Gyengül az olaj iránti kereslet a kedvezőtlen világgazdasági kilátások miatt, aminek következtében az olajár csökkenését prognosztizálja a Bloomberg elemzése. Noha a héten a West Texas Intermediate (WTI) nyersolajfajta ára még emelkedett, a határidős jegyzések már a második hete esést mutatnak, a későbbiekben lezajló vételekre tehát egyre alacsonyabb árakat tudnak kialkudni a vásárlók szerte a világon.
A koronavírus-járvány kínai fellángolása és a központi bankok gyors léptékben szigorodó monetáris politikája egyszerre rontják az olajpiac keresleti kilátásait – a nyersanyag iránt mutatkozó érdeklődés két hónapja nem látott mélységben jár mostanság.
Az amerikai jegybank, a Federal Reserve ráadásul kész folytatni a kamatemelést, hogy megfékezhesse az Egyesült Államokban is rendkívüli inflációt.
Az olajpiac olyannyira kitett a világ két legnagyobb gazdaságának, hogy a gyenge amerikai és kínai keresletet még az orosz nyersolajra vonatkozó uniós szankciók december 5-i hatályba lépése sem ellensúlyozza majd a Bloombergnek nyilatkozó piaci elemző szerint – igaz, a tengeri szállítású orosz olajszállítmányok európai tiltásával a kínálati oldalon is bizonytalanságok jelentkezhetnek a télen. Kérdés, hogy ez a mindennapokat mennyiben érinti majd, ugyanis a finomított üzemanyagok piaca is szűkül, ami főleg a gázolaj esetében mutatkozik meg.
Közélet
Fontos