Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. április 28. 16:03 Pénz, Világ

A globalizáció nem árt senkinek, de egyelőre nem is jár mindenki jól vele

Sokfélét gondolnak az emberek a globalizációról, de kiemelkedően sokan osztanak két olyan gondolatot, amelyek egymással tökéletesen ellentétesek. Az egyik gyakori vélekedés, hogy ez a jelenség általában növeli a jólétet és szerepe van a szegénység visszaszorításában, a másik pedig az, hogy felerősíti a jövedelmi egyenlőtlenségeket.

Két kutató*Valentin Lang, a Zürichi Egyetem (UZH) kutatója és Marina Mendes Tavares, az IMF közgazdásza most alaposabban megvizsgálta, hogy hogyan lehet az, hogy mindkét vélemény igaz.

A szerzők összesen 147 ország 1974 és 2014 közötti jövedelmi adatait vizsgálták meg és vetették össze azzal, hogy mennyire érintettek a globalizációban. Az eredményeik arra mutatnak, hogy a jövedelmeket azokban az országokban hajtja felfelé az erősödő globalizáció, amelyek még kevésbé vesznek benne részt, míg a globális folyamatokba már mélyen beágyazódott gazdaságokban már csak alig vagy egyáltalán nem lehet kimutatni ezt a hatást. A kisebb mértékben globalizált országok egyébként jellemzően alacsony vagy közepes vagyoni helyzetűek. Tehát éppen azokat a gazdaságokat emelheti fel a globalizáció, amelyek egyébként is hátrányból indulnak.

Az országokon belüli egyéni jövedelmek szintjén viszont már valóban kimutatható, hogy a globalizáció felerősíti az egyenlőtlenségeket, méghozzá épp a fejlettebb, globalizáltabb gazdaságokban. A jelenség mögött az áll, hogy ezekben az országokban jellemzően a leggazdagabbak profitálnak a globális piacokból, míg a szegényebbek nem részesülnek ebből a lehetőségből, így az ő jövedelmüket nem érinti pozitívan – de negatívan se – az országuk beágyazottsága a globális gazdasági folyamatokban. A fejlődő országokban viszont sokkal szélesebb rétegek élvezhetik a globalizációból befolyó többletjövedelmet.

Tehát a globalizáció miatt a fejletlenebb gazdaságoknak lényegesen több jövedelme lesz, ami az országok közötti egyenlőtlenségek csökkenését vonja magával. Ugyanakkor a fejlettebb országokon belül már jövedelmi különbségek erősödésnek a globalizációs miatt.

Így magyarázható a kettősség, ahonnan kiindultunk.

Ahhoz pedig, hogy a globalizációval mindenki jól járhasson, a szerzők szerint egyrészt olyan célzott, a globális gazdaság nyertesei és az abból kimaradók között működő újraelosztó mechanizmusokra van szükség. Másrészt az oktatásba való befektetés, ami sokkal fontosabbnak tűnik, mert nem csak a globalizációval kapcsolatos problémák megoldásában segít, de úgy látszik, ebben is fontos szerepe van. Lang és Tavares ugyanis azt is kimutatták, hogy azokban az országokban, ahol az oktatásra arányaiban több pénzt fordítanak, ott a globalizáció kevésbé jár a jövedelmi egyenlőtlenségeket növelő hatásokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ egyenlőtlenség globalizáció jövedelem jövedelemkülönbségek Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.