Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. november 27. 10:52 Pénz

Szintet léptek az emailes lehúzások, most már a nemzetközi vállalatokat célozzák

Aki használt már életében internetet, az nagy eséllyel kapott olyan emailt, amiben például arról tájékoztatják, hogy valamelyik afrikai országban sok millió dollárt örökölt vagy nyert, esetleg éppen segítségre szorul egy távoli rokona, mindenesetre végül arra kérik, hogy mielőbb utaljon pénzt a feladónak, hogy megkezdődjön valamilyen ügymenet. Ami persze sosem kezdődik meg, ugyanis az egész csak átverés, a csalók csak addig leveleznek a hiszékeny áldozatokkal, amíg nem utalnak pénzt egy távoli országban vezetett bankszámlára. Az utóbbi években ezt a régi lehúzást a csalók alaposan továbbfejlesztették, és személyre szabott levelekkel már nem is a magánszemélyek, hanem inkább a vállalatok pénzére utaznak.

A Bloomberg cikke szerint leginkább a nemzetközi üzleteket bonyolító cégek vannak veszélyben, közülük is főleg azok, amelyek világszerte több irodát üzemeltetnek. Náluk dőlhetnek be ugyanis a leginkább az alkalmazottak az olyan leveleknek, amit látszólag a cégük egy tőlük távoli felső vezetőjétől kapnak azzal az utasítással, hogy sürgősen utaljanak el egy bizonyos összeget egy távol-keleti bankszámlára, hogy kiegyenlítsenek egy régi tartozást.

A csalók nemcsak arra törekednek, hogy az üzenetek első ránézésre úgy nézzenek ki, mintha valóban a főnöktől érkeznének, hanem a feladó címét is úgy állítják be, hogy legfeljebb 1-2 karakter különbség legyen az igazihoz képest – sőt, ha tudják, fel is törik az eredeti fiókot, hogy onnan küldhessék el az utalásra vonatkozó kérésüket. A levélben pedig hangsúlyozzák, hogy a feladatot gyorsan és diszkréten kell végrehajtani.

Az FBI statisztikái szerint 2013 óta 12 milliárd dollárt meghaladó veszteség érte 150 ország mintegy 78 ezer cégét.

Ráadásul 2015 és 16 között 1300 százalékkal, tavaly és az idei év első felében pedig 136 százalékkal nőtt a vállalatokból kicsalt összegek nagysága, tehát nagyon is felfutóban van ez a fajta átverés. A megtévesztett alkalmazottak első lépésben jellemzően Hongkongban vezetett számlákra küldik a pénzt, amit a csalók gyorsan, kisebb összegekben sok más országba utalnak tovább. A hatóságoknak feladata így rendkívül nehéz, sokszor többéves munkát jelent felderíteni a lopott pénz útját.

Egy spanyol alkatrészgyárhoz kötődik a legnagyobb idei átverés, itt 11 millió eurós (körülbelül 3,5 milliárd forint) kárt okoztak a csalók. Ebből a nyomozók 7,7 milliót megtaláltak hongkongi számlákon. Tavaly a Ferrari amerikai leányvállalatát húzták le internetes csalók közel hétmillió dollárral, miután az olasz anyacég pénzügyi igazgatójának adták ki magukat. Nem lenne meglepő, ha hamarosan magyarországi esetekről is hallanánk, tekintve, hogy a magyar gazdaság rendkívül nyitott, élénk külkereskedelemmel, számtalan multinacionális vállalattal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bűnözés csalás kiberbiztonság kibertámadás multi Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.