Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 27. 11:14 Pénz

Vannak, akiknek még mindig óriási profitot termel a bitcoin

Először engedett betekintést számaiba a kriptodeviza-biznisz legjelentősebb, egyben leginkább titkolózó és legmegosztóbb vállalata, a Bitmain Technologies, amely a hongkongi tőzsdére készül bevezetni a részvényeit. A közzétett számokból kiderül, hogy az idei első fél évben a cég bevétele 2017 azonos időszakához képest körülbelül tízszeresére, 2,8 milliárd dollárra emelkedett, miközben a profit a kilencszeresére, 742,7 millióra ugrott. A tőkearányos megtérülés 58,9 százalékos.

A forgalom nagy részét, 94,3 százalékát a kriptodevizák előállításához szükséges eszközök értékesítése adta. Ebben a cég világpiaci részesedése 75 százalék körüli. Olyan szerverméretű dobozokról van szó, amelyek nem a személyi számítógépeknél megszokott alkatrészekből állnak, hanem olyan egységekből*például videokártyákból, amelyek a minél nagyobb számítási teljesítményhez szükségesek.

A kriptodevizák úgy jönnek létre, illetve az azokkal végzett tranzakciók úgy zajlanak, hogy az adott rendszernek dolgozó számítógépek bonyolult kódolási feladatokat végeznek el, jutalmul pedig bizonyos mennyiségű bitcoint, ethert vagy más kriptodevizát termelnek a tulajdonosaiknak. A néhány száz vagy pár ezer dollárba kerülő berendezéseket erre szakosodott cégek veszik, és valamilyen olcsó áramforrást kihasználva helyezik őket üzembe. A 2013-ban alapított Bitmain saját szerverfarmot is üzemeltet, amivel szintén a világ legjelentősebbjei közé tartozik.

Az első féléves számok meglehetősen meggyőzők, de sokan megkérdőjelezik ezek fenntarthatóságát, hiszen a kriptodevizák összesített értéke idén nem kevesebb mint 600 milliárd dollárral zuhant. Ez valószínűleg csökkenti a keresletet a Bitmain termékei iránt, emellett a kriptodevizák előállítása is kevésbé jövedelmezővé vált. Ezért többen úgy vélik, hogy a cég alapítói még azelőtt szeretnék learatni munkájuk gyümölcsét a tőzsdei bevezetéssel, mielőtt túl késő lesz.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRossz idők járnak a bitcoinraA kriptodevizák összesítette piaci értéke 190 milliárd dollárra esett, pedig januárban ez a szám még 835 milliárd volt.

 

A két kínai alapító, Jihan Wu és Micree Zhan persze nem így áll a dologhoz. Előbbi azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia területén is szeretnék megvetni a lábukat, mert ott ugyanúgy fontos a nagy számítási teljesítmény, mint a kriptodevizák előállításánál.

Azt egyelőre nem közölte a cég, hogy milyen ársávot céloz meg vagy mennyi tőkét akar bevonni. A Bloomberg által elért források 3 milliárd dollárt említettek augusztusban. A kibocsátás annak is tesztje lesz, hogy mennyire hisznek a befektetők még az ágazatban.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTöbb mint 60 milliárd forintnyi bitcoint öntöttek a piacraMintegy 63 milliárd forint értékben adott el bitcoint és bitcoin cash-t a négy évvel ezelőtt bedőlt Mt. Gox kriptodeviza-tőzsde vagyonfelügyelője.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bitcoin Bitmain Hongkong kriptodevizák tőzsdei bevezetés Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.