Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. április 10. 07:30 Közélet, Vállalat

Eltűntek a munkások, elfogyott a pénz – a járvány miatt elakadtak állami projektek is

Annak ellenére, hogy a szigorú jogszabályi előírások miatt az állami szerződéseknél igencsak el tud nyúlni a reakcióidő, a közbeszerzéseknél már most elég jól lekövethető, hogyan vágta haza a koronavírus a gazdaság egyes szegmenseit. Visszamondott megállapodások, félbehagyott beruházások, kitolt határidők kísérik a járványt, egyelőre ugyan többnyire csak a kisebb projekteknél, de ez utóbbi valószínűleg hamar változni fog.

A kiállítással együtt a standot is eltörölték

Először itt is a különböző rendezvényekkel kapcsolatos tendereknél jelentek meg a koronavírus miatti módosítások. A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar kommunikációját támogató Agrármarketing Centrum Nonprofit Kft. (AMC) március elején kénytelen volt megtagadni a szerződéskötést egy olyan tenderen, ahol már eredményt is hirdetett. Az állami társaságnak a brnói Silva Regina kiállításon állított volna fel egy 60 négyzetméteres standot a Mac-Line Hungary Kft. hétmillió forintért, de

egy nappal a tender győztesének megnevezése után kiderült, hogy „a kiállítást a koronavírus rohamos terjedése miatt törölték”.

Egyelőre nem tudni, hogy konkrétan ebben az esetben mi lett a jogi megoldás, de az AMC ezt követően több hasonló tenderét ugyanúgy módosította. Az összes kiírásba bekerült, hogy a társaság az eljárást eredménytelenné nyilváníthatja, ha „a koronavírus veszélye miatt a kiállítás lemondásra kerül a nyertes ajánlattevő kihirdetéséig”.

Az AMC-hez hasonlóan járt a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt., de náluk még az eredményhirdetés előtt kiderült, hogy elhalasztják a mostari kiállítást, ahova egy közel 60 milliós standdal készültek. A fővárosi XV. kerületi önkormányzat pedig egy nyári gyerektáboroztatáshoz kiírt személyszállítási tendert vont vissza.

Vesztegel a kamion

Nem kellett sokat várni a következő lépésre, a meglévő munkák elakadására, megcsúszására sem. Már március végén volt olyan beszállító, amely jelezte állami megrendelőjének, hogy nem lesz képes tartani a határidőket. A több mint 360 millió forintból az eredeti tervek szerint az idén március végére megújuló XVI. kerületi Napsugár Bölcsőde esetében például a teljesítés határidejét és a kifizetések ütemezését is módosítani kellett. Az indoklás szerint azért, mert

„a járványveszély és a bevezetett intézkedések miatt több, már megrendelt anyag, beépítendő eszköz külföldi fuvarban vesztegel. A FŐKÉTÜSZ, illetve más közműhatóságok (ELMŰ, Fővárosi Gázművek) csökkentett ügyintézést vezettek be, így az előttük folyó eljárásokban fennakadások vannak.”

Halasztást kért a koronavírus miatt a Matolcsy György jegybankelnök fiának érdekeltségébe tartozó Balaton Bútor is. Ők a Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér több létesítményébe szállítottak volna, de a járványhelyzet következtében két helyszínnél nem tudták tartani a határidőket, így azokat a kérésükre a megrendelő kitolta. Ugyanez történt Csetényben is. A Veszprém megyei településen a helyi kastélyban végeznek felújítási munkálatokat, ami a szerződés módosítása értelmében annyi nappal tolódik, ahány napig a kormány által kihirdetett veszélyhelyzet fennáll.

Se pénz, se munkás

Olyan eset is volt, ahol a határidőt tudták ugyan tartani, de kivitelező pénze egyszerűen elfogyott. A csepeli fürdő egy részének felújítását végző Lamar Építész Iroda Kft. például ezért kérte, hogy egy plusz részszámlát nyújthasson be. A magyarázat szerint több beszállítójuk is jelezte, hogy a folyamatban lévő megrendeléseknél

„a korábban megszokott és alkalmazott szakaszos és halasztott fizetési kondíciót nem tudják biztosítani részükre, a leadott megrendeléseket csak 100 százalékos előfinanszírozás mellett tudják teljesíteni”.

Ezt pedig a kivitelező már nem tudta finanszírozni, így ők is előbb kértek a pénzt a csepeli önkormányzattól*Egészen pontosan annak vagyonkezelő cégétől, amely a projektet felügyeli..

A Mátrakeresztesi Művelődési házat korszerűsítő cégnek a pénze ugyan nem fogyott el, de a munkásai igen. A vállalat egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy a „koronavírus miatt kialakult vészhelyzettel összefüggésben a munkavállalói létszáma minimálisra csökkent”, ezért március 20-án be is szüntették a munkát.

Itt azonban legalább van még esély arra, hogy valamikor befejezik a projektet. A Fővárosi Csatornázási Művek azonban egyelőre törölte a „Mi változzunk, ne a környezet!” című kommunikációs projektjét, mivel úgy ítélték meg, hogy a „szerződés teljesítésére a koronavírus járvány miatt sem lennének képesek”.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Ugyanaz van, mint a Gyurcsány-kormány idején: duma és porhintés” - cégek értékelték a mentőcsomagotA járvány által legkomolyabban érintett iparágakban működő cégek nagyon várták a mentőcsomag részleteit, de a bejelentés óta még nagyobb a bizonytalanság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Olyan rosszul ütemezték a pályafelújítást, hogy a nemzetközi áruforgalom tizedét lebonyolító terminálok egyikére sem lehet majd eljutni.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 04:50 Közélet, Világ

A földgáznál már lazán kiválthatná a kormány az orosz szállításokat

Az orosz gáz nagy részét már akkor is nélkülözni lehetne, ha a külügyminiszter tárgyalásain lebeszélt ügyleteknek csak a fele valósul meg.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.