Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Egy hackercsoport által kiszivárogtatott információk szerint beszerzési stopot rendeltek el a Védelmi Beszerzési Ügynökségnél, a kormány pedig békeköltségvetésnek nevezi a nemrég beterjesztett 2025-ös büdzsét, a törvénytervezeten ez azonban nem annyira látszik.

Miért fontos ez? Korábban kisebbfajta gazdasági csodát ígért Magyarországnak a miniszerelnök, ha véget ér az orosz-ukrán háború, és úgy fogalmazott, hogy az asztalfiókjában van egy békeköltségvetés arra az esetre, ha elnökké választják az amerikaiak Donald Trumpot, aki békét fog teremteni Ukrajnában.

  • Ez megtörtént, és a kormány tagjai már valóban békeköltségvetésként hivatkoznak a 2025-ös büdzsé tervezetére.
  • Közben kiderült, hogy feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség informatikai rendszereit, és a zsaroló hackerek elkezdték nyilvánoságra hozni a megszerzett információkat.

Számokban: ahogy az alábbi grafikonon látszik, tényleg kevesebbet tervez költeni a kormány a Magyar Honvédség beruházásaira, amelyek főleg fegyvervásárlások. Ez azonban még mindig sokkal több, mint 2022-ben, amikor Oroszország lerohanta Ukrajnát.

  • Közben természetesen változott a pénz értéke, de ezt nem érdemes az inflációval arányosítani, mert a hadi beszerzések árazása teljesen más pályán mozog, mint az általános árszínvonal.

Háttér: a kormány 2016 végén hirdette meg a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot a honvédség akkor már nagyon elavult felszerelésének megújítására és a magyar hadiipar újjáépítésére.

  • Mint azonban a grafikonon látszik, a költések csak lassan nőttek, mielőtt az orosz-ukrán háború kitörése után nagyobb sebességre kapcsoltak.

Igen, de: a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely csütörtökön cáfolta, hogy beszerzési stop lesz jövőre a Védelmi Beszerzési Ügynökségnél.

  • Beszélt arról is, hogy visszafogták a honvédelmi kiadásokat a költségvetés hétfőn benyújtott verziójában ahhoz a tervezethez képest, amit a Költségvetési Tanács korábban megkapott.
  • A beszerzések kifizetése – legalább részben – előre meghatározott annak függvényében, hogy a korábban leszerződött fegyverrendszerek (például harckocsik, önjáró tarackok, helikopterek, szállító repülőgépek) mikor érkeznek meg a honvédséghez.
  • Óvatosságra ad okot az is, hogy a korábbi években az elfogadott költségvetésekhez képest néha nagyon eltért a honvédségi beszerzésekre végül elköltött összeg, ami idén és jövőre is megtörténhet.

Tágabb kontextus: korábban az OTP Bank elemzői vetették fel, hogy a honvédelmi beszerzések átütemezésével javítani lehetne a magyar költségvetés 2023-as kifeszített helyzetén.

  • Az nem világos, hogy pontosan ez történt-e, mindenesetre az eredetileg tervezettnél kevesebbet költött honvédelmi beruházásokra a kormány tavaly.
  • Nem kizárt, hogy ilyen játékteret hagy magának a kormány a jövő évi büdzsében a Gulyás Gergely által említett visszavágás után is.
  • Igaz, arra valószínűleg figyelni fog, hogy ne csússzon a GDP-arányos 2 százalékos védelmi költés alá, az ezt el nem érő NATO-tagokat ugyanis korábban azzal fenyegette meg Donald Trump, hogy az Egyesült Államok nem fogja megvédeni háború esetén.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDübörög a magyar fegyverkezés, de mire elég ez Közép-Európában?A kiemelt régiós szerepről szóló elképzeléseket árnyalja, hogy a lengyel, a román és a cseh haderő még erősebb tempóban fejlődik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyolc és félszeresére nőtt a magyar fegyverimport, de vannak ennél durvább felfutások is EurópábanUkrajna első helye nem meglepő, de rajta kívül is megelőzte még pár ország hazánkat az utóbbi öt évben a fegyverbeszerzések növelésében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyon rég nem költöttünk annyit fegyverekre, mint most és a következő évekbenRég nem látott mennyiségű új eszközt kap a rendszerváltás óta elhanyagolt honvédség, amely így a térségben már számottevő erőt képvisel majd.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet fegyvervásárlás honvédelem költségvetés magyar honvédség orosz-ukrán háború Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.