Hírlevél feliratkozás
Szentkirályi Balázs
2020. január 29. 11:57 Pénz

Az lenne furcsa, ha nem gyengülne ennyit a forint

A forint a legkisebb reálkamatot fizető deviza a világban, ezért gyengült sokat év eleje óta. A rövid kamatszint nálunk lényegében nulla, ezzel szemben például a cseh rövid kamat két százalék. Még nagyobb a különbség, ha a mexikói pesóval hasonlítjuk össze a magyar pénzt, ahol a kamat – hasonló infláció mellett – hét százalék. Ez az összehasonlítás a legtöbb embernek szokatlan lehet, hisz mi közünk nekünk és a forintnak a távoli Mexikóhoz, de a devizapiacokon jól tájékozottak pontosan ezekből a nagy távolságokból és az apró különbségekből csinálnak hatalmas pénzeket. Most a devizában spekulálóknak megéri forintból koronát vagy pesót venni, ami tömeges forinteladásokat, -gyengülést okoz.

A fentiekhez még az is kell, hogy az MNB ezt az egészet tolerálja. Ezt is teszi, két okból is:

  • a gyenge forint a magyar gazdaságnak – papíron legalábbis – javuló külföldi versenyképességet jelent,
  • másrészt a – két számjegyű – béremelkedés hatását tompítja a külföldi befektetők szempontjából.

Most az árfolyam azon a 335-340 forintos szinten van, ahová a Concorde Értékpapír elemzői év végére várták – hangzott el a cég idei első sajtóreggelijén. Mellesleg a nemzetközi devizapiacokon ez a folyamat nem számít különösebben kiugrónak vagy megrázónak, és amilyen váratlanul gyorsan gyűrűzött be, olyan sebességgel akár fordulhat is az irány. Például egy amerikai kamatcsökkentés után szűkülhet a most még kiugró kamatkülönbözet a kisebb devizák között is, ha pedig a mexikói vagy a cseh kamatszint lejjebb menne, közelítve a magyarhoz, az forinterősödést hozna.

Hogy tisztábban lássunk, mindenképpen érdemes egy pillantást vetni a nemzetközi kamatkörnyezetre, amit a világgazdaság kulcsrégióinak gazdasági kilátásai határoznak meg.

Itt van egy alapforgatókönyv és néhány kockázat, az pedig fontos, hogy pontos előrejelzést adni most sem lehet. A tavalyi évnek például a Concorde-nál úgy indultak neki, hogy rosszabbnál rosszabb makroadatok jöttek, például az autóértékesítés meredekebb lassulásáról. De az egész feldolgozóipar lassult (erről a G7-en is írtunk cikkeket), a német különösen. Ehhez képest az előrejelzéseket adó intézetek egész évben fölfele minősítgették a GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket, és végül szinte észrevétlenül tudtunk kijönni a 2019-es feldolgozóipari recesszióból, ősztől már a legtöbb európai gazdaságból javuló adatok érkeztek.

De máshonnan is inkább jó adatok jönnek, így 2020 egészére gyorsuló világgazdasági környezetet várnak a Concorde-ban, ez tehát az alapforgatókönyv. Kínában a kormány már 2018 végén stimulálni kezdte a gazdaságot, ennek a hatása tavaly nyáron látszott meg először, Kína gazdasági teljesítménye szintén tovább javulhat. Az USA-ban ez a javulás még nem látszik, de nagy baj ott sincs. Az amerikai feldolgozóipar a globálistól kicsit függetlenebb, és az adatok alapján ott még döcög valami, de lehet, hogy egyedi tényezők vannak a lemaradás hátterében, például a Boeing és a GM problémái. Az amerikai lakáspiac viszont emelkedik, ami általában jó tükre az USA hosszabb gazdasági folyamatainak, a megnyugvásra leginkább ez ad okot.

Az optimista alapforgatókönyv mellett néhány kockázat is van. Az egyik az, hogy a kamatvágásokban a nagy jegybankoknak nincs sok mozgástere, egy enyhébb náthára (a feldolgozóipar tavalyi lassulására) azonnal a legdurvább antibiotikummal reagáltak, így mostanra kialakult egyfajta monetáris impotencia – fogalmazott Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója. Egy nagyobb recessziós hullám egy olyan környezetben, amikor a kamatok 0-2 százalék között vannak, nem nagyon hagy mozgásteret az élénkítésre. Ez talán a legnagyobb kockázat.

A másik sötétebb felhő a koronavírus megjelenése. A 2019-es recesszió azért volt elkerülhető – a monetáris lazaság mellett –, mert a világban a munkaerőpiac mindenhol feszes, a munkanélküliségi mutatók több évtizedes mélyponton vannak, ami a szolgáltatásokon keresztül erős pályán tudta tartani még a problémákkal küzdő gazdaságokat is. Egy halálos vírus elterjedése pont a szolgáltató szektort érintené nagyon rosszul, a koronavírus a pesszimistább forgatókönyvek szerint önmagában képes lehet letörni a felívelést.

És ugyan minden híresztelés ellenére a magyar gazdaság egyelőre nem számít világgazdasági gócpontnak, de a nagyok farvizén várhatóan a magyar gazdaságban is fennmarad a jó teljesítmény idén. Nálunk ráadásul egy új és fontos érdekesség is stabilizálja a kilátásokat: sokáig meghatározta a gondolkodásunkat az az összefüggés, ami mára meggyengülni látszik, mégpedig az, hogy ha az Európában legfontosabbnak számító német feldolgozóipar lassul, a magyar gazdaság még nagyobb mértékben lassul. Tavaly ennek az ellenkezője történt, a német feldolgozóipar bezuhanása nem váltott ki erőteljes negatív reakciót itthon. A magyar és a német ipari termelés elválása mögött az lehet, hogy az elektromos autógyártásban olyan kapacitások épültek ki itthon, hogy már a kifejezett rossz német autóipari termelés sem tudott lehúzni bennünket, mondta el Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája.

Azért ettől függetlenül ránk és másokra is leselkednek kockázatok még: ilyen az iráni-amerikai konfliktus eszkalálódása, a Brexit vagy az amerikai elnökválasztás kimenetele (szabadkereskedelmi tárgyalások alakulása). Érdekes lenne egy szocialista amerikai fordulat például, amennyiben a demokrata balszárny tovább erősödik, ez nem is biztos, hogy elképzelhetetlen. Erre választ a következő hónapok amerikai előválasztási folyamata adhat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnnyira zuhan a forint, hogy kikényszerítheti a laza kamatpolitika végétLejtmenetben a forint, az infláció pedig a jegybank által megszabott határokat feszegeti.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz concorde euróárfolyam forint forintárfolyam Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Debreczeni Anna
2023. december 1. 14:29 Pénz, Támogatói tartalom

Eljött az üzemi szintű kibertámadások korszaka, bárki célpontja lehet az üzleti tervvel készülő csalóknak

Soha nem történt annyi banki csalás Magyarországon, mint az idei első félévben.

Debreczeni Anna
2023. november 30. 14:41 Pénz, Támogatói tartalom

Az átlagosan 17 éves futamidőre kötött lakáshiteleknél gondolkodnak el sokan az életbiztosításon is

Az elmúlt években a csok és a babaváró hitel segítségével is sokan jutottak saját otthonhoz, amihez akár több tízmillió forintos, jellemzően több évtizedes lejáratú hitelt is felvettek.

Jandó Zoltán
2023. november 30. 04:34 Pénz, Vállalat

Magyar csúcsgazdag példája mutatja, hogyan falja fel a gazdaságot a NER

A magyar gazdaság szereplői elkezdték elhinni, hogy ez a dolgok normál működése, így lehet érvényesülni. Egyfajta túlélési reflexé vált a betagozódás a NER-be.

Fontos

Stubnya Bence
2023. december 2. 13:08 Vállalat

5 év alatt feleződött a makói Continental állománya, most újra embereket küldenek el

2018 szeptemberében még több mint háromezren, idén szeptemberben már csak a 1660-an dolgoztak a makói üzemben.

Nagy Zsolt
2023. december 2. 04:34 Közélet, Podcast

Minden élőlényben ott ketyeg egy belső óra, de mi a sajátunkat egy évszázada elállítottuk

A G7 Mentés másként című podcastjának vendége Dr. Preubl György pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.

Hajdu Miklós
2023. december 1. 18:19 Közélet

Nem volt teljesen váratlan az Országos Meteorológiai Szolgálat megszüntetése

Többször is átalakítást ígért a kormány: most megszünteti a szervezetet és egy állami Zrt.-re bízza az időjárás-jelentéseket.