Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. november 27. 10:52 Pénz

Szintet léptek az emailes lehúzások, most már a nemzetközi vállalatokat célozzák

Aki használt már életében internetet, az nagy eséllyel kapott olyan emailt, amiben például arról tájékoztatják, hogy valamelyik afrikai országban sok millió dollárt örökölt vagy nyert, esetleg éppen segítségre szorul egy távoli rokona, mindenesetre végül arra kérik, hogy mielőbb utaljon pénzt a feladónak, hogy megkezdődjön valamilyen ügymenet. Ami persze sosem kezdődik meg, ugyanis az egész csak átverés, a csalók csak addig leveleznek a hiszékeny áldozatokkal, amíg nem utalnak pénzt egy távoli országban vezetett bankszámlára. Az utóbbi években ezt a régi lehúzást a csalók alaposan továbbfejlesztették, és személyre szabott levelekkel már nem is a magánszemélyek, hanem inkább a vállalatok pénzére utaznak.

A Bloomberg cikke szerint leginkább a nemzetközi üzleteket bonyolító cégek vannak veszélyben, közülük is főleg azok, amelyek világszerte több irodát üzemeltetnek. Náluk dőlhetnek be ugyanis a leginkább az alkalmazottak az olyan leveleknek, amit látszólag a cégük egy tőlük távoli felső vezetőjétől kapnak azzal az utasítással, hogy sürgősen utaljanak el egy bizonyos összeget egy távol-keleti bankszámlára, hogy kiegyenlítsenek egy régi tartozást.

A csalók nemcsak arra törekednek, hogy az üzenetek első ránézésre úgy nézzenek ki, mintha valóban a főnöktől érkeznének, hanem a feladó címét is úgy állítják be, hogy legfeljebb 1-2 karakter különbség legyen az igazihoz képest – sőt, ha tudják, fel is törik az eredeti fiókot, hogy onnan küldhessék el az utalásra vonatkozó kérésüket. A levélben pedig hangsúlyozzák, hogy a feladatot gyorsan és diszkréten kell végrehajtani.

Az FBI statisztikái szerint 2013 óta 12 milliárd dollárt meghaladó veszteség érte 150 ország mintegy 78 ezer cégét.

Ráadásul 2015 és 16 között 1300 százalékkal, tavaly és az idei év első felében pedig 136 százalékkal nőtt a vállalatokból kicsalt összegek nagysága, tehát nagyon is felfutóban van ez a fajta átverés. A megtévesztett alkalmazottak első lépésben jellemzően Hongkongban vezetett számlákra küldik a pénzt, amit a csalók gyorsan, kisebb összegekben sok más országba utalnak tovább. A hatóságoknak feladata így rendkívül nehéz, sokszor többéves munkát jelent felderíteni a lopott pénz útját.

Egy spanyol alkatrészgyárhoz kötődik a legnagyobb idei átverés, itt 11 millió eurós (körülbelül 3,5 milliárd forint) kárt okoztak a csalók. Ebből a nyomozók 7,7 milliót megtaláltak hongkongi számlákon. Tavaly a Ferrari amerikai leányvállalatát húzták le internetes csalók közel hétmillió dollárral, miután az olasz anyacég pénzügyi igazgatójának adták ki magukat. Nem lenne meglepő, ha hamarosan magyarországi esetekről is hallanánk, tekintve, hogy a magyar gazdaság rendkívül nyitott, élénk külkereskedelemmel, számtalan multinacionális vállalattal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bűnözés csalás kiberbiztonság kibertámadás multi Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Virovácz Péter
2024. szeptember 11. 17:06 Pénz, Világ

Adósságválsághoz vezethet, ha tovább szórja a pénzt Amerika

Együttes erővel söprik szőnyeg alá a költségvetési problémát az elnökjelöltek, pedig súlyos következményei lehetnek, ha nem változik semmi.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 10. 15:29 Adat, Pénz

Kivételesen jól járnak a nyugdíjasok a kormány inflációs tévedésével

Míg az utóbbi években a nyugdíjasok hitelezték az államot a novemberi visszamenőleges emelésig, idén nőhet a juttatások reálértéke, mert 6 százalék alatt marad az infláció.

Gergely Péter
2024. szeptember 9. 16:07 Pénz

Gyorsan 30-50 ezer forinthoz juthat, aki most vált bankot

Általánossá váltak a bankoknál a lakossági folyószámlák nyitásához kapcsolódó, több tízezer forintos egyszeri jóváírást ígérő akciók.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 13. 15:41 Adat, Vállalat

Egyedül Szíjj László örülhet a mai építőipari adatnak

Miközben továbbra is szenved a hazai építőipar, nagyot ugrott a megrendelésállomány két állami óriásprojektnek köszönhetően, amelyeket a Duna Aszfalt nyert el.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 13. 11:18 Vállalat

Innen szép nyerni, de van-e még visszaút a Dunaferr számára?

Nem tudnak mit kezdeni a mélyben lévő acélárakkal, a Dunai Vasműben lényegében csak állagmegóvás történik, akárcsak a tulajdonos más közép-európai üzemeiben.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 12. 16:03 Vállalat, Világ

Alig lesz hozzáadott érték a BYD magyar gyárában, ha a kínai kormányon múlik

Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.