Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. január 31. 06:47 Tech

Elfelejtették mondani, de a Telekom 5G tesztjének szállítója a fejlett világból éppen kiutálni készült Huawei

Hétfőn jelentette be a Telekom, hogy Zalaegerszeg belvárosában elindult az első magyarországi 5G mobilállomás tesztelése. A közleményből furcsa módon nem derült ki, hogy melyik cég a technológia szállítója, ami azért is szúrt szemet, mert egy fél mondatban még azt is megemlítették, hogy laborkörülmények között 2017-ben még az Ericsson volt a partner. Ebből a mondatból azonban egyáltalán nem következett, hogy most is ugyanez a helyzet, ezért rákérdeztünk.

A zalaegerszegi állomás most indított tesztüzeme során a Huawei Technologies és a Cisco kereskedelmi bevezetésre kész 5G hálózati eszközeit használjuk. Ez a megállapodás csak erre a tesztüzemre vonatkozik. Természetesen megkezdtük az 5G tender előkészületeit is.

írta nekünk Kutas István, a Telekom PR vezetője.

Úgy tűnik, hogy a Huawei nevét manapság nem feltétlenül érdemes erőltetni az együttműködő partnerek listáján, aminek az lehet az oka, hogy a cégtől sorra vágják el az 5G fejlesztésének lehetőségét Észak-Amerikában, Ausztráliában és Európában, vagyis a világ legfejlettebb országainak jelentős részében.

Amint arról korábban mi is írtunk, számos országban döntöttek úgy, hogy a Huawei eleve el sem indulhat majd az 5G tendereken, mert felmerült a gyanú, hogy a cég nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Konkrétan az a gond, hogy a kínai állampárthoz szorosan kötődő társaságnak gondolják a céget, és attól tartanak, hogy a mobiltávközlési technológián keresztül a jövőben adott esetben a kínai kormány törekvéseit is kiszolgálhatja. Asszisztálhat a kémkedéshez vagy egy hekkertámadáshoz. A kínaiak egészen kifinomult eszközökkel kémkednek, arra is volt már példa, hogy hardvereket hekkeltek meg:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCeruzahegynél kisebb mikrocsippel szállták meg kínai kémek a legnagyobb amerikai cégeketAnnyira áttekinthetetlenek lettek az ellátási láncok, hogy Kína a legmerészebb kibertámadással is megpróbálkozott.

A bojkott másik oka az, hogy az elmúlt években globális óriássá fejlődő cég most már a nagy nyugati versenytársak babérjaira is tör, amit azért nem néznek jó szemmel, mert a fejlett világ vezetőinek megítélése szerint nem illik bele az üzleti etikettbe, hogy a kis Huawei egykor (sok kínai társához hasonlóan) másolással kezdte a karrierjét.  A nyugati narratívának tehát az is része, hogy a technológiai szabadalmi védettségeket kikerülve, a kínai állam támogatásával nőtt nagyra a cég, amely most már saját pályájukon is veszélyezteti a nagy nyugati gyártókat. Mindez jól illeszkedik Donald Trump amerikai elnök erősen vitatható kínai kereskedelmi háborús politikájába is.

A Huawei pénzügyi igazgatóját december elején amerikai kérésre letartóztatták a kanadai Vancouverben, egy Lengyelországban dolgozó kínai Huawei alkalmazottat pedig nemrég kémkedéssel vádoltak meg. Az USA egyenesen vádat emelt a vállalattal szemben, és ennek része a feltételezett technológiai átvétel is, amelyet egyébként eddig még nem bizonyítottak. Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki az ügyben. A Huawei minden vádat tagad.

Úgy tűnik, hogy a magyar kormánynak egyáltalán nincsenek hasonló aggályai, annál is inkább, mert az első 5G teszt éppen azért kezdődött Zalaegerszegen, mert a város határában épül az önvezető autók tesztelésére is alkalmas tesztpálya. Ezt egy állami társaság építi, amellyel a Telekom szerződött a tesztre.

Természetesen 2017 júniusában, amikor a tesztre vonatkozó szerződést a felek aláírták, még egyáltalán nem zúdult globális tűz a Huawei-re, és az is hozzátartozik a teljes képhez, hogy a céget sehol sem technológiájának minősége miatt támadják. Másrészt a teszt értelemszerűen nem jelenti azt, hogy a Telekom már kiválasztotta a hálózati szállítóit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika még jobban megszorította a világ egyik legnagyobb mobilcégétMiközben a felek elvileg az amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárásán dolgoznak, a Huawei ellen két ügyben is vádat emeltek az Egyesült Államokban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech 5G huawei Telekom teszt Zalaegerszeg Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Torontáli Zoltán
2025. február 2. 06:03 Tech

Évente egy kávé áráért elvárhatjuk, hogy kiderüljön, miből áll a világ

A világ legnagyobb részecskefizikai infrastruktúrája közel hárommillió eszközből áll, karbantartásukat egy magyar szakember, Jurcsó Péter menedzseli.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.