Heves városában létesít üzemet a BYN Chemicals, egy 2011-ben alapított, az elektronikai iparban szükséges vegyi anyagokat termelő kínai vállalat, ami az akkumulátorgyártáskor is használt N-metil-2-pirrolidont (NMP) előállításában is érdekelt. A 40 milliárd forint értékű beruházással jön létre a cég első Ázsián kívüli termelőegysége.
Háttér: a néhány száz főt foglalkoztató BYN a vegyszerek előállítása mellett a gyártástechnológia fejlesztésével is foglalkozik, több mint 200 ügyfele van, és 40 különböző országba exportál. A termékei az akkumulátorgyártás mellett például az integrált áramkörök és az OLED kijelzők előállításakor is használatosak.
Miért fontos ez? A katódgyártáskor használt NMP toxikus, irritáló és magzatkárosító hatású, aminek jelenléte kimutatható volt a Samsung gödi akkumulátorgyárának közelében lévő öntözőkutakban, és a levegőbe is került belőle. A CATL debreceni gyárában évi 2000 tonna friss NMP-re lesz szükség (összehasonlításképp: a BYN 120 ezer tonnát termel ebből az anyagból).
Alulnézet: hónapok óta gyanították a hevesiek, hogy a városukban egy oldószerkészítő üzem létesítésének előkészületei zajlanak, de az önkormányzati választás előtt a polgármester csak annyit közölt, hogy nem akkumulátorgyár épül, hanem egy technológiai park kialakításának céljából történnek földvásárlások.
Mi várható? A környezetvédelmi aggályok mellett gazdasági szempontból is kérdéseket vet fel az újabb akkumulátoriparhoz kötődő beruházás. Az autópiac gyengélkedése jól érzékelhető az ágazatnak erősen kitett magyar gazdaságban, a járműgyártás és a villamos berendezések (például akkumulátorok) gyártása lehúzzák a gazdasági teljesítményt.
Közélet
Fontos