Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. április 13. 09:22 Közélet, Pénz

Amíg nincsenek szankciók az orosz bank ellen, Magyarország benne marad – most már vannak

Sokan többet vártak az amerikai szankcióktól, mint amit szerdán végül bejelentettek, de az orosz érdekkörbe tartozó Nemzetközi Beruházási Bank (IBB) elleni szankciók után így is kérdéses a pénzintézet jövője, és benne a magyar részvétel. A szankciós listának még lehetnek más magyar vonatkozásai is.

Mi történt? Az USA bő 50 intézmény/személy ellen hozott szankciókat. A listán szerepel a 2019 óta Budapesten működő IIB és annak három vezetője. Egyikük Laszlóczki Imre alelnök, korábbi magyar nagykövet. Bár 2014-ben Vida Ildikóékat is szankcionálták, a lépés formális szövetségesek között szokatlan.

Mi az az IIB? A szovjet előzmények után Putyin alatt felújított bank a volt keleti blokk országait fogta össze, de az Ukrajna elleni háború után a többi NATO-tag kilépett. Egyedül Magyarország maradt benne, és nőtt 25 százalékra a részesedése.

Indok: Az USA az IIB-t orosz kémbanknak tekinti. „Ez a bank és az általa itt foglalkoztatott emberek veszélyt jelentenek a magyar nép biztonságára és szuverenitására, és a szomszédos országokéra is” – mondta David Pressman amerikai nagykövet.

Számokban: az 1,1 milliárd eurós jegyzett tőkéjű bank gazdaságilag jelentéktelen a többi magyarországi bankhoz képestKiszivárgott belső levelezések szerint a háborús helyzetben közel került a fizetésképtelenséghez.

A magyar kormány mindig tagadta a hírszerzési kockázatot. Belső iratok szerint a magyar kormány az orosz tulajdonrész csökkentésében igyekezett segíteni a banknak, hogy elkerüljék a nyugati szankciókat, Nagy Márton miniszter pedig a bank zárolt európai számláinak megnyitásáért lobbizott.

Mi lesz a bank sorsa? Még nem tudjuk, de két dologra biztosan érdemes figyelni:

  • Az elmúlt hónapokban az IIB belső levelei szerint felvázoltak egy evakuációs tervet, amivel elhagynák Budapestet és az EU-t. Európai szankciók továbbra sincsenek érvényben a bankkal szemben.
  • Szijjártó Péter korábban azt mondta, hogy amíg szankciókat nem vetnek ki az IIB-re, addig Magyarország is tulajdonos marad. Ez a helyzet most megváltozott, de a magyar lépések még nem ismertek.

Mi a politikai üzenet? „Aggodalommal tölt el minket, hogy a magyar kormány továbbra is mély és erős kapcsolatokat ápol Oroszországgal. Ezzel a bejelentéssel az Egyesült Államok demonstrálja, hogy válaszolni fogunk Magyarország választásaira” – mondta az amerikai nagykövet.

Magyar kormányzati reakciók: Az amerikai lépéseket háborús nyomásgyakorlásnak állítják be.

  • Háborús kampánynak minősítették az orosz csapatok kivonását sürgető amerikai plakátokat is. A szankciók után Orbán Viktor posztja a szerdai kormányülésről: „Nem hagyjuk, hogy háborúba sodorják Magyarországot! Mi a béke pártján állunk”.
  • Törvényi szigorítások lehetőségére utalt Gulyás Gergely: „Amerikában sokkal szigorúbb következményekkel járó törvények tiltják ezt a magatartást, mint nálunk. Itt az ideje felzárkóznunk” – utalt a 2022-es ellenzéki kampányfinanszírozásra.

További lehetséges magyar vonatkozásokra Rácz András hívta fel a figyelmet egy posztjában:

  • a szankciós listán ott van az IIB mellett a paksi beruházást végző Roszatom egyik leányvállalata is;
  • valamint a Rinat Ahmetov tulajdonában lévő Metinvest, amely a felszámolás alatt álló Dunaferr felvásárlása iránt érdeklődött;
  • a szankciók főleg az orosz oligarcha Aliser Uszmanov befolyásának gyengítését célozták. Uszmanovot a magyar kormány többször is próbálta korábban levetetni az EU-s szankciós listáról.

Frissítés:

A kormányközeli sajtóbirodalomhoz tartozó vg.hu csütörtök délután arról írt, hogy „a kormány áttekintette a Nemzetközi Beruházási Bank helyzetét, és arra jutott, hogy a bankban való részvétel értelmetlenné vált, ezért a kormány úgy döntött, hogy visszahívja a bankból a kormányzati delegáltjait”, így Magyarország kilép az IIB-ből.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz Orbán-kormány azokat a határokat feszegeti, amelyekre Amerika érzékenyAz Egyesült Államok nem nézi jó szemmel, ha egy szövetségese túl közel kerül Oroszországhoz és Kínához.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHogyan lett kudarcos a nyugati partnerekkel a külpolitikai stratégia?A rezsimérdek abszolút primátussal bír a külpolitikában a nemzeti érdek felett.  

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTévedés racionális érvekkel magyarázni a sajátos magyar külpolitikátAmi a magyar Európa-politika látszólag érthetetlen, különutas epizódjai mögött áll, az egy harag-szégyen körforgás. Orbán-diplomácia – a politikai pszichológia értelmezésében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország külpolitikáját a tehetetlenségi erő viszi előreA magyar külpolitika, öndefiníciójával ellentétben, nem realista, érdekelvű és rugalmas, hanem éppen hogy ideologikus, dogmatikus és rugalmatlan.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz amerikai szankciók IIB usa Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.