Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. augusztus 16. 10:03 Podcast, Támogatói tartalom

Most épp jól jön a saját deviza, de euróval hosszabb távon százmilliárdokkal lennének beljebb az exportáló cégek

Egy válságos időszakban, mint a mostani is, jól jön az önálló monetáris politika, a saját deviza és az ehhez kapcsolódó kamatpolitika. A másik oldalon azonban ott van az a sok 100 milliárd forint, amivel beljebb lennének a külföldre szállító és importáló magyar vállalkozások, ugyanis nagy kockázatot venne ki a rendszerből, ha itthon is az euró lenne a hivatalos fizetőeszköz.

A G7 podcast vendége Márvány Zsolt, a CIB Bank pénzforgalmi szolgáltatások vezetője volt. A beszélgetés bármely podcast-lejátszóban és ide kattintva hallgatható meg:

Amíg van önálló magyar deviza, van árfolyamkockázat is, amivel számolniuk kell az exportáló és az importáló vállalatoknak. Bár egy ideje már látszik elmozdulás a pénzügyi tudatosság felé a magyar vállalkozók között a CIB Bank szakértője szerint, továbbra is létezik a „magyar hedge módszer” az árfolyamváltozás miatti kockázatok kezelésére: ennek lényege, hogy majd később fizetik ki a számlát, amikor jobb lesz az árfolyam.

Hosszú távon mindenképp az euró bevezetése lenne a jó megoldás a magyar gazdaságnak Márvány Zsolt szerint, mert nyitott gazdaságként az export aránya jóval a GDP 80 százaléka felett van Magyarországon, és ennek nagy része az unióba irányul. Saját devizával és kamatpolitikával marad ugyan mozgástere a jegybanknak például az infláció elleni küzdelemben – lásd napjaink kamatemeléseit -, de a rendszer velejárója az árfolyam kiszámíthatatlansága. Ezeket a kockázatokat jelenleg határidős ügyletekkel vagy devizaopcióval tudják a cégek kezelni.

Ezek lényege röviden, hogy egy cég üzleti tevékenysége során keletkezett, árfolyamváltozásból fakadó kockázatot egy ellentétes irányú devizatranzakcióval egyenlítik ki. Ha egy magyar cég csigát exportál Franciaországba, akkor a kiadásai forintban keletkeznek, de euróban kapja a bevételt. Ilyenkor nem az a kockázat, hogy a forint erősödik, és kevesebbet fog majd érni az euró, hanem az, hogy ma még nem tudni, hogy 6 hónap múlva, amikor beérkezik a számla ellenértéke, mennyi forintot fog érni adott összegű euró. Ennek a bizonytalanságnak a kiküszöbölésére szolgálnak a határidős ügyletek: a csigaeladási tranzakcióval párhuzamosan a mai árfolyam alapján 6 hónapnyi kamatkülönbséget beszámolva meg lehet állapodni egy 6 hónap múlva érvényes árfolyamban a bankkal. Így, ha erősödik a forint, akkor a mai 10 ezer eurós ügylet 6 hónap múlva például 10 forinttal kevesebbet fog érni, viszont a határidős euróeladáson vissza lehet nyerni ezt a 10 forintot – magyarázta a szakértő.

A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom árfolyam CIB Bank euró bevezetés kockázat Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.