Hírlevél feliratkozás
László Pál
2023. december 15. 12:09 Podcast, Támogatói tartalom

A gödör alja az idei második negyedév volt a gazdaságban, jövőre már lassabb, de egészségesebb szerkezetű növekedés várható

Vége a viszonylag hosszú, egyéves recessziós trendnek, a harmadik negyedéves GDP-adat már bővülést mutat az előző negyedévhez képest. Jövőre az eddigieknél alacsonyabb, 3 százalék alatti, de szerkezetében fenntarthatóbb növekedési pályára juthatunk.

Bukovszki András, a CIB Bank elemzője volt a G7 podcast vendége, akivel évet értékeltünk, és a varázsgömbbe is benéztünk, hogy lássuk, mi lesz jövőre. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcastlejátszóban meg lehet hallgatni:

Az idei visszaesés természetes reakció volt arra, hogy tavaly sokat veszített egyensúlyából a magyar gazdaság. Drasztikusan visszaesett a fogyasztás, mert a béremelések nem tudták lekövetni az inflációt, a beruházási oldalon pedig ott voltak a finanszírozást drágító magas kamatok, míg az uniós források hiánya szűkítette a költségvetés mozgásterét.

Az infláció nagyon várt, októberi 9,9 százalékra csökkenése számos dolognak köszönhető. Egyrészt csökkent a külső, importált infláció, másrészt az energiaárak is lejjebb mentek, és stabilabb a forint árfolyama is, amellett, hogy nincs keresleti boom, ami felfelé hajtaná az inflációt – és természetesen a bázishatás is közrejátszott.

Fontos hozzátenni, hogy a 25 százalék feletti inflációs szintről 7 százalékra mérséklődni viszonylag gyorsan megy, aztán lesz egy kicsit lassabb pálya a magyar infláció csökkenésében. Jövőre árnyalatnyival 5 százalék alatti éves átlagos inflációval számol a CIB elemzője, a 3 százalékos jegybanki célszintet várhatóan 2025 második felében érhetjük el, de addig még nagyon sok minden történhet.

Jövőre 3 százalék alatti gazdasági növekedést várnak a CIB Banknál, ami alacsonyabb az eddigi 4-5 százalékosnál, de pozitív, hogy ez egészséges szerkezetű lesz. Nem feltétlen a fogyasztás fogja húzni, inkább a nettó export és a finanszírozási költségek csökkenése miatt a vállalati beruházások dinamikája lesz meghatározó.

A podcast megjelenését a CIB Bank Zrt. támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.