez befeszül a kijelző alá, ezzel károsítja. A javítása pedig természetesen nehezebb annál, hogy átadás előtt jól besziloplasztozzák a mobil alját és tetejét. Az AT&T amerikai mobilszolgáltatótól kiszivárgott információk szerint a telefont leghamarabb június 13-án dobják piacra. Elképzelhető azonban, hogy ez is csak egy nagyon optimista forgatókönyv.

“Volt egy eset, amely során idegen anyagokat találtunk a készülék belsejében, amely befolyásolta a kijelző teljesítményét”

így mondják a Samsung nyelvén azt, hogy a zsanéron át bejutó kosz miatt eltört a kijelző.

Érthetetlen felületességről beszélnek a szakértők

A mobilról a legjobb leírást a kütyüelemzéseket, szétszedési és szerelési útmutatókat és egyéb elemzéseket gyártó iFixit rakta össze. Egyrészt megállapították, hogy a Samsung tényleg mindent megtett azért, hogy a zsanér ne törjön össze. Rosszul is venné ki magát, ha kettéreccsenne a világ egyik legdrágább csúcstelefonja használat közben.

A bejutó kosz sem lett volna akkor baj önmagában, ha az OLED-kijelzők nem lennének őrületesen sérülékenyek. A technológia előnye, hogy háttérvilágítás nélkül is működik. Viszont a porral, nedvességgel, fizikai behatásokkal szemben kevésbé ellenálló az OLED-kijelző. Ezt hagyományosan a kijelzőt védő Gorilla Glass réteggel védik ki a gyártók, de a hajtogatós mobil esetében ez a speciális üveg nem állt rendelkezésre, mert nem hajlékony. Arra fel lehetett készülve a cég, hogy a hajlított kijelzőkkel nehéz dolgozni. Már a Galaxy S6 Edge-ben is volt hajlított felület.

Galaxy S6 Edge – csak azért hajlított, mert megtehetik (Fotó: Kārlis Dambrāns CC-BY)

Ahhoz a Samsungnak kellene nyilatkozatot kiadnia vagy egy mérnöknek kellene szivárogtatnia, hogy megtudjuk, miért nem kapott koszvédelmet a Galaxy Fold. Illetve magyarázatra szorul az is, hogy hogyan juthatott el egy, a tesztelők által pár nap alatt tönkretett mobil a bemutatóig és a tömeggyártás kezdetéig úgy, hogy két helyen is por juthat a telefon belsejébe.

Ésszerű magyarázat egyikre sincs. A hiba megértését nehezíti, hogy 2017-ben kigyulladó akkumulátorok miatt kellett visszahívnia a cégnek az aktuális csúcstelefonját, a Galaxy Note 7-et. Az akkori visszahívás árát mindennel együtt 5,3 milliárd dollárra becsülte a sajtó. Ez az összeg a 2,5 millió túlmelegedő, tűzveszélyes telefon visszavásárlását, javítását és a kiesett profitot is tartalmazza. Egészen biztos, hogy a Samsung igazgatósági tárgyalójában még emlékeznek arra, mennyibe kerül egy visszahívás.

Unalmas telefont bezzeg tudnak gyártani

A legpesszimistább olvasat szerint a Samsung júniusra sem lesz képes megoldani a problémát. Nick Cronan, a Branch Creative dizájncég alapító partnere szerint a rendelkezésre álló technológia nem alkalmas arra, hogy egy sérüléseknek ellenálló Galaxy Foldot készítsenek vele. 

A Fortune magazin pedig már egyenesen azt a vészkürtöt fújja, hogy a Samsung mostani kudarca az összes hajlítható telefont hátrányosan érinti. A felhasználók nem hajtogatható mobilra vágytak, hanem erősebb, tartósabb akkumulátorral szerelt, jobb fotókat készítő mobilra. A Galaxy Fold egyik ilyen kívánalmat sem teljesíti, az pedig, hogy a meghibásodások miatt az egész sajtó erről beszél, nem segít a különleges készülékek ügyén. Sajnálni nincs mit, a legrosszabb esetben sem történik más, mint hogy a mobilos piac ugyanolyan unalmas marad, mint amilyen az elmúlt pár évben volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech okostelefon összehajtható telefon Samsung Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2024. november 28. 06:01 Tech, Vállalat

Tucatjával menekülnek Szlovákiába a magyar webáruházak

Kedvezőbb az adók összetétele, nem rángatják egyik napról a másikra a szabályokat, és barátságosabb a hatósági ügyintézés.

Vermes Nikolett
2024. november 25. 06:03 Élet, Tech

Új szemlélet adhat nagyobb gyógyulási esélyt a rákbetegeknek Magyarországon

A cukorbetegség és a daganatok közötti összefüggés felismerésével, figyelembe vételével a megelőzés és a gyógyítás is nagyobb sikerrel kecsegtet.

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Fontos

Cser Tamás
2024. december 3. 16:18 Pénz

A klímaváltozást is beárazzák a biztosítók

A szeptemberi esőzések jelentős anyagi károkat okoztak, de ma már jól látszik, hogy a biztosítók nem voltak felkészületlenek.

Stubnya Bence
2024. december 3. 04:34 Közélet, Pénz

Debrecenben évek óta rosszabb a helyzet, mégis a fővárosi lakhatás miatt aggódik a kormány

Pont egy olyan ritka időszakban vették elő a lakhatás megfizethetőségének problémáját, amikor javulnak itthon a számok.

Torontáli Zoltán
2024. december 2. 06:06 Élet

Újra lehet napelemet telepíteni állami támogatással, akkumulátor nélkül?

A jövőre induló Vidéki Otthonfelújítási Programban benne van a napelem, elég furcsa módon mindenféle kötöttség nélkül.