Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. január 31. 12:22 Pénz

Trump barátja megveszi az üzleti és piaci adatokat

A Thomson Reuters eladja legfontosabb üzleti adatszolgáltatói üzletágának 55 százalékát a Blackstone Group nevű vagyonkezelő cégnek, írja a Reuters. Az üzlet értéke egészen gigantikus, 17,3 milliárd dollárt fizet a pénzügyi óriáscég a Reuters pénzügyi és kockázati adatszolgáltató részlegéért. A Reuters Eikon nevű pénzügyi terminálját is működtető részleget külön cégbe szervezik, a Thomson Reuters kisebbségi tulajdonos marad.

A Blackstone (kezelt vagyon: 390 milliárd dollár) nem egyenlő a Magyarországon jelen lévő BlackRock-kal (kezelt vagyon: több mint 6000 milliárd dollár). Utóbbi főleg passzív indexkövető alapokat árul, alacsony díjakkal, és egy Larry Fink nevű, demokrata irányba hajlónak mondott pénzember irányítja. A Blackstone Group viszont egy aktív magántőkealapként működik, magasak a díjai, irányítóját pedig Steven Schwarzmann-nak hívják. A BlackRock eredetileg a Blackstone kötvényüzletága volt, de 1995-ben kettévált a két cég.

A konzervatív republikánusnak tartott Schwarzmann régi barátja Donald Trump amerikai elnöknek, ő volt az elnök üzleti tanácsadói bizottságának elnöke, amíg az fel nem oszlott, miután Trump a rasszista tüntetők felé kikacsintó nyilatkozatot tett tavaly augusztusban. Amikor korábban Obama elnök kilátásba helyezte a tőkejövedelmek megadóztatását, akkor Schwarzmann Hitler Lengyelország elleni 1939-es támadásához hasonlította az ötletet (később ezért bocsánatot kért).

A Reuters részlegének felvásárlásával Schwarzmann most egy másik milliárdos, Michael Bloomberg versenytársa lesz – utóbbi New York korábbi, mérsékelt liberális polgármestereként is ismert több tíz milliárd dolláros vagyona mellett. Az üzleti adatszolgáltatás óriási üzlet, és hagyományosan a Bloomberg és a Thomson Reuters uralja a piacot (ahogy az üzleti hírügynökségként is ők a legnagyobbak), a Bloombergé kb. a piac harmada, a Reuters-é az ötöde. A kisebb szolgáltatóknak (például a FactSetnek) csak minimális részesedése van. Főleg azért vonzó ez a piac, mert nagy hozzáadott érték van a céges és piaci információk összegyűjtésében és tálalásában: nem kell igazán nagy beruházás hozzá, a keresleti oldalon pedig a pénzzel legjobban eleresztett cégek és pénzügyi szakemberek állnak.

Forrás: Burton-Taylor.

De azért vannak kihívások is, például egyre több startup próbálkozik megtörni a duopóliumot, és az internetes technológiák terjedése miatt könnyebb lett alternatív forrásból összeszedni a pénzügyi információkat. A Reuters hírügynökséget és adatszolgáltatót egyébként 2008-ban vette meg a kanadai Thomson család, és elemzők szerint nem sikerült a Bloomberghez mérhetően nyereségessé tenniük.

A Blackstone-nak, ha nagyot akar szakítani az üzleten, nagyjából 40 százalékkal kellene növelnie az adatszolgáltatás üzletág bevételeit, ami ebben a piaci környezetben nem tűnik nagyon egyszerű feladatnak. Ez talán meg is magyarázza a piaci reakciót: a vevő Blackstone részvényei 2 százalékot estek, az eladó Thomson Reuters részvényei viszont közel 7 százalékot emelkedtek a bejelentés után.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adatszolgáltató bloomberg reuters üzleti hírek Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.