Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. január 31. 12:22 Pénz

Trump barátja megveszi az üzleti és piaci adatokat

A Thomson Reuters eladja legfontosabb üzleti adatszolgáltatói üzletágának 55 százalékát a Blackstone Group nevű vagyonkezelő cégnek, írja a Reuters. Az üzlet értéke egészen gigantikus, 17,3 milliárd dollárt fizet a pénzügyi óriáscég a Reuters pénzügyi és kockázati adatszolgáltató részlegéért. A Reuters Eikon nevű pénzügyi terminálját is működtető részleget külön cégbe szervezik, a Thomson Reuters kisebbségi tulajdonos marad.

A Blackstone (kezelt vagyon: 390 milliárd dollár) nem egyenlő a Magyarországon jelen lévő BlackRock-kal (kezelt vagyon: több mint 6000 milliárd dollár). Utóbbi főleg passzív indexkövető alapokat árul, alacsony díjakkal, és egy Larry Fink nevű, demokrata irányba hajlónak mondott pénzember irányítja. A Blackstone Group viszont egy aktív magántőkealapként működik, magasak a díjai, irányítóját pedig Steven Schwarzmann-nak hívják. A BlackRock eredetileg a Blackstone kötvényüzletága volt, de 1995-ben kettévált a két cég.

A konzervatív republikánusnak tartott Schwarzmann régi barátja Donald Trump amerikai elnöknek, ő volt az elnök üzleti tanácsadói bizottságának elnöke, amíg az fel nem oszlott, miután Trump a rasszista tüntetők felé kikacsintó nyilatkozatot tett tavaly augusztusban. Amikor korábban Obama elnök kilátásba helyezte a tőkejövedelmek megadóztatását, akkor Schwarzmann Hitler Lengyelország elleni 1939-es támadásához hasonlította az ötletet (később ezért bocsánatot kért).

A Reuters részlegének felvásárlásával Schwarzmann most egy másik milliárdos, Michael Bloomberg versenytársa lesz – utóbbi New York korábbi, mérsékelt liberális polgármestereként is ismert több tíz milliárd dolláros vagyona mellett. Az üzleti adatszolgáltatás óriási üzlet, és hagyományosan a Bloomberg és a Thomson Reuters uralja a piacot (ahogy az üzleti hírügynökségként is ők a legnagyobbak), a Bloombergé kb. a piac harmada, a Reuters-é az ötöde. A kisebb szolgáltatóknak (például a FactSetnek) csak minimális részesedése van. Főleg azért vonzó ez a piac, mert nagy hozzáadott érték van a céges és piaci információk összegyűjtésében és tálalásában: nem kell igazán nagy beruházás hozzá, a keresleti oldalon pedig a pénzzel legjobban eleresztett cégek és pénzügyi szakemberek állnak.

Forrás: Burton-Taylor.

De azért vannak kihívások is, például egyre több startup próbálkozik megtörni a duopóliumot, és az internetes technológiák terjedése miatt könnyebb lett alternatív forrásból összeszedni a pénzügyi információkat. A Reuters hírügynökséget és adatszolgáltatót egyébként 2008-ban vette meg a kanadai Thomson család, és elemzők szerint nem sikerült a Bloomberghez mérhetően nyereségessé tenniük.

A Blackstone-nak, ha nagyot akar szakítani az üzleten, nagyjából 40 százalékkal kellene növelnie az adatszolgáltatás üzletág bevételeit, ami ebben a piaci környezetben nem tűnik nagyon egyszerű feladatnak. Ez talán meg is magyarázza a piaci reakciót: a vevő Blackstone részvényei 2 százalékot estek, az eladó Thomson Reuters részvényei viszont közel 7 százalékot emelkedtek a bejelentés után.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adatszolgáltató bloomberg reuters üzleti hírek Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 6. 12:52 Pénz, Világ

Közel lehetünk ahhoz, amikor a magyar lakosság is megindul a pénzváltókhoz

A Trump győzelmét követő újabb vámháború Magyarországnak is fájna, a várható intézkedések alapján pedig nagy nyomás maradhat a forinton.

Jandó Zoltán
2024. november 5. 06:07 Közélet, Pénz

Magyarországi nyugdíjas kezeli egy brazil gyártulajdonos kamu dollár milliárdjait

Egész iparág épült ki dél-amerikai állampapírok hamisítására, és hazánk aktív terepe lett a hasznosításukra irányuló biznisznek.

Kiss Péter
2024. november 3. 06:09 Pénz

Elérkezett Kína a „bármi áron” pillanathoz?

A kínai gazdaságpolitika mostani fordulata más, mint az eddigiek: nagyobb, átfogóbb és koncentráltabb, mint a korábbi egyszeri bejelentések.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 12. 14:07 Közélet

A mézesmadzag mellett a korbácsot is előveszi a kórházakban a kormány

Keménykedett már a beszállítókkal, rúgott ki igazgatókat, most a kórházi vezetők anyagi felelősségre vonásával küzdene a kormány az adósságok ellen.

Jandó Zoltán
2024. november 12. 11:15 Vállalat

Mészáros Lőrinc ötödáron adja magának a saját cégét

Az ország leggazdagabb embere tavaly közvetlen tulajdonába vette a nevét viselő cég egyik felét, most viszont bevitte azt a holdingjába.

Bucsky Péter
2024. november 12. 06:01 Közélet, Vállalat

Hétmilliárdba fáj a MÁV-nak egy csodás barátság megszakadása

Jól kiszúrt Lázár János a német céggel: Siemens-mozdonyok vásárlása helyett Siemens-mozdonyokat bérel az állami vasúttársaság, jelentősen drágábban.