Balog Ádám, az MKB vezérigazgatója – korábban NGM-államtitkár, illetve MNB-alelnök, mindkettő Matolcsy György alatt – eladta Promid Invest nevű cégének közvetett részesedését az MKB Bankban, jelentette be ma. A vevő a Szemerey Tamás tulajdonában álló Bankonzult Kft., a vételár ismeretlen.
Az MKB tulajdonosi struktúráját eddig sem volt túl egyszerű átlátni, Balognak több cégen, köztük egy szingapúri-luxemburgi befektetési alapon keresztül 10,76 százalékos részesedése volt az általa vezetett bankban. A kétezres években sokszáz milliárd forintot vesztő MKB-t előbb megvásárolta a magyar állam a bajor tulajdonosaitól, majd reprivatizálta egy rejtélyes befektetői társaságnak. Utóbbi részese volt a Blue Robin nevű szingapúri befektetési alap, amely nem sokkal később Szemereynél és Balognál kötött ki.
A másik vonalon, tehát a Metis Magántőke Alap (45 százalék) és az Rkofin Kft. (4 százalék) irányából Mészáros Lőrinc köre sejlik fel az MKB tulajdonosai között. A most aktuális viszonyok szerint a munkavállalói részvényprogram (MRP) is 15 százalékos tulajdonos.*Vélhetően ebben is jelentős része van Balog Ádám vezérigazgatónak. Azt is bejelentették ma, hogy a Pantherinae Pénzügyi Zrt. csak rövid ideig volt 3,1 százalékos tulajdonosa az MKB-nak, ezt a részesedést is a Bankonzult vásárolja meg.*A Pantherinae Zrt. tulajdonosa Sarlós András, aki a Porsche Bankból ismert. A cég tavaly decemberben, a Pannónia Nyugdíjpénztár kiszállásakor lett tulajdonos.
Balog Ádám tehát túladott a részesedésén, aminek árát az MKB értéke alapján 2 milliárdtól akár 5 milliárd forintig is becsülhetjük. Az viszont továbbra sem derült ki, egyáltalán hogyan lehetett ez a politikai karrierje előtt lényegében vagyontalan Balog Ádám tulajdona. A bankvezető ugyan néhány interjúban utalt arra, hogy hitelből vásárolta meg a részesedést, ám ennek a hitelnek egyik eszközén sincs nyoma, és nem ismerni a hitelnyújtót sem.
A helyzet nem lett tisztább egy hónappal ezelőtt sem, amikor a Promid Invest először leadta a mérlegét. Ebből kiderült, hogy a cég 140 millió forint befektetett eszközt és 170 millió forint kötelezettséget tartott nyilván mérlegében tavaly végén, és ezen túl még 300 millió forintnyi pénzeszközt. Ez utóbbi lényegében a cég adózott nyeresége volt, ami az “egyéb bevétel” soron keletkezett 314 millió forint eredménye volt (kiadásai alig voltak a cégnek). Hogy miből volt Balog Ádám papíron üzletviteli tanácsadással foglalkozó cégének ekkora bevétele, miközben kiadása lényegében nem volt, az sajnos nem derül ki a cég döbbenetesen rövid, mindössze kétoldalas kiegészítő mellékletéből sem.
A Promid Invest befektetett eszközei, tehát lényegében az MKB-beli tulajdonrész ráadásul tavaly év végén is jóval többet ért 140 millió forintnál. A Bankonzult Finance és az annak tulajdonában álló Graha Zrt. ugyanis kevés híján négymilliárd forinton tartották nyilván az MKB Bank-beli részesedésüket, márpedig ezek egyharmadát birtokolta Balog cége. Balog Ádám vagyonszerzése mindenesetre nagy eséllyel örök rejtély marad.
Pénz
Fontos