Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. május 24. 06:40 Adat, Közélet

A győztesekhez tartozni jó, akkor is, ha politikai táborokról van szó

Győzelmi mámor vagy csalódott búslakodás, a választások után többnyire ilyen vagy hasonló érzelmeket élhetnek át a szavazók. Kérdés azonban, hogy a választási napok éjszakáját kiheverve, a különböző pártok szimpatizánsainak általános boldogságát befolyásolja-e hosszabb távon, hogy az általuk támogatott politikai szerveződés kormányoz-e vagy sem. Ezt a kérdést az egyik legfontosabb európai társadalomkutatás, a 2002 óta kétévenként ismétlődő European Social Survey (ESS) adatait felhasználva meg lehet válaszolni.

Mivel a pártválasztás érzékeny kérdés, az ezzel kapcsolatos érvényes válaszok száma is korlátozott az ESS adatbázisában. Ráadásul a magyarországi pártok felhozatala jócskán átalakult az utóbbi két évtizedben, így a két stabilan működő, sokáig egymás váltópártjának is tekinthető Fidesz és MSZP táborok*Akik magukhoz közelinek mondták e pártok valamelyikét a kérdezés során, őket soroltuk be a Fidesz, illetve az MSZP szimpatizánsok körébe. boldogságát*A kérdőíves interjúk során egy nullától tízig terjedő skálán fejezték ki boldogságukat a következő kérdésre válaszolva: “Mindent egybevetve, mennyire érzi magát boldognak?”. hasonlítom össze 2002 és 2016 között. Az eredmény:

 

 

Az idősor egy rendhagyó évvel, 2002-vel kezdődik, amikor az országgyűlési választások eredményeképp az MSZP-SZDSZ koalíció váltotta a kormányon a Fideszt. Ennek ellenére a Fidesz-szimpatizáns válaszadók ebben az évben még jelentősen boldogabbnak vallották magukat az MSZP-sekhez képest, pedig az interjúk már az áprilisi választások után készültek. 2004-re azonban fordult a kocka, és már a baloldali kormánypárt hívei számoltak be nagyobb boldogságról.

A következő felmérés éve ismét egybeesett a parlamenti választásokkal: 2006-ban a két párt tábora között érdemi különbség nem mutatkozott meg. A nagy gazdasági válságot elhozó 2008-as évre viszont újra fölénybe kerültek a kormányzó MSZP támogatói, már ami az általános kedélyállapotukat illeti. Pedig a szocialista érzelmű szavazók nem lettek boldogabbak, de az ekkor ellenzékben lévő Fidesz-szel szimpatizálók boldogság-átlaga jelentősen visszaesett.

2010 újabb választási év, amikorra sikerült kilábalnia a fideszes tábornak a hangulati válságból, és behozták az MSZP-s polgártársaikat, már ami a boldogságot illeti. A Fidesz kormányzása alatt pedig jobboldali pártot magukhoz közelinek vallók körében egyre nőtt a boldogság-index, egyedül a 2014-es választási évben közelítette meg az MSZP-sek jókedve a kormánypártot támogatókét. 2016-ra viszont soha nem látott mértékű különbség alakult ki a két tábor között, köszönhetően a fideszesek ekkorra már ténylegesen kicsattanó boldogságának (viszonyításképp az összes magyar megkérdezett körében mért átlag ekkor mindössze 6,11 pont volt).

Hasonló megállapításokra juthatunk, ha az élettel való általános elégedettséget*A vonatkozó kérdés így szólt az interjúk során: “Mindent egybevetve mennyire elégedett jelenlegi életével?”. A válaszadók szintén egy nullától tízig terjedő skálán fejezhették ki önértékelésüket. nézzük. Az MSZP-SZDSZ kormányok idejében, 2004-ben és 2006-ban a szocialista párt hívei jobban meg voltak elégedve az életükkel, mint az ellenzékben lévő Fidesz támogatói. A 2008 és 2010 között azonban eltűntek az érdemi különbségek a két tábor között, ekkorra a fideszesek körében az évek óta folyamatosan csökkenő elégedettségi pontszám hirtelen növekedni kezdett.

 


2012-re felül is kerekedtek a fideszesek, és azóta is rendre jóval kedvezőbben értékelik elégedettségüket az életükkel kapcsolatban a szocialistáknál (és általában véve is a magyar társadalomhoz képest, a teljes átlag ugyanis 6,4 pont volt 2016-ban).

Tudományos kutatások bizonyították már (itt egy viszonylag friss példa sok hivatkozással), hogy a szubjektív jólét mutatói gyakran összefüggenek a társadalmi-gazdasági tényezőkkel.

Abból a szempontból érdekesek igazán a fentebbi eredmények, hogy az utóbbi másfél évtized tapasztalata szerint boldogságot a kormányzat működése is meghatározza.

Persze akik olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy épp az általuk támogatott párt is részt vesz az ország vezetésében, jobbra fogják tartani a kormányzás minőségét. Ezzel pedig végső soron a saját szubjektívan megítélt életkörülményeik is javulnak a kormánnyal elégedetlenkedő ellenzéki szavazókéhoz képest.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába vágysz rá, nem leszel tőle boldogKi lehet fejezni a pénzben a boldogságot? Nem, de a tudatosságot már annál inkább.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet boldogság European Social Survey Fidesz MSZP Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?