Védjegyharc indult Bindzsisztánért, és nem biztos, hogy lesz vesztes
Levédetné a „bindzsisztán” és a „csurran-cseppen” kifejezéseket Majka. A zenész múlt héten adott be védjegybejelentési kérelmet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához.
Nem a rapper azonban az egyetlen, aki ezzel próbálkozik. Közel két héttel a bejelentése előtt a „bindzsisztán” szóra már más is elindított egy ilyen folyamatot.
Előzmények: a két említett kifejezést Majka január közepén megjelent Csurran, cseppen című számának sikerét követően kezdték el szélesebb körben használni.
A dalhoz készített klipben egy képzeletbeli állam, Bindzsisztán miniszterelnöke igazságszérum hatása alatt meséli el, hogyan működik korrupt rendszere. A videó a megjelenést követő napokban a globális Youtube-toplistákon is előkelő helyen volt, január 17-i bemutatása óta pedig már 13 millió megtekintésnél jár.
Bár a klip elvileg nem Magyarországról szól, a nagyon erős áthallások miatt ellenzéki politikusok is többször idéztekmár belőle például a mini Dubaj ügy kapcsán.
Egy hódmezővásárhelyi cukrászda pedig Bindzsisztán szeletet dobott piacra. A sütemény tetején eredetileg egy Majka arcképével ellátott bankjegy is szerepelt, ami miatt az énekes szerzői és személyiségi jogaira hivatkozva perrel fenyegette meg a cukrászdát.
A sütemény-gate viszonylag hamar rendeződött, az édességről leszedték a rapper arcképét, aki ezt követően elnézést kért indulatos kirohanásáért és azt írta, „legyen (maradjon) a Bindzsisztán szó közkincs”.
Igen, de a fenti ügyek elég jól rámutattak a bindzsisztán kifejezés üzleti-politikai értékére, így a „közkincs” jelleg ellenére Majka, illetve őt megelőzően egy budapesti vállalkozó is védjegybejelentési kérelmet adott be a szóra.
Utóbbi január 25-én érkezett be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához, míg a dalszerző csak tizenegy nappal később futott neki a levédetésnek. Majka ezzel egy időben a csurran-cseppen kifejezésre is benyújtott egy kérelmet.
Mi várható? Elsőre talán meglepő módon könnyen előfordulhat, hogy a hivatal mind a két kérelmet pozitívan bírálja el. A bejelentők ugyanis teljesen más termékkörre védetnék le szót.
A budapesti vállalkozó cukrászsüteményekre és hasonló termékekre adott be kérelmet, míg Majka főleg politikai szolgáltatásokra és tevékenységekre, illetve műsorgyártásra.
Pintz György szabadalmi ügyvivő a G7 kérdésére elmondta: a védjegy nem olyan, mint a domain, nem csak egy lehet belőle. Mivel pedig az említett a tevékenységek megférhetnek egymás mellett, rábólinthat egyidejűleg mind a kettőre a hivatal. Ráadásul olyan formai problémák sincsenek a kifejezésekkel, mint amilyenek például a mini Dubaj projekt nevénél.
Mit mondanak ők? A kérelmet korábban benyújtó vállalkozó a G7-nek azt mondta: ő maga, ha megkapja, sem akarja használni a védjegyet. Csak azért futott neki a folyamatnak, mert felbosszantotta Majka süteményügyre adott reakciója. A védjegyet állítása szerint fel is ajánlotta a hódmezővásárhelyi cukrászdának.
Kerestük az ügyben Majkát, illetve menedzserét is. Kíváncsiak lettünk volna egyebek mellett arra, hogy mi az énekes célja a bejelentéssel, és miért pont ezeknél a szolgáltatásoknál védetné le a kifejezést. Kérdéseinkre azonban a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.
Korábban ugyanakkor a rapper arról beszélt, hogy nem szeretné, ha politikusok saját céljaikra használnák fel számát. Így elképzelhető, hogy a bejelentéssel ezt próbálja megelőzni.
A változókorban lévő nőkre fordított kiemelt figyelem nem csupán női ügy vagy társadalmi felelősségvállalás: mára gazdasági előnye is bizonyítottá vált.