Magyarország adottságai alapján akár 16-szor ambiciózusabbak is lehetnének a kormány szélenergiás tervei
Körvonalazódnak a szélerőművek telepítésének egyszerűsítésére vonatkozó kormányzati tervek, de egy friss tanulmány szerint az eddig megismert irányhoz képest jóval nagyobb potenciál lenne a hazai szélenergia kiaknázásában.
Mi történt? A kormány jelentősen egyszerűsíti a szélkerekek telepítésének szabályozását. Az Energiaügyi Minisztérium pénteki közleménye szerint előkészületben van egy jogszabály-módosítás, amely alapján:
700 méterre csökkenne a jelenlegi 12 kilométerről az a távolság, amely belül lakott területek körül nem épülhetne szélerőmű.
Hatályon kívül kerülnek a szélerőművekre kiadható hatósági engedélyek számára és az engedélyezhető összes teljesítményre vonatkozó korlátozások.
Könnyített térségeket jelölhetne ki a kormány ott, ahol a szél energiaintenzitása 150 méteres magasságban meghaladja a négyzetméterenkénti 500 wattot.
Ezekre legfeljebb 50 napos ügyintézésű határidejű gyorsított engedélyezés vonatkozna.
Előzmények: a kormány 2016-ban nagyon szigorú szabályozással ellehetetlenítette a szélenergia hazai fejlesztését. A 2022-ben elfogadott uniós helyreállítási tervben viszont vállalta a szabályozás lazítását. Lantos Csaba energiaügyi miniszter november végén elmondta, hogy:
2029 előtt nem várhatóak új szélerőmű-kapacitások a hálózati csatlakozások szűkössége miatt.
Az állam nem akarja pénzzel támogatni ezeket a beruházásokat.
1-1,5 gigawatt: a minisztérium szerint ennyi új kapacitást lehetne üzletileg megtérülő módon működtetni az országban.
Kékkel a legkisebb, vörössel a legnagyobb szélenergia-potenciálú területek. Forrás: REKK
Igen, de: a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) friss kutatása szerint (amelynek összefoglalója a Másfélfok.hu-n olvasható):
ha csak a technológiai korlátokat nézzük, akár 100 gigawattnyi kapacitás telepítése is lehetséges lenne itthon, de ha a gazdaságosság is szempont, 16 gigawatt telepítése elképzelhető, ami még mindig többszöröse a kormányzati tervekben szereplő kapacitásnak.
Ahogy a fenti térképen is látszik, az északnyugati országrészben van a legnagyobb potenciál, de a középső és keleti országrészekben is vannak kedvező területek (a vörössel és sárgával jelölt részeken lehet gazdaságosan szélerőműveket működtetni).
Már 2026-ban be tudnának lépni a piacra az új szélerőművek.
A hálózati csatlakozással kapcsolatos aggodalmak pedig alaptalanok, mert a szeles és napelemes termelés jól kiegészíti egymást, és földrajzilag is máshova koncentrálódnak ezek az erőművek.