Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. október 12. 10:05 Pénz, Világ

Az energiaszegénység a halálozási adatokon is meglátszódik majd Adam Tooze szerint

Az európai energiakrízis évekig húzódhat, és nem a mostani tél lesz a legnehezebb, hanem a következő, legalábbis Adam Tooze brit-amerikai gazdaságtörténész, a Columbia Egyetem professzora szerint, akit a Foreign Policy kérdezett arról, hogyan látja a globális energiahelyzetet, és milyenek a kilátások Európában.

A korábban a 2008-as gazdasági válságról, majd a koronavírus-járvány kezelésének gazdasági dimenziójáról is könyvet író Adam Tooze szerint jó okunk van azzal számolni, hogy az európai energiahelyzet még egy ideig csak rosszabb lesz. Hideg tél esetén már idén előállhat gázhiány, de a következő tél még nehezebb lesz, ugyanis jelenleg nem látni egyértelműen, hogyan fogják feltölteni megfelelő mennyiségű gázzal az európai tárolókat 2023-ban. A cseppfolyósított földgáz (LNG) befektetések három-négy éves időtávlatban már enyhíthetik a nyomást bizonyos szektorokon, vagyis a 2024-es télen a helyzet már jobb lehet.

Tooze szerint a nyugati világ és Oroszország most beállt viszonyának jó analógiája a hidegháború, és a közgazdász arra számít, hogy ez a megszakított, lecsatlakoztatott viszony nagyjából állandósul. Ez Európában állandósíthatja például a lakóterek 19 fokos felfűtését a korábbi 22 fokos helyett, csökkentve a kontinens gázigényét. Ennek vannak történelmi előzményei: a 80-as években a brit háztatásokban például általános elterjedt volt a lakás 16 fokra fűtése télen.

Hosszú távon Európát az energiafüggetlenség ábrándja hajtja, ennek kulcsát a megújuló energiára történő átállásban látják. Ez további problémákat vet fel: például olyan LNG-infrastruktúrákat kellene most gyorsan kiépíteni, amelyek egy optimista forgatókönyv szerint már 10 év múlva sem kellenek majd.

A jelenlegi energiahelyzet rövid távon visszaveti a fenntarthatóenergia-beruházásokat, de hosszú távon lökést is adhat nekik.

A közgazdász szerint a nemrég elfogadott hatalmas német energiafogyasztás-támogatási program hosszú távon Európa – a koronavírus-járvány idején sikeresen elkerült – széttöredeződéséhez vezethet, mert egy ekkora mértékű, 200 milliárd eurós támogatás más országokban is növeli az igényt, Berlin viszont nem egyeztetett a lépésről senkivel, így a szituáció egy európai kormányok közötti energiatámogatás-versenyhez vezethet. Tooze szerint előbb-utóbb komoly tárgyalást kell folytatnia az európai kormányoknak arról, hogyan egyensúlyozzák ki együtt fiskálisan a helyzetet.

A közgazdás szerint ki kell mondani, Európa jelenleg tragikus helyzetben van, nem pusztán gazdasági, de szociális krízissel kénytelen szembenézni, amit legtömörebben az energiaszegénység vagy fűtőanyag-szegénység fogalmával írhatunk le. Az alacsony jövedelmű háztartások már most télen súlyos deprivációval néznek majd szembe, ez meg fog jelenni a többlethalálozási adatokban. Erre pedig a kormányoknak reagálniuk kell majd.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKiderült, hogy milyen arányban csúszik át az áram- és gázfogyasztás a drágább kategóriábaA Központi Statisztikai Hivatal becslése szerint is több millió fogyasztót érintenek a „lakossági piaci" árak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Az ismerőseim mind fogják a fejüket, hogy mi lesz itt télen” - hogy látják sorsukat a rezsiemelés vesztesei?A gázáremelés leginkább a Fidesz szavazói bázisát érinti érzékenyen. Négy megye kistelepülésein kérdeztünk körbe, hogy hogyan élik meg a rezsi növekedését.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMindenki a saját gazdaságát próbálja menteni, de a kis országok nem bírják a versenytA 200 milliárd eurós német energiapajzs versenyelőnybe hozhatja a német gazdasági szereplőket azokkal az országokkal szemben, ahol nincs lehetőség ilyen bőkezű segítségre.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ adam tooze energiaválság Európa földgáz Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.