Hírlevél feliratkozás
Kircsi András
2018. június 28. 17:27 Pénz

Azért gyengül a forint, mert most nem vagyunk jó befektetés

Lehet agyalni azon, hogy mégis miért gyengül a forint, miért minket vesznek elő megint a spekulánsok, amikor a magyar gazdaság fundamentumai alapvetően rendben vannak, de erre a válasz piaci, befektetési szempontból elég prózai.

Elég egy pillantást vetni arra, milyen reálhozamot kínál Magyarország egy forintban befektető külföldinek, és máris elég tiszta képet kapunk arról, hogy miért nem állnak sorba a forintos eszközökért.

A szemléltetéshez azokat a régiós országokat választottuk ki, amelyek saját pénzzel, így önálló monetáris politikával rendelkeznek. Összehasonlításképp ábrázoltuk mellettük az USA és az eurozóna reálkamatát is, hogy lássuk, milyen kockázatmentes hozamot nyújtanak azok a térségek, ahol tudjuk, hogy a leginkább biztonságban van a pénzünk.

A reálkamatok kiszámításánál 2019 első negyedévének inflációs várakozásait vettük figyelembe: az akkorra becsült inflációt vontuk ki az adott ország jelenlegi jegybanki alapkamat-szintjéből. Egy megvásárolt államkötvény esetében nagyságrendileg ezt a különbséget tudják realizálni a befektetők, a kockázat pedig az adott deviza esetleges leértékelődése.

 

 

Ahogy látjuk, Magyarország nem éppen a legjobb befektetés, a 0,9 százalékos alapkamat mellé 3,2 százalék infláció jár jövőre, ami azt jelenti, hogy kockázatmentes forint eszközökben 2,3 százalékot bukunk a megtakarításunkon.

Ha ehhez hozzávesszük azt, hogy mondjuk Csehország vagy Lengyelország gazdasági mutatói finoman szólva sem gyengébbek, mint a magyar, nem lepődhetünk meg azon, hogy nem a forintos állampapírok a legszexibb befektetési termékek mostanában.

Érdekes megvizsgálni az amerikai és az eurózónás reálkamatot is, jelenleg mindkettő magasabb, mint a magyar.

Valószínűleg nem sokszor fordult elő ez a történelemben, de ha a világ legerősebb devizájának számító dollárt veszek ma a pénzemből és amerikai állampapírba fektetem, magasabb hozamot érek el, mintha ugyanezt forintban tenném.

Ha hozzávesszük azt is, hogy dollárban vagy forintban kockázatosabb-e tartani a pénzünket, akkor rögtön könnyebb együtt éreznünk a nemzetközi spekulánsokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz alapkamat forint kötvényhozam Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 27. 06:06 Közélet

Csak árrésstoppos csirkeszárnyra futja, kiterjedhet a szerdai sztrájk a közszférában

Az önkormányzati köztisztviselők után kormányablakban dolgozók is sztrájkolhatnak, és máshol is ingerültek az alacsony fizetések miatt.

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.