Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. szeptember 6. 09:52 Podcast, Támogatói tartalom

Olyan lett a befektetői világ, mint a drogos, aki hozzá van szokva a szerhez

Nagyon nehéz lejönni a likviditásbőségről a pénzpiacokon, de ennek valahol ki kell fizetni az árát. Csapdahelyzet formálódik, mert ha a jegybankok elkezdenék kivezetni az eszközvásárlási programjaikat, akkor olyan mértékű eszközárcsökkenés jöhet, ami rossz lesz a gazdaságnak, rossz az embereknek, és valakinek megint meg kell majd mentenie őket. Erre pedig leginkább a jegybankok képesek.

A G7 podcast vendége Ötvös Mihály, a CIB Bank szenior devizakereskedője volt. A beszélgetés bármely podcast-lejátszóban és ide kattintva hallgatható meg:

A 2008-as pénzügyi válság mindent átírt, egy újfajta pénzügyi világ jött létre az eszközvásárlási programokkal, amikor a jegybankok elkezdték brutális módon nyomni a pénzt a rendszerbe. Az amerikai Fed, az Európai Központi Bank, a japán és az angol jegybank, valamint a Magyar Nemzeti Bank is eszközvásárlási programot hirdetett. Az évek során mindenki hozzászokott a pénzbőséghez, ez nyomja fel az eszközosztályok értékét úgy, hogy az ingatlanok ára az egekbe került, a részvényeket két éve túlértékeltnek tartják – és akkor még a hatalmas karriert befutó kriptodevizákról nem is beszéltünk.

Ilyenkor az önálló monetáris politikával járó mozgástér előnyt jelent az országnak. Sok ország be is csatlakozott a devizaháborúba, ahol a saját deviza leértékelése volt a cél, mert ezzel lehet az exportáló cégek nemzetközi versenyképességét javítani. Magyarországon is kamatpolitikával és eszközvásárlással tartották gyengén a forintot, így támogatva a válság miatt megrendülő gazdaságot. A másik oldalon ugyan nagy kockázatot venne le a gazdasági szereplők válláról az euró bevezetése, de ahogy a jelenlegi folyamatok mutatják, a következő 5-8-10 évben nem lesz veszélyben a forint léte.

A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom CIB Bank devizapiac podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.