Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 2. 20:08 Tech, Vállalat

Belebukhat a Tesla, hogy emberek helyett robotokkal akart gyártani

Amikor magyar idő szerint éjszaka 11.30-kor a Tesla ismerteti a fél éves eredményeit, a pénzügyi világ azonnal két számot fog keresni a sok adat között. Az egyik, hogy hány Model 3-as autót tud gyártani a cég egy hét alatt, a másik pedig a működési cash flow, azaz készpénz áramlás összege lesz.

Ha a készpénz áramlása megint negatív, ahogy arra számítani lehet, akkor az arra utal, hogy a Tesla továbbra is többet költ, mint amennyi bevétele van az autók eladásából, vagyis égeti tovább a dollármilliókat. Ahhoz, hogy ez a trend megforduljon, a számítások szerint hetente 5 ezer Model 3-ast kellene legyártani és értékesíteni, ám erre is nagyon kevés esély mutatkozik.

A Model 3-as kulcsfontosságú a Tesla jövője szempontjából, mert ez az az olcsóbb tömegmodell, amelynek nagy darabszámú értékesítése elkezdi végre generálni a nagyobb bevételeket. Csakhogy a modell gyártása sorozatosan nem várt problémákba ütközik, eddig messze nem volt meg a kellő darabszám, és így a pénz sem.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFogyóban a Tesla pénze, közben a beígért autókat sem szállítjaJúnius végére a Teslának mindenképpen fel kellene pörgetnie a Model 3-as gyártását, mert ha nem tud nagyobb mennyiségben értékesíteni, akkor kifogy a pénzből.

Ahogy a Reutersnek nyilatkozó elemzők számolgatják, a Teslának 3,37 milliárd dollár volt a készpénzállománya 2017 végén, ám olyan irtózatos ütemben fogy a pénze, hogy júniusra már csak körülbelül 0,8 – 1 milliárd dollárja marad. Ha nem indul be rakéta gyorsasággal a Model 3-as értékesítése, akkor a Tesla nem élheti túl ezt a naptári évet, hacsak újabb tőkebevonást nem hajt végre. Elon Musk, a Tesla karizmatikus alapító-vezetője eddig konzekvensen azt mondta, hogy nem lesz szükség tőkére, a piacok azonban egyre kevésbé hisznek neki.

Ennek elsősorban az az oka, hogy Musk az elmúlt években eljátszotta a hitelességét, számos olyan ígéretet és vállalást tett, amelyet nem tudott teljesíteni. Többek között egyszer már esküdözött, hogy nem kell pénz a Teslának, aztán mégis kellett. Musk hitelfelvevő képessége egyébként jelentős részben saját hírnevében van, a cég első hét évében nagyrészt zsebből hitelezte a Teslát, majd a 2008-as válságban úgy tudott leszervezni egy 40 millió dolláros kölcsönt, hogy a vállalat gyakorlatilag pár órára volt a csődtől. Azóta is jelentős részben maga hitelezi a céget.

A Teslának tavaly év végén már 9,4 milliárd dollár tartozása volt, ami a 3,4 milliárdos készpénzállományhoz képest óriási összeg. Ha sikerül is túlélni ezt az évet, 2019-ben már annyi pénzt kellene termelnie a cégnek, hogy még 1,2 milliárd dollár hitel törlesztése is beleférjen. A Tesla az elmúlt negyedévben csak 146 millió dollárt fizetett ki kamatokra, ami körülbelül megegyezik a General Motors kamatfizetési kötelezettségével, csakhogy a GM bevétele majdnem tízszer nagyobb.

A Tesla azért is játszik nagyon élesen, mert a sokféle tőkeszerzési mód közül a jövőbeni autótulajdonosokat is pumpolja. A majdani vevők összesen már 854 millió dollár előleget fizettek be az egyelőre le sem gyártott autókért, pedig nyilvánvalóan tudják, hogy ha a cég mégis csődbe megy, ezt a pénzt nagy valószínűséggel elvesztik. A Tesla szempontjából ez kamat és kockázat nélküli kölcsön.

A legfontosabb kérdés, hogy miért nem tud heti 5 ezer Model 3-as elkészülni, ha megvan a gyár, megvan a modell és az alapanyag is. A választ azért nehéz kitalálni, mert a gyár szigorúan titkos helyszín, Musk pedig sosem adott technológiai értelemben részletes magyarázatokat a sorozatos csúszásokra.

Elemezők azonban egyre inkább hajlanak arra a megoldásra, hogy Musk a saját futurizmusának csapdájába esett bele. Olyan gyártószalagot akart, amelyen szinte csak robotok dolgoznak, az embereknél jobb és megbízhatóbb minőségben, illetve gyorsabban. Azt azonban nem vette figyelembe, hogy a végső összeszerelést eddig még egyetlen autógyárnak sem sikerült teljesen automatizálnia, és nem véletlenül.

A robotok az embernél jobbak például a hegesztésben vagy a karosszéria festésben, ám amikor össze kell illeszteni a kész elemeket, akkor rengeteg olyan kisebb probléma adódik, amit nem képesek kezelni. A végső összeszerelésnél a legjobb autógyárak is csak a munka 5 százalékát tudják robotizálni, mert egy robot ma még nem tudja kiszűrni, ha egy-egy elem illesztése nem tökéletes, vagy a kötőelemek, csavarok, tömítések és hasonló alkatrészek hibásak.

Másrészt a robotok alkalmazása a gyártósornak ezen a végén olyan drága, hogy egyes számítások szerint még akkor sem érné meg, ha teljesen ki tudná váltani az emberi munkaerőt. A műveleteket teljesen elvégezni nem tudó robotok mellé mérnököket kell állítani, ami sokkal többe kerül, mintha alacsonyabb bérű összeszerelő munkásokat vennének fel, és eleve nem is gondolnának robotokra. Valószínű, hogy a Tesla is rájött erre, csakhogy akkor már megvette a méregdrága robotjait, amelyekkel most nem tud mit kezdeni.

Hét évvel ezelőtt a Teslánál még ezer alkalmazott sem dolgozott, jelenleg 40 ezer dolgozója van, és 3 ezer főt azonnal fel szeretne venni. Ez nem arra utal, hogy mindent robotokkal szeretne elvégeztetni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat autó autógyár model 3 robot tesla Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.