A 32 százalékos tanárbéremelés csak némi korrekció, ha távolabbról nézzük
A státusztörvény végrehajtásához kapcsolódó kormányrendelet módosítását december 29-én hirdette ki a kormány, aznap az oktatást irányító Belügyminisztérium 32 százalékos átlagbéremelést jelentett be a tanároknak. Ez több, mint a korábbi, 10 százalékos emelésről szóló közlések.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozata szerint a nagyobb emeléshez még szükség van egy EU-ból érkező jóváhagyásra – ugyanis a pedagógusok béremelését és a visszatartott EU-s források ügyét a kormány korábban összakapcsolta.
Számokban: leegyszerűsítve a tavaly novemberben kiutalt bér 32 százalékkal nő idén januárra. Megjegyzendő, hogy közben 2024-re a minimálbér 15, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedik.
A pályakezdő tanárok (gyakornokok) esetében a 2023. novemberi bruttó 400 ezer forintos garantált fizetés 32,2 százalékkal emelt összege 528 800 forint. Kedvezmény nélkül nettóban 351 600 forintot vihetnek haza. (Ez a 25 év alattiaknak járó szja-mentességgel majdnem 440 ezer forint.)
A pedagógus I.-es besorolás alsó, jogszabályban rögzített határa a gyakornoki fix bérnél mintegy 10 ezer forinttal magasabb, bruttó 538 ezer forint.
A II-es kategóriánál a minimum 555 ezer forint, mesterpedagógusnál (II-es kategóriában eltöltött minimum hat év és szakvizsga után) pedig 630 ezer forint.
A bér ennél lehet több, a minisztérium például további 2-4 százalékkal honorálná bizonyos tantárgyak esetében a mesterfokozat meglétét. De erre a többletre nincs garancia.
Alulnézet: míg például egy I-es besorolású, főiskolai vagy egyetemi diplomával 8 éve tanító tanár az előző bértábla szerint ágazati bérpótlékkal együtt mintegy 400 ezer forintot kapott bruttóban, addig 2024-től elvileg legalább bruttó 538 ezer forintot vihet haza.
Nettóban az emelés után ez nagyságrendileg 360 ezer forint. Összehasonlításként: 2024-ben a kedvezmények nélküli nettó garantált bérminimum 216 800 forint.
Tágabb perspektíva: a KSH szerint a pedagógusok bruttó átlagkeresete 2021-ben 62, 2022-ben pedig 60 százaléka volt a diplomás átlagkeresetnek. Egy korábbi kormányzati nyilatkozat szerint 2024-ben a diplomás átlagbérek 72 százalékéra kellene emelkednie a pedagógusok átlagkeresetének, hogy aztán 2025-re elérje a 80 százalékát, az EU felé tett vállalásoknak megfelelően.
A diplomás átlagbér 72 százaléka bruttó 700 ezer forintos pedagógusi átlagbért jelentene. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a fenti emelés után nem látható, hogyan jönne ki ez az átlag.
A szervezet a 2025-ös 80 százalékos célarányt is vitatja. Az OECD-átlag közel 100 százalék.
Igen, de: a szakszervezetek legutóbb november végén 50 százalékos azonnali bérkorrekciót, a kötelező óraszámok csökkentését, a túlóra-kifizetések rendszerének reformját követelték.
Korábbi javaslatuk szerint a pedagógusbéreket a minimálbérhez kellene kötni, hogy garantáltan emelkedjenek azzal együtt. Ezt a rendszert 2015-ben szüntette meg a kormány, onnantól vált drasztikussá a tanárbérek elinflálódása és lemaradása. Ebből farag le valamennyit, hogy a mostani emelés lényegében duplája a minimálbér emelkedésének.
A PDSZ szerint a 2015-ben megszüntetett számítási rendszer szerint idén egy I-es besorolású pedagógus 4 év tapasztalattal bruttó 576, 8 év tapasztalattal 624 ezer forintot keresne (az emelés utáni minimum 538 ezer forint ebben a kategóriában). Főiskolai végzettségű gyakornok 480 ezret kapna bruttóban, egyetemi végzettségű 534 ezret.
A nem gyakornok pedagógusok úgy dolgoznak január első napjaiban a PDSZ szerint, hogy nem tudják, mennyi lesz a bér, amit megkapnak februárban. Ugyanakkor a 10 százalék helyett kirajzolódó 32 százalékos emelést részsikernek tekintik, noha magát a státusztörvényt nem fogadják el, és további nyomásgyakorlásra készülnek.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.