Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. június 24. 18:37 Adat, Közélet

Csak látszólag ellentmondásos a magyar munkaerőpiac

Mi történt? Habár az előző év azonos időszakához képest kicsit nőtt, az előző hónaphoz képest csökkent a munkanélküliségi ráta a Központi Statisztikai Hivatal adatközlése szerint, és a foglalkoztatottság is nőtt.

Számokban: március és május között 186 ezer fő volt munkanélküli Magyarországon, a munkanélküliségi ráta 3,8 százalék, a foglalkoztatási ráta 74,5 százalék volt.

  • 2022-höz képest ez 0,5 százalékpontos növekedést jelent, az áprilisi adathoz képest viszont 0,1 százalékpontos csökkenést. A foglalkozatási ráta már közelíti a tavaly ősz környékén mért csúcsát.

Felülnézet: A január és március közötti időszak volt egymást követően a harmadik negyedév, amikor csökkent a magyar gazdaság teljesítménye, mindeközben viszont a munkanélküliségi ráta december óta csökken.

Nemzetközi kontextus: az Európai Unióban más országokban is megfigyelhető, hogy a gazdasági lassulással szemben ellenállónak bizonyulnak a munkaerőpiacok.

  • Luxemburgon és Litvánián kívül minden országban emelkedett a foglalkoztatási ráta 2022 végére az EU-ban, és az országok többségében a munkanélküliség is csökkent.
  • A régiónkban az üres pozíciók száma is kiemelkedően magas, ami miatt a munkavállalóknak jó az alkupozíciója a bértárgyalásoknál.

Korábban a recessziókat a munkaerőhiány megugrása követte, a friss jegybanki Inflációs jelentés szerint viszont három ok is magyarázza, hogy mostanában miért nem ez történik.

  • A cégek felhalmozzák a munkaerőt, tehát az aktuális gazdasági helyzet által indokoltnál több munkaerőt tartanak meg, mert abban bíznak, hogy ezzel a gazdaság fellendülésekor megspórolják majd a toborzást.
  • Utóbbi a demográfiai helyzet miatt is egyre nehézkesebb, ezért a népességcsökkenés is a munkavállalók pozícióját javítja.
  • Emellett pedig a megugró vállalati profitok is magyarázzák a jelenséget, amelyek növekedése gyakran meghaladta a bérnövekedést – ez rövid távon pedig ellenösztönzi, hogy a cégek leépítsenek.

Mi várható? Mindez csak átmenetileg tarthatja magasan a foglalkoztatást a jegybank szerint, ezért lesz nagy jelentősége annak, hogy a cégek mit gondolnak arról, hogy mennyire átmeneti a jelenlegi gazdasági lassulás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet foglalkoztatottság KSH munkanélküliség Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Torontáli Zoltán
2024. november 15. 06:02 Adat, Élet

Életet leheltek a Nagykörútba a turisták és a bevándorlók, az üzletek ötöde kicserélődött

Csökkent egy év alatt az üresen álló üzlethelyiségek száma, az új boltok láthatóan a turistákra lőnek, vagy az ázsiai diaszpóra üzemelteti őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.