Hírlevél feliratkozás
László Pál
2024. december 4. 11:40 Podcast, Támogatói tartalom

Keresik a fenntartható irodaépületeket a cégek, de a magasabb bérleti díjakat inkább megúsznák

Idén már sokkal jobb a helyzet a kereskedelmi ingatlanpiacon tavalyhoz képest, amikor az üzemeltetési költségekben volt egy nagy ugrás az energiaárak miatt. Szerencsére most az ellenkezőjét látni – mondta Pál Tamás, az iO Partners üzletfejlesztési igazgatója a G7 Beszélgetések legújabb részében.

Beruházói oldalon ugyanakkor kihívást jelent Hancz Anita, a WING iroda értékesítési igazgatója szerint, hogy ha már egyszer fejlesztünk, akkor akár 15 évre előre gondolkozunk, fenntarthatóbb épületeket építünk, ami nagyobb költséggel is jár, de a bérlők jellemzően még nem fogadják ezt el.

A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszóban lehet meghallgatni:

 

Ha egy bérlő költözik, akkor fenntarthatósági szempontból jobb épületbe akar csak menni, ha pedig marad, akkor is ebbe az irányba kell alakítania a működését – vélekedett a WING irodákért felelős értékesítési igazgatója. Ezért az új fejlesztéseket már közel karbonsemleges technológiával tervezik, aminek megvan az ára: négyzetméterenként havi 24-25 euró bérleti díj alatt nem lehet kihozni a beruházást. Ha a bérlői oldalon ez nem elfogadott, akkor nehéz lesz továbblépni, de Hancz Anita szerint azért ebbe az irányba haladunk.

Korábban mindenki növekedett, a fejlesztések vitték fel a bérleti díjakat, prosperált a piac; ezzel szemben most nagyobb tervezést kíván, egy pici kivárás érzékelhető a piacon a meglévő irodáknál és a fejlesztéseknél is – szögezte le Pál Tamás. Most nagyon sok bérlő újratárgyal, területeket csökkentenek, optimalizálnak – ez segíti a helyben maradást. Vannak új épületek, amelyek szeretnék megcsípni a nagy bérlőket, de nem indították el időben a fejlesztést, ami így nem tud megvalósulni addig, amíg lejár egy-egy cég bérleti szerződése. Előfordul, hogy a bérlő nem szeretné kifizetni a bérleti díjat, mert talál kedvezőbbet is a piacon, vagy a saját, meglévő helyén dönt épületmodernizálás mellett. Sok a bizonytalansági tényező, ami miatt nem indul el újabb fejlesztés, és így befagy a verseny.

Lehet, hogy visszatérünk abba az időszakba, hogy nem lesznek spekulatív fejlesztések az irodapiacon, azaz nem indul úgy beruházás, hogy még nincs meg a bérlő – vélte Hancz Anita.

A podcast megjelenését az iO Partners támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom bérleti díj fenntarrhatóság ingatlan irodaépület környezetvédelem Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Stubnya Bence
2024. december 29. 06:04 Podcast

A minimálbér-emelés felét a vásárlók fizetik meg

A másik felét jellemzően a vállalatok nyelik le és gazdálkodják ki. A G7 Podcastban a minimálbér kutatója, Linder Attila beszélt az új eredményekről.

László Pál
2024. december 16. 09:33 Podcast, Támogatói tartalom

Értékteremtés, amely pozitívan hat az üzletre – művészet az irodatérben

Az ingatlanszektor és a művészet kapcsolata hosszabb múltra tekint vissza, és egyre fontosabbá válik, hogy az értékteremtést láthatóvá is tegyük – mondta Major Krisztina, az iO Partners irodatranzakciós igazgatója.

László Pál
2024. december 14. 09:49 Podcast, Támogatói tartalom

Győzött a kártyás fizetés a kiskereskedelemben, a többi szektor még várat magára

A környező országokhoz képest behoztuk a lemaradást a digitális fizetések terén, de van még hova fejlődni - mondja Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.