Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. április 10. 07:30 Közélet, Vállalat

Eltűntek a munkások, elfogyott a pénz – a járvány miatt elakadtak állami projektek is

Annak ellenére, hogy a szigorú jogszabályi előírások miatt az állami szerződéseknél igencsak el tud nyúlni a reakcióidő, a közbeszerzéseknél már most elég jól lekövethető, hogyan vágta haza a koronavírus a gazdaság egyes szegmenseit. Visszamondott megállapodások, félbehagyott beruházások, kitolt határidők kísérik a járványt, egyelőre ugyan többnyire csak a kisebb projekteknél, de ez utóbbi valószínűleg hamar változni fog.

A kiállítással együtt a standot is eltörölték

Először itt is a különböző rendezvényekkel kapcsolatos tendereknél jelentek meg a koronavírus miatti módosítások. A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar kommunikációját támogató Agrármarketing Centrum Nonprofit Kft. (AMC) március elején kénytelen volt megtagadni a szerződéskötést egy olyan tenderen, ahol már eredményt is hirdetett. Az állami társaságnak a brnói Silva Regina kiállításon állított volna fel egy 60 négyzetméteres standot a Mac-Line Hungary Kft. hétmillió forintért, de

egy nappal a tender győztesének megnevezése után kiderült, hogy „a kiállítást a koronavírus rohamos terjedése miatt törölték”.

Egyelőre nem tudni, hogy konkrétan ebben az esetben mi lett a jogi megoldás, de az AMC ezt követően több hasonló tenderét ugyanúgy módosította. Az összes kiírásba bekerült, hogy a társaság az eljárást eredménytelenné nyilváníthatja, ha „a koronavírus veszélye miatt a kiállítás lemondásra kerül a nyertes ajánlattevő kihirdetéséig”.

Az AMC-hez hasonlóan járt a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt., de náluk még az eredményhirdetés előtt kiderült, hogy elhalasztják a mostari kiállítást, ahova egy közel 60 milliós standdal készültek. A fővárosi XV. kerületi önkormányzat pedig egy nyári gyerektáboroztatáshoz kiírt személyszállítási tendert vont vissza.

Vesztegel a kamion

Nem kellett sokat várni a következő lépésre, a meglévő munkák elakadására, megcsúszására sem. Már március végén volt olyan beszállító, amely jelezte állami megrendelőjének, hogy nem lesz képes tartani a határidőket. A több mint 360 millió forintból az eredeti tervek szerint az idén március végére megújuló XVI. kerületi Napsugár Bölcsőde esetében például a teljesítés határidejét és a kifizetések ütemezését is módosítani kellett. Az indoklás szerint azért, mert

„a járványveszély és a bevezetett intézkedések miatt több, már megrendelt anyag, beépítendő eszköz külföldi fuvarban vesztegel. A FŐKÉTÜSZ, illetve más közműhatóságok (ELMŰ, Fővárosi Gázművek) csökkentett ügyintézést vezettek be, így az előttük folyó eljárásokban fennakadások vannak.”

Halasztást kért a koronavírus miatt a Matolcsy György jegybankelnök fiának érdekeltségébe tartozó Balaton Bútor is. Ők a Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér több létesítményébe szállítottak volna, de a járványhelyzet következtében két helyszínnél nem tudták tartani a határidőket, így azokat a kérésükre a megrendelő kitolta. Ugyanez történt Csetényben is. A Veszprém megyei településen a helyi kastélyban végeznek felújítási munkálatokat, ami a szerződés módosítása értelmében annyi nappal tolódik, ahány napig a kormány által kihirdetett veszélyhelyzet fennáll.

Se pénz, se munkás

Olyan eset is volt, ahol a határidőt tudták ugyan tartani, de kivitelező pénze egyszerűen elfogyott. A csepeli fürdő egy részének felújítását végző Lamar Építész Iroda Kft. például ezért kérte, hogy egy plusz részszámlát nyújthasson be. A magyarázat szerint több beszállítójuk is jelezte, hogy a folyamatban lévő megrendeléseknél

„a korábban megszokott és alkalmazott szakaszos és halasztott fizetési kondíciót nem tudják biztosítani részükre, a leadott megrendeléseket csak 100 százalékos előfinanszírozás mellett tudják teljesíteni”.

Ezt pedig a kivitelező már nem tudta finanszírozni, így ők is előbb kértek a pénzt a csepeli önkormányzattól*Egészen pontosan annak vagyonkezelő cégétől, amely a projektet felügyeli..

A Mátrakeresztesi Művelődési házat korszerűsítő cégnek a pénze ugyan nem fogyott el, de a munkásai igen. A vállalat egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy a „koronavírus miatt kialakult vészhelyzettel összefüggésben a munkavállalói létszáma minimálisra csökkent”, ezért március 20-án be is szüntették a munkát.

Itt azonban legalább van még esély arra, hogy valamikor befejezik a projektet. A Fővárosi Csatornázási Művek azonban egyelőre törölte a „Mi változzunk, ne a környezet!” című kommunikációs projektjét, mivel úgy ítélték meg, hogy a „szerződés teljesítésére a koronavírus járvány miatt sem lennének képesek”.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Ugyanaz van, mint a Gyurcsány-kormány idején: duma és porhintés” - cégek értékelték a mentőcsomagotA járvány által legkomolyabban érintett iparágakban működő cégek nagyon várták a mentőcsomag részleteit, de a bejelentés óta még nagyobb a bizonytalanság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 28. 11:04 Közélet, Pénz

Nem tudta még átütni a kormány rózsaszín jövőképe a rossz gazdasági hangulatot

A gyenge gazdasági növekedés, a forintgyengülés, a hazai elbocsátásokról és az európai autóipar válságáról szóló hírek mind hozzájárulhatnak a borúlátáshoz.

Torontáli Zoltán
2024. november 27. 10:39 Adat, Közélet

Saját 57 százalékos minimálbér-emelését felejtette el Orbán Viktor, amikor a mostanit fényezte

Az első Orbán-kormány 2001-2002-ben lényegében megduplázta a minimálbért, most három év alatt lehet 40 százalékos az emelés, ha minden jól alakul.

Torontáli Zoltán
2024. november 26. 15:14 Közélet, Pénz

Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek

A kormány szócsőnek használja a nyugdíjpénztárakat, hogy azok az érdekeikkel ellentétes lépésre buzdítsák a tagjaikat.

Fontos

Al-Hilal István
2024. november 29. 15:12 Pénz

Befektetési lehetőségeket is hozott a klímacsúcs

A vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az erdészet, a vízügyi megoldások és a regeneratív mezőgazdaság is nagyobb szerepet kaphat a jövőben.

Hajdu Miklós
2024. november 28. 16:28 Vállalat, Világ

Ez nem Kurzarbeit-válság: tömegeket bocsátanak el német nagyvállalatok

Éles különbség a német ipar mostani és 2020-as válsága között, hogy számos vállalat megválik a korábban nagy nehézségek árán toborzott dolgozóitól.

Torontáli Zoltán
2024. november 28. 06:01 Tech, Vállalat

Tucatjával menekülnek Szlovákiába a magyar webáruházak

Kedvezőbb az adók összetétele, nem rángatják egyik napról a másikra a szabályokat, és barátságosabb a hatósági ügyintézés.