Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. szeptember 6. 09:52 Podcast, Támogatói tartalom

Olyan lett a befektetői világ, mint a drogos, aki hozzá van szokva a szerhez

Nagyon nehéz lejönni a likviditásbőségről a pénzpiacokon, de ennek valahol ki kell fizetni az árát. Csapdahelyzet formálódik, mert ha a jegybankok elkezdenék kivezetni az eszközvásárlási programjaikat, akkor olyan mértékű eszközárcsökkenés jöhet, ami rossz lesz a gazdaságnak, rossz az embereknek, és valakinek megint meg kell majd mentenie őket. Erre pedig leginkább a jegybankok képesek.

A G7 podcast vendége Ötvös Mihály, a CIB Bank szenior devizakereskedője volt. A beszélgetés bármely podcast-lejátszóban és ide kattintva hallgatható meg:

A 2008-as pénzügyi válság mindent átírt, egy újfajta pénzügyi világ jött létre az eszközvásárlási programokkal, amikor a jegybankok elkezdték brutális módon nyomni a pénzt a rendszerbe. Az amerikai Fed, az Európai Központi Bank, a japán és az angol jegybank, valamint a Magyar Nemzeti Bank is eszközvásárlási programot hirdetett. Az évek során mindenki hozzászokott a pénzbőséghez, ez nyomja fel az eszközosztályok értékét úgy, hogy az ingatlanok ára az egekbe került, a részvényeket két éve túlértékeltnek tartják – és akkor még a hatalmas karriert befutó kriptodevizákról nem is beszéltünk.

Ilyenkor az önálló monetáris politikával járó mozgástér előnyt jelent az országnak. Sok ország be is csatlakozott a devizaháborúba, ahol a saját deviza leértékelése volt a cél, mert ezzel lehet az exportáló cégek nemzetközi versenyképességét javítani. Magyarországon is kamatpolitikával és eszközvásárlással tartották gyengén a forintot, így támogatva a válság miatt megrendülő gazdaságot. A másik oldalon ugyan nagy kockázatot venne le a gazdasági szereplők válláról az euró bevezetése, de ahogy a jelenlegi folyamatok mutatják, a következő 5-8-10 évben nem lesz veszélyben a forint léte.

A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom CIB Bank devizapiac podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

László Pál
2024. augusztus 24. 14:21 Podcast, Támogatói tartalom

Az ár- és divatérzékeny magyar vásárlók imádják a használt ruhát és az ultra fast fashiont is

Az ultra fast fashion az elmúlt években ötszörösen vagy még nagyobb mértékben nőtte túl a divatipar többi részét.

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 17. 05:04 Vállalat

Tartozáshegy alatt roskad össze egy százéves magyar gyár

Ha nem sikerül megmenteni a nagyatádi cérnagyárat, akkor több mint 200 ember marad munka nélkül, és a település költségvetése is nehéz helyzetbe kerülhet.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.