A prostitúció vagy a drogkereskedelem útjait is elvágta a karantén. Ha az alvilágnak, a szervezett bűnözésnek elfogy a pénze, akkor a bűnszervezetek erőszakosabbak lehetnek. Olaszországban a szervezett bűnözés rászállt azokra a vállalkozásokra, amelyek anyagilag ellehetetlenültek – mondja Dezső András, az Index újságírója a G7 és a Dumaszínház Ezután című podcastjában.
Főként azok a bűnözők tudnak élni ezzel a válsággal, akiknek pénzük van, ők a kiberbűnözés felé fordulhatnak hosszabb távon. A kisebbek térnyerése viszont már most látható. Angliában és az USA több államában is a hatóságok arra kérték az embereket, hogy a megszaporodó kisebb bűncselekményeket ne jelentsék vagy legfeljebb csak online.
Magyarországon a szervezett bűnözést ugyan már felszámolták, de szinte biztosra vehető, hogy az uzsora erősödni fog, főként vidéken. Nyugat-Európában több magyarországi bűnszervezet aktív, az ő visszatérésükre is számítani lehet. Vannak Angliában is ismertebb magyar bűnözők, Dezső szerint most nem lenne meglepő az ő visszatérésük sem. A magyar boltokból elfogytak az engedély nélkül vásárolható önvédelmi fegyverek, ami jelezheti, hogy többen attól tartanak, hogy elveszítik a megélhetésüket, és kénytelenek lesznek a törvényen kívül keresni a megoldást.
A legérdekesebb mégis azoknak az országoknak a helyzete, ahol a bűnszervezetek az állami erőszakszervezeteknél erősebbek vagy befolyásosabbak. Olaszországban a maffia hasonlít egy önkormányzathoz, a komoly bűnszervezetek mindig is vállalkozásként működtek. Ha sok a fertőzött, például Olaszországban, akkor pont olyan rosszul megy majd nekik a biznisz, mint egy péknek vagy más termelő vállalatnak.
Sok latin-amerikai országban is államként működnek a bűnszervezetek (pontosabban az állam működik nagyon gyengén, vagy helyenként alig létezik), így olyat is látunk, hogy ők figyelmeztetik kampányokkal a helyieket a maszkok viselésére és a távolságtartásra, hiszen a saját üzleteiket így védhetik a legjobban. Ezekben az országokban a koronavírus miatt nehéz helyzetbe kerülő állam tovább gyengül, a szegénység még többeket a törvényen kívüliség és a bűnözés felé terel, az egyébként is erőforrásszegény központi kormányzatok pedig az eddiginél is jobban háttérbe szorulnak.
(Az Ezután a G7 és a Dumaszínház közös podcastja arról, hogy mi lesz, és mit csináljunk másként a koronavírus-járvány lezajlása után. Litkai Gergely tíz nagyon eltérő terület képviselőjével beszélget a jövőről. Az adások a G7 szokásos csatornáján jelennek majd meg, erre érdemes feliratkozni akár Spotify-on, akár bármilyen podcast-alkalmazásban.)
Podcast
Fontos