Továbbra is áll a bál a lengyel pénzügyi szektorban, miután korrupciógyanú miatt őrizetbe vették a bankfelügyelet lemondott vezetőjét. Mivel az illető, Marek Chrzanowski korábban szoros kapcsolatban állt a jegybank elnökével, utóbbira is a gyanú árnyéka vetült.
Adam Glapinski védekezés helyett egy a magyar politikában is népszerű módszert választva támadásba lendült. Egy komplett összeesküvés-elméletet vázolt fel, amely szerint az ellenzék azért akarja őt megbuktatni, hogy az ország érdekeivel ellentétesen bevezesse az eurót Lengyelországban.
A történet megértéséhez érdemes felidézni, hogy Lengyelországban külön működik a pénzügyi felügyelet és a jegybank, vagyis olyan a helyzet, mint idehaza, mielőtt beolvasztották a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét a Magyar Nemzeti Bankba. A két intézmény összevonása Lengyelországban is napirendre került; amikor Marek Chrzanowskit 2016-ban kinevezték a felügyelet élére, első sajtótájékoztatóján nagy meglepetésre Adam Glapinski is megjelent, és mindkettek beszéltek erről a tervről. Korábban egyébként ugyanazon az egyetemen dolgoztak.
Marek Chrzanowski akkor került bajba, amikor november közepén egy kisebb lengyel bank tulajdonosa a sajtón keresztül nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen kettejük találkozóján a felügyelet vezetője arról beszélt: jelentős összeg fejében a felügyelet jóindulatúan áll hozzá a nehézségekkel küzdő pénzintézet átalakításához.
Chrzanowski még aznap lemondott, a hónap végén pedig őrizetbe vették. A jegybank elnökének azonban még a botrány kitörése utána is volt néhány jó szava róla, a Bloomberg cikke szerint kifogástalanul őszintének, becsületesnek, hazafinak és az elképzelhető legjobb szakembernek nevezte.
Ezek alapján nem csoda, hogy kijutott a kritikákból a jegybankelnöknek is, aki nem mellesleg a lengyel kormánypárt első számú vezetője, Jaroslaw Kaczynski szoros szövetségese; talán nem túlzás kettejük kapcsolatát Orbán Viktoréhoz és Matolcsy Györgyéhez hasonlítani.
Glapinski a Sieci című kormánypárti hetilapnak adott interjúban vágott vissza az őt bíráló ellenzéknek. Szerinte azért szeretnék belerángatni a korrupciós botrányba, mert egyrészt így akarják megnyerni a jövő évi parlamenti választást, másrészt meg akarják őt buktatni, és mindenáron be akarják vezetni az eurót Lengyelországban. Ő ugyanis erősen ellenzi ezt, mert radikálisan csökkentené az ország gazdasági szuverenitását, és szerinte aláásná a versenyképességét, lassítaná a gazdaság növekedését.
A jegybankelnök azt fejtegette, hogy Francia- és Németországnak politikai sikerre van szüksége az eurózóna folyamatos válságának elfedése érdekében, és a lehető legnagyobb eredmény Lengyelország csatlakozása lenne. Szerinte nem véletlen, hogy a lengyel ellenzék az euró bevezetését fontos célként fogalmazta meg a közelmúltban. „A lengyel fizetőeszköz kivezetése a nagy bankoknak és pénzügyi intézményeknek kedvezne, amelyek főként külföldi tulajdonban vannak” – tette hozzá. Úgy véli, hogy az „eurófanatikusok” saját politikai számításaiknak vetik alá az ország gazdasági érdekeit.
Vagyis a jegybankelnök tulajdonképpen azt mondja, hogy külföldi hatalmak akarják megbuktatni, eszközül használva fel a lengyel ellenzéket.
Ez az összeesküvés-elméletek bevált receptje, a gonosz külföldiekkel és az áruló hazaiakkal. A magyar kormány is régóta ebből a kottából játszik, ahol az előbbi szerepet Soros Györgyre, az utóbbit pedig lényegében minden olyan magyarra osztva, aki nem ért egyet a kormánnyal, és ennek hangot is ad.
A legnagyobb lengyel ellenzéki párt egyik képviselője nevetségesnek nevezte a jegybankelnök vádjait, már csak azért is, mert Lengyelország az uniós csatlakozással – határidő nélkül ugyan, de – az euró bevezetését is vállalta.
Pénz
Fontos