Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. május 31. 16:25 Közélet, Pénz

Nagyon jól fizet a Puskás stadion építése

Kiemelkedően jó évet zárt az a két építőipari vállalat, amely tavaly elnyerte az új Puskás stadion tervezésére és építésére kiírt közbeszerzést. Mind a Magyar Építő Zrt., mind a Záév duplázni tudta árbevételét, nyereségük pedig ennél is nagyobb mértékben emelkedett. A Magyar Építő ki is fizette a profitot a tulajdonosoknak – a lánc végén a WHB-ból ismert Paár Attilának és az Épkar-tulajdonos Szeivolt Istvánnak – akik így 1,2 milliárd forinttal gazdagodhattak.

Pedig tavaly a beruházásnak még csak egy kisebb része készült el, így ennek megfelelően a nettó 150 milliárdos megbízási díjnak is csak a töredéke folyhatott be a vállalatokhoz. Hogy pontosan mennyi, azt nem tudni, a szerződés, fizetés ütemezését részletező mellékletét ugyanis nem hozták nyilvánosságra.

 


Az azonban biztosra vehető, hogy a Puskás így is meghatározó részét adta a Záév 35, illetve a Magyar Építő bő 24 milliárdos forgalmának. A projekt mérete pedig előrevetíti, hogy a jövőben tovább nőhet a két cég, hiszen csak ebből a beruházásból 100 milliárdot meghaladó bevételre számíthatnak a következő két évben. Az új aréna – aminek az építését az idén 60 millió adóforintból promótálják – ugyanis a tervek szerint 2019 végére készül el.

Persze a két érintett vállalat nem csak a Puskásnak köszönhetően jutott állami megrendelésekhez. A Záév építette például 13 milliárdért szintén konzorciumban a Haladás tavaly novemberben átadott stadionját, kaptak egy közel 12 milliárdos megbízást a Testnevelési Egyetemtől, de dolgoztak a „Gül Baba türbe” és környezetének komplex rekonstrukcióján is az MNV kérésére szűk 2 milliárdért.

A Magyar Építő is hasonlóan jól hasított, nem kis részben a jegybanki alapítványoknak hála. Ők kaptak ugyanis megbízást két Budai Várban található ingatlan felújítására is a Pallas Athéné Domus Animae Alapítványtól. A Csónak utcai projektet 3,6, az Úri utcai fejlesztést 4,5 milliárdos ajánlattal nyerték el.

A Magyar Építőt – illetve az azt birtokló Kőrösaszfalt Zrt-t – a Duna Aszfalttól vette meg tavaly nyáron az Épkar és a West Hungária Bau. Ennek a két cégnek is csodálatosan ment tavaly. Az Épkar árbevétele 3,8 milliárd forintról  16 milliárd forintra, nyeresége pedig 1,4 milliárdra nőtt, ebből Szeivolt István 800 millió forint osztalékot vett ki. A WHB ennél is nagyobbat hasított, 41 milliárd forintos árbevétele és ötmilliárd forintos nyeresége lehetővé tette, hogy a tulajdonosok 2,5 millárd forint osztalékot vegyenek ki a cégből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz Magyar Építő Puskás Ferenc stadion Záév Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2023. november 30. 13:23 Közélet

Zuhanórepülésbe kezdtek a kormánynak kedves demográfiai mutatók

Harmadik hónapja csökkent a születések száma, miközben az év első 9 hónapjában a házasságok száma is zuhant.

Bucsky Péter
2023. november 29. 04:34 Közélet

Az alacsony büntetések nem akadályozzák meg, hogy szétdobálják az e-rollereket

Tízszer több e-roller van a fővárosban, mint ahány parkolóhelyet kijelölt a fővárosi önkormányzat.

Nagy Zsolt
2023. november 28. 17:58 Közélet

Szélerőmű a közeli jövőben nem, szivattyús erőmű viszont épülhet Magyarországon

Leporolták, visszatették, megint leporolták - újabb fejezethez érkezik a régóta meg nem valósuló magyar szivattyús erőmű projekt.

Fontos

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.