Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. december 10. 11:49 Közélet

A játékokat nem Lappföldről, hanem a szomszédból hozza a Mikulás Magyarországra

Szinte a teljes világot Kína látja el játékokkal is – ez olvasható ki az ENSZ külkereskedelmi adataiból. A világ legnépesebb állama tavaly 54,6 milliárd dollárnyi játékot exportált, többet, mint a világ összes többi országa együttvéve.

Bár ebben az adatsorban kicsit tágabban értelmezik a játékok fogalmát, ez a globális játékpiac méretéhez képest is durva mennyiség. Az amerikai játékszövetség szerint ugyanis tavaly világszerte 89 milliárd dollár értékben adtak el játékokat.

 


A játékok nagy részét tehát – bármilyen kiábrándítóan hangzik is ez – nem a Mikulás északi-sarki gyárában rakják össze a manók, hanem kínai üzemekben a helyi munkások. Érdekesség azonban, hogy gazdasági jelentőségéhez képest kifejezetten fontos szerepet játszik a globális játékiparban Kelet-Közép-Európa is. A világ húsz legnagyobb exportőre között öt régiós ország van, köztük Magyarorszáng.

 

Részben ez lehet a magyarázata annak, hogy a magyar gyerekek nem elsősorban kínai játékokat kapnak. Ebben az ágazatban hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnerei a régiós és más európai országok. A legtöbb játékot 2017-ben Szlovákiából hoztuk be, de előkelő helyen szerepel ezen a listán Németország, Csehország, Lengyelország és Ausztria is.

Északi sarki import nem volt, és Finnországból is csak a behozatal 0,1 százaléka származott.

Mi is főleg a saját régiónkba szállítunk. Az itthonról kivitt játékok közül messze a legtöbb Csehországban köt ki: oda tavaly közel 52 milliárd forint értékben szállítottunk, ami a teljes kivitel több mint fele.

 

Csehország egyébként az egyik legfontosabb játékellátó központ egész Európában, illetve globálisan is: náluk csak Kína, Hongkong, Németország és az Egyesült Államok exportál több játékot. Sőt, egy időben azt állították a csehek, hogy az ország Németországot is megelőzve a második a globális listán. A szektor egyébként hagyományosan fontos náluk, már a csehszlovák időkben is kifejezetten erős volt. Jelenleg nagyjából 250 gyártó működik Csehországban, amelyek többsége ugyan hagyományos termékeket gyártó kis családi vállalkozás, de nagyobb multik is akadnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet export import játékpiac Kína Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?