Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. október 17. 13:38 Pénz

19 ezer milliárd dolláros pénzügyi időzített bombától tart a Nemzetközi Valutaalap

A hitel csodás dolgokat tesz lehetővé, ha jól alakulnak a dolgok, ha viszont rosszul, időzített bombává válhat. Ezt a lehetőséget veti fel egy világgazdasági recesszió esetén a Nemzetközi Valutaalap legújabb elemzése egy igen méretes, 19 ezer milliárdos vállalati hiteltömegnél.

A szervezet félévente ad ki átfogó elemzést a világban zajló pénzügyi folyamatokról. Most arról írnak, hogy az elmúlt időszak újabb kamatcsökkentései miatt a cégek felbátorodtak és újabb hiteleket vesznek fel. Ez viszont komoly kockázatot jelent, ha beüt a krach. Bár az IMF helyesli, hogy a jegybankok próbálták ellensúlyozni az olyan bizonytalansági tényezőknek a hatását, mint a brexit, vagy a kereskedelmi háború, a kamatcsökkentéseknek komoly kockázatai is vannak.

A jelentés szerint a világ nyolc legnagyobb gazdaságaiban – Egyesült Államok, Kína, Japán, Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország és Spanyolország – a vállalati hitelek összesen nagyjából 40 százaléka válna hirtelen nemteljesítővé már akkor is, ha csak egy fele olyan komoly válság ütne be, mint egy évtizeddel ezelőtt. Az IMF becslése szerint ezek a hitelek olyan cégeknél vannak, amik nem tudnák törleszteni a hiteleket, ha a gazdasági helyzet romlana.

A jelentés szerzői szerint az amerikai és japán részvénypiac is túlárazottnak tűnik, miközben a kötvénypiacokon a kamatfelár – amit a befektetők az extra kockázatért cserébe várnak – túl alacsonynak tűnik a gazdaság állapotához viszonyítva.

A szervezet szakértői ezért arra figyelmeztetik ezeket az államokat, hogy

ne kövessék el ugyanazokat a hibákat, mint a kétezres évek elején, amikor a recessziót jósló előrejelzékeseket figyelmen kívül hagyták.

 

Egész konkrétan az állami kiadások növelésére lenne szükség néhány országban, amit a szervezet szerint a költségvetési mozgástér lehetővé is tenne (például Németországban, ahol a Bloomberg értesülései szerint egyébként hosszú kivárás után komolyan elkezdtek azon gondolkodni, hogy ez meglépjék).

Az elemzés szerint az elmúlt hat hónapban a biztosítók és a nyugdíjalapok gyakorlata is hozzájárult az egész piacot jellemző kockázat növekedéséhez, ugyanis az ilyen intézményi befektetők is egyre kockázatosabb eszközökbe fektettek, hogy magasabb hozamot érjenek el.

A nyugdíjalapok például elkezdtek olyan kockázatosabb, gyorsan eladható eszközökbe fektetni, amibe annyira nem szoktak. A befektetői portfóliók egymáshoz hasonulásának trendje viszont növeli annak a veszélyességét, amikor hirtelen mindenki egyszerre akar eladni a piacon. Ráadásul a biztosítók határokon átívelő befektetései a bajok gyors terjedését is gyorsíthatják a világgazdaságban.

A nemzetközi kockázatokra a valutalap a feltörekvő piacok esetében is figyelmeztetett, az alacsony kamatok ugyanis ezekre a piacokra terelték a magasabb hozamokat kereső befektetéseket, ami miatt a külső eladósodás az export 160 százalékára nőtt. Ugyanez az arány 2008-ban csak 100 százalék volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz imf kockázat recesszió világgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.