Hírlevél feliratkozás
Szentkirályi Balázs
2020. január 29. 11:57 Pénz

Az lenne furcsa, ha nem gyengülne ennyit a forint

A forint a legkisebb reálkamatot fizető deviza a világban, ezért gyengült sokat év eleje óta. A rövid kamatszint nálunk lényegében nulla, ezzel szemben például a cseh rövid kamat két százalék. Még nagyobb a különbség, ha a mexikói pesóval hasonlítjuk össze a magyar pénzt, ahol a kamat – hasonló infláció mellett – hét százalék. Ez az összehasonlítás a legtöbb embernek szokatlan lehet, hisz mi közünk nekünk és a forintnak a távoli Mexikóhoz, de a devizapiacokon jól tájékozottak pontosan ezekből a nagy távolságokból és az apró különbségekből csinálnak hatalmas pénzeket. Most a devizában spekulálóknak megéri forintból koronát vagy pesót venni, ami tömeges forinteladásokat, -gyengülést okoz.

A fentiekhez még az is kell, hogy az MNB ezt az egészet tolerálja. Ezt is teszi, két okból is:

  • a gyenge forint a magyar gazdaságnak – papíron legalábbis – javuló külföldi versenyképességet jelent,
  • másrészt a – két számjegyű – béremelkedés hatását tompítja a külföldi befektetők szempontjából.

Most az árfolyam azon a 335-340 forintos szinten van, ahová a Concorde Értékpapír elemzői év végére várták – hangzott el a cég idei első sajtóreggelijén. Mellesleg a nemzetközi devizapiacokon ez a folyamat nem számít különösebben kiugrónak vagy megrázónak, és amilyen váratlanul gyorsan gyűrűzött be, olyan sebességgel akár fordulhat is az irány. Például egy amerikai kamatcsökkentés után szűkülhet a most még kiugró kamatkülönbözet a kisebb devizák között is, ha pedig a mexikói vagy a cseh kamatszint lejjebb menne, közelítve a magyarhoz, az forinterősödést hozna.

Hogy tisztábban lássunk, mindenképpen érdemes egy pillantást vetni a nemzetközi kamatkörnyezetre, amit a világgazdaság kulcsrégióinak gazdasági kilátásai határoznak meg.

Itt van egy alapforgatókönyv és néhány kockázat, az pedig fontos, hogy pontos előrejelzést adni most sem lehet. A tavalyi évnek például a Concorde-nál úgy indultak neki, hogy rosszabbnál rosszabb makroadatok jöttek, például az autóértékesítés meredekebb lassulásáról. De az egész feldolgozóipar lassult (erről a G7-en is írtunk cikkeket), a német különösen. Ehhez képest az előrejelzéseket adó intézetek egész évben fölfele minősítgették a GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket, és végül szinte észrevétlenül tudtunk kijönni a 2019-es feldolgozóipari recesszióból, ősztől már a legtöbb európai gazdaságból javuló adatok érkeztek.

De máshonnan is inkább jó adatok jönnek, így 2020 egészére gyorsuló világgazdasági környezetet várnak a Concorde-ban, ez tehát az alapforgatókönyv. Kínában a kormány már 2018 végén stimulálni kezdte a gazdaságot, ennek a hatása tavaly nyáron látszott meg először, Kína gazdasági teljesítménye szintén tovább javulhat. Az USA-ban ez a javulás még nem látszik, de nagy baj ott sincs. Az amerikai feldolgozóipar a globálistól kicsit függetlenebb, és az adatok alapján ott még döcög valami, de lehet, hogy egyedi tényezők vannak a lemaradás hátterében, például a Boeing és a GM problémái. Az amerikai lakáspiac viszont emelkedik, ami általában jó tükre az USA hosszabb gazdasági folyamatainak, a megnyugvásra leginkább ez ad okot.

Az optimista alapforgatókönyv mellett néhány kockázat is van. Az egyik az, hogy a kamatvágásokban a nagy jegybankoknak nincs sok mozgástere, egy enyhébb náthára (a feldolgozóipar tavalyi lassulására) azonnal a legdurvább antibiotikummal reagáltak, így mostanra kialakult egyfajta monetáris impotencia – fogalmazott Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója. Egy nagyobb recessziós hullám egy olyan környezetben, amikor a kamatok 0-2 százalék között vannak, nem nagyon hagy mozgásteret az élénkítésre. Ez talán a legnagyobb kockázat.

A másik sötétebb felhő a koronavírus megjelenése. A 2019-es recesszió azért volt elkerülhető – a monetáris lazaság mellett –, mert a világban a munkaerőpiac mindenhol feszes, a munkanélküliségi mutatók több évtizedes mélyponton vannak, ami a szolgáltatásokon keresztül erős pályán tudta tartani még a problémákkal küzdő gazdaságokat is. Egy halálos vírus elterjedése pont a szolgáltató szektort érintené nagyon rosszul, a koronavírus a pesszimistább forgatókönyvek szerint önmagában képes lehet letörni a felívelést.

És ugyan minden híresztelés ellenére a magyar gazdaság egyelőre nem számít világgazdasági gócpontnak, de a nagyok farvizén várhatóan a magyar gazdaságban is fennmarad a jó teljesítmény idén. Nálunk ráadásul egy új és fontos érdekesség is stabilizálja a kilátásokat: sokáig meghatározta a gondolkodásunkat az az összefüggés, ami mára meggyengülni látszik, mégpedig az, hogy ha az Európában legfontosabbnak számító német feldolgozóipar lassul, a magyar gazdaság még nagyobb mértékben lassul. Tavaly ennek az ellenkezője történt, a német feldolgozóipar bezuhanása nem váltott ki erőteljes negatív reakciót itthon. A magyar és a német ipari termelés elválása mögött az lehet, hogy az elektromos autógyártásban olyan kapacitások épültek ki itthon, hogy már a kifejezett rossz német autóipari termelés sem tudott lehúzni bennünket, mondta el Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája.

Azért ettől függetlenül ránk és másokra is leselkednek kockázatok még: ilyen az iráni-amerikai konfliktus eszkalálódása, a Brexit vagy az amerikai elnökválasztás kimenetele (szabadkereskedelmi tárgyalások alakulása). Érdekes lenne egy szocialista amerikai fordulat például, amennyiben a demokrata balszárny tovább erősödik, ez nem is biztos, hogy elképzelhetetlen. Erre választ a következő hónapok amerikai előválasztási folyamata adhat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnnyira zuhan a forint, hogy kikényszerítheti a laza kamatpolitika végétLejtmenetben a forint, az infláció pedig a jegybank által megszabott határokat feszegeti.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz concorde euróárfolyam forint forintárfolyam Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.